Здаєш квартиру або дім в оренду – плати податок


1587
коментарі відсутні

Здаєш квартиру або дім в оренду – плати податок

Сьогодні багато людей винаймають житло, а значить, власники цієї нерухомості отримують додатковий дохід. Згідно з Податковим кодексом, громадяни, які здають нерухомість в оренду, зобов’язані сплачувати податки. За несплату податку на прибуток з оренди власнику квартири або приватного будинку загрожує адміністративний штраф. До того ж, до порушника можуть застосовувати й кримінальну відповідальність.

 

Сума податку за оренду житла

 

Для громадян, які здають в оренду житло (квартири, будинки чи окремі кімнати в них) та не є підприємцями, загальне податкове навантаження по такого роду доходу становить 19,5% від суми орендної плати. З них податок на доходи фізичних осіб – 18% та військовий збір – 1,5%.

Об’єктом оподаткування у таких випадках є розмір орендної плати, який визначено в договорі, укладеному між орендодавцем та орендарем. Але цей розмір не може бути меншим за мінімальну суму орендного платежу, що встановлюється органами місцевого самоврядування за методикою Кабінету Міністрів.

У разі, якщо мінімальної суми орендного платіжу місцевою владою не встановлено, то розмір податку обчислюється виходячи з орендної плати, зазначеної в договорі оренди.

Відповідальним за нарахування та сплату податку до бюджету є орендодавець. Оплата проводиться щоквартально, чотири рази на рік, протягом 40 календарних днів після останнього дня звітного кварталу.

Розмір доходу, отриманого від здачі в оренду житла, а також загальна сума податку, сплаченого протягом року, відображається в річній податковій декларації орендодавця. Якщо ці дані збігаються з фактичними поквартальними виплатами податку, зобов’язання платника вважається виконаним.

 

Покарання за несплату податку

 

Несвоєчасна або неповна сплата податку з доходу, отриманого за здачу нерухомості в оренду, є правопорушенням. За статтею 127 Податкового кодексу України, запізнення зі сплатою податку карається штрафом у таких розмірах:

  • 10%, якщо платіж прострочений на 30 календарних днів,
  • 20%, якщо платіж прострочений більш ніж на 30 календарних днів.

У тому випадку, якщо податківці самостійно виявлять несплату податку, розмір штрафу збільшується до 25 % від суми податку, що підлягав сплаті до бюджету.

За несвоєчасне подання податкової декларації наступає адміністративна відповідальність. Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено санкції у вигляді штрафу в розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, встановлених на рівні соціальної пільги. На даний час розмір штрафу складає від 3177 до 8472 грн.
з 1 грудня по 1 січня 2021 року – 2189 грн.

До злісних неплатників може застосовуватись навіть кримінальна відповідальність. Стаття 212 Кримінального кодексу України передбачає покарання за ухилення від сплати податків у вигляді штрафу від 17000 до 34000 грн, якщо судом буде доведено, що орендодавець діяв умисно та не сплатив податки на значну суму.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІни»


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі