Закони-2020: медреформа, українізація шкіл, вибори по-новому, держава у смартфоні, ринок землі


4290
коментарі відсутні

Закони-2020: медреформа, українізація шкіл, вибори по-новому, держава у смартфоні, ринок землі

На наступний рік заплановано запуск багатьох нових законів, які торкнуться майже усіх сфер життя. Важливі зміни чекатимуть на медицину, освіту, бізнес, соціальні та фінансові послуги. Також за новими умовами можуть бути проведені місцеві вибори, запроваджений ринок землі та зняття депутатської недоторканності.

 

Продовження медичної реформи

У 2020 році первинна медична допомога вже не надаватиметься безоплатно, якщо пацієнт не уклав декларації з лікарем. Але пацієнт, у випадку відсутності підписаної декларації, також не залишається поза доступу до медичних послуг. Він може їх придбати за свій кошт, це не суперечить законодавству.

З 1 квітня 2020 року принцип “гроші йдуть за пацієнтом”, який діє на первинному рівні медичного обслуговування, запрацює на другому та третьому рівнях медичної допомоги. Також вперше запроваджується Програма медичних гарантій. Вона включає в себе шість видів медичної допомоги: первинну, спеціалізовану амбулаторну, госпітальну, екстрену, паліативну та реабілітацію, а також реімбурсацію лікарських засобів.

 

Закон про передвищу освіту

Починаючи з 2020 року коледжі та технікуми готуватимуть молодших бакалаврів. Це буде рівень фахової передвищої освіти. Заклади готуватимуть фахових молодших бакалаврів, а за наявності ліцензії здійснюватимуть підготовку за коротким циклом вищої освіти або першим (бакалаврським) рівнем. Також стане більш гнучкою освіта дорослих. Незалежно від віку, людина зможе отримати кілька професій за бюджетні кошти протягом життя. Для цього передбачено можливість для вступу не тільки за результатами ЗНО, а й на базі випробувань у закладі.

Нові правила для абітурієнтів

У 2020 році для вступу на бюджет потрібно набрати щонайменше 125 балів. Для низки спеціальностей конкурсний поріг підвищено – до 150 балів. Абітурієнти зможуть подати 5 заяв на будь-які спеціальності. Наступного року на бакалавра вперше прийматимуть сертифікати ЗНО останніх чотирьох років. Уперше буде держзамовлення на підготовку молодших бакалаврів як на ступінь вищої освіти.

 

Відпустка вихователів збільшиться

З 1 січня 2020 року набирає чинності Постанова Уряду, відповідно до якої тривалість основної щорічної відпустки вихователів закладів дошкільної та загальної середньої освіти, асистента вихователя закладу загальної середньої освіти, інструктора з фізкультури, керівника гуртка студії, секції, становитиме 56 календарних днів. Тривалість відпустки вихователя у вищому закладі освіти збільшиться до 42 календарних днів.

Російськомовні школи перейдуть на українську

Від початку 2020-го навчального року всі середні школи повинні перейти на українську мову викладання. У разі ухвалення Верховною Радою законопроєкту “Про повну загальну середню освіту”, який дозволяє викладання будь-якою іншою мовою у приватних школах, діти зможуть навчатися не українською мовою.

В іншому випадку залишити рідну мову викладення можуть лише дітям в окремих класах дошкільної та початкової освіти, якщо вони є представниками корінного народу чи національної меншини. Від п’ятого класу навчання буде тільки українською мовою, але діти з рідною російською зможуть вивчати її як окрему дисципліну.

Зміни для ФОПів

З 19 квітня 2020 року застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) буде обов’язковим для платників єдиного податку II−IV груп з річним доходом 1 млн грн і більше. Але з цього правила є винятки. Для окремих категорій застосування РРО буде обов’язковим незалежно від обсягу доходу. Йдеться про туристичний, готельний, ресторанний бізнеси, а також осіб, які реалізують товари і послуги через інтернет. Такі підприємці повинні будуть застосовувати РРО з 1 жовтня 2020 року.

Покупці товарів і споживачі послуг отримують право контролювати справжність і достовірність розрахункових документів, а також подавати скарги про порушення у проведенні розрахункових операцій.

Обізнаність клієнтів банків

З 2 березня 2020 року всі банки повинні надати на своїх вебсайтах вичерпну інформацію про послуги – їх повну вартість, комісію, умови дострокового повернення, можливі штрафи тощо. А вже з 2 червня на сайтах банків мають з’явитися калькулятори для розрахунку витрат і доходів від банківської послуги. Ці нововведення допоможуть клієнтам отримати повну інформацію, а значить, виваженіше підійти до вибору банку, оцінити переваги і недоліки пропонованих ним умов.

Утворення ОТГ по-новому

 

Об’єднані територіальні громади створюватимуться, як і зараз, за перспективними планами обласних державних адміністрацій, затвердженими Кабінетом міністрів. Але за новим законом процедура більше не передбачатиме етапу схвалення перспективних планів обласними радами. Пояснюється, що обласні ради часто політизують процес формування територій громад з метою збереження свого впливу на потенційних виборців.

Соціальні послуги

Закон України “Про соціальні послуги” вступає в дію з 1 січня 2020 року. Нововведення передбачають: вільний вибір для себе надавачів послуг; можливість одночасного отримання декількох соціальних послуг; залучення  до органів системи надання соціальних послуг на платній або безоплатній основі громадських організацій, приватних підприємців об’єднань працівників.

Місцеві вибори

Восени 2020 року в Україні відбудуться чергові місцеві вибори. Протягом часу, що залишився, народні депутати від більшості планують прийняти зміни до Конституції щодо децентралізації та нового адміністративно-територіального устрою, щоби провести ці вибори вже за нових умов. Також у можновладців є мета провести місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей. Однак для цього повинні бути забезпечені всі політичні та безпекові умови. На жаль прогресу з цього питання поки що немає.

Ринок землі

Починаючи з 2001 року в Україні діє мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, якій Верховна Рада щороку продовжувала. Зі зміною влади був прийнятий у першому читанні Законопроєкт про відкриття ринку землі в Україні від жовтня 2020 року. Законодавці обіцяють, що врахують всі побажання фермерів та аграріїв, але ринок землі все ж таки запустять.

Скасування недоторканності

З 1 січня 2020 року в Україні буде скасовано депутатську недоторканність – цю норму вилучають з Конституції. Також Верховна Рада ухвалила зміні до закону, якими врегулювала процедуру притягнення депутата до відповідальності. Окремі положення закону викликали резонанс у суспільстві та в експертному середовищі. До того ж, він ще не підписаний Президентом.

Держава в смартфоні

Нова влада прагне максимально перенести в електронну форму співпрацю громадянина і держави. Для цього вже розроблений додаток для смартфонів “Держава і Я” (ДіЯ), який дозволить отримувати значну кількість державних послуг онлайн, а також спілкуватися із чиновниками за допомогою месенджерів. Першими функціями додатку стала можливість переводити в електронну форму водійські посвідчення та техпаспорт на автомобіль.

Світлана Денисенко, “Донеччина. ЗмІни”


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі