Завдяки допомоги ПРООН молоді громади навчаються долати корупцію

3099
коментарі відсутні

Завдяки допомоги ПРООН молоді громади навчаються долати корупцію

Децентралізаційні процеси в Україні неухильно тривають, незворотність цієї реформи стає все більш очевидною. Незважаючи на події на Сході України, децентралізація і тут набирає обертів, про що свідчать новини про створення ОТГ, про перші успіхи молодих громад.

Серед незаперечних плюсів реформи децентралізації є збільшення фінансових потоків, включаючи гроші міжнародних донорів, і набуття громадами великих прав розпоряджатися значними сумами. Ці зміни не зменшують актуальності існуючих проблем в Україні: ризик зловживань, не прозоре використання грошей, їх раціональне і ефективне служіння громаді, антикорупційний контроль, активність членів громад в частині моніторингу витрачання грошей.

ПРООН – одна з багатьох організацій, яка серед головних своїх завдань бачить в зверненні уваги молодих громад на всі ці проблеми. Важливим напрямком її діяльності є також допомога ОТГ у антикорупційної діяльності. Завдяки всьому цьому у членів новостворених громад з’являється можливість знайомитись з успішним досвідом, з впровадженням практик звільнення від корупційних складових.

Про цей бік діяльності ПРООН розповіла Вікторія Єгорова, фахівець з протидії корупції. Вона повідомила, що в рамках цього напрямку організацією активно проводяться тренінги з ємною назвою «острівці безпеки», здійснюються ознайомчі візити з компонентою навчання, а також надається грантова підтримка громадським організаціям. Тематика тренінгів стосується великого пласта ефективного інструментарія, головний з яких Прозорро. Значна частина часу в навчанні приділяється антикорупційним індикаторам в закупівлях.

Методологія «острівців безпеки» застосовується в трьох країнах: Молдова, Україна, Грузія. Група з представників 4 ОТГ за підтримки ПРООН недавно відвідала місто Кутаїсі, яке підписало меморандум про впровадження «острівців безпеки». Серед учасників – Черкаська, Іллінівська, Соледарська та Миколаівська громади.

Поїздка була дуже інформативною і викликала масу позитивних емоцій. Прозвучало багато питань до грузинських колег, що стосуються практичних сторін життя в Україні. Відповідь на один з них «Як ви боретеся з зарплатою в конвертах», кинула гостей з України в шок, тому що звучала так: «А що це таке?».

Відсутність корупційного мислення важливий показник перемог в Грузії, до цього потрібно прагнути і Україні – таким є один з важливих висновків, який зробили учасники цієї навчальної поїздки. У них була чудова можливість на власні очі побачити роботу відкритого офісу і принцип «єдиного вікна». Завдяки існуючим в ньому сервісам, велика кількість послуг надається в режимі «тут і зараз». Вражає режим МакДрайв: поки ти п’єш каву, тобі готують дозвільні документи, наприклад, на відкриття бізнесу.

Також учасникам навчання було корисно і цікаво познайомитись з досвідом роботи мера Ла-Пас (Болівія). Він на практиці довів, що всі антикорупційні ініціативи повинні бути ініційовані главою громади. Його готовність стати відкритим для громадян і прозоро вести свою діяльність послужила гарним стимулом позитивних змін.

Завдяки співпраці зі стамбульським регіональним хабом три представника громад, які пройшли навчання за методологією «острівців безпеки», в грудні 2017-го року були запрошені на антикорупційну конференцію в Албанію, де успішно представили нашу країну.

Користь подібних знайомств і візитів в тому, щоб не тільки побачити ефективні механізми і принцип їх роботи, а й застосовувати все це в своїх громадах. Коли люди на власні очі бачать успішно працюючи практики, у них з’являється висока мотивація. Приклад тому – Попасна і Новопсковська ОТГ. Їх представники були учасниками навчальних поїздок та тренінгів. Наслідком цього стало активне просування новаторських ідей у ​​себе вдома: відкриття «єдиного вікна» та впровадження технології «Smart city» або «Розумне місто».

Рік тому ПРООН також запровадила пілотний проект, в рамках якого були відібрані 4 ОТГ: дві з Донецької області, дві з Луганської. Після аналізу вебсайтів цих громад, були дані рекомендації: яким чином їх поліпшити, щоб потрібна громадянам інформація була більш доступною, повною, прозорою. Була проведена велика робота з місцевими громадськими організаціями в частині навчання моніторингу вебсайтів ОТГ, а також вміння неконфліктно отримувати необхідну інформацію від представників влади. Також в допомогу кільком громадам було проведено аналіз антикорупційних програм і стратегій. Крім того розроблений план дій щодо імплементації таких програм і стратегій.

«Завжди велика проблема в нових громад це незнання з чого починати, відсутність повної інформації про те, як правильно зробити задумане та як зробити при цьому менше помилок. Тому дуже важливо, коли новостворені громади спілкуються з успішними та з тими, хто вже пройшов певні етапи становлення. І в цьому ПРООН теж може якісно допомогти», – зазначила Вікторія Єгорова.


Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика