Загальні збори як засіб впливу на рішення місцевої ради

4003
коментарі відсутні

Загальні збори як засіб впливу на рішення місцевої ради

Загальні збори – це форма особистої участі місцевих жителів у розв’язанні локальних питань. Виглядають вони як зустріч громадян, на якій обговорюються вагомі проблеми та виробляються рішення щодо актуальних питань, які бентежать цих людей. Крім того, загальні збори є вищім керівним органом організацій, що створені спільнотами громадян.

 

Види загальних зборів

 

Частіше громадяни збираються за місцем проживання: скликають мешканців будинку, кварталу, вулиці, мікрорайону, селища чи будь-якої території для обговорення актуальних місцевих проблем. На розгляд загальних зборів може бути винесене будь-яке питання. Головне, щоб його могла вирішувати місцева влада.

Це може бути обговорення проєктів або вже прийнятих рішень міської влади, звернення до державних органів, обговорення тарифів на житлово-комунальні послуги тощо. Саме на таких зборах, зокрема, вирішується питання створення Об’єднання співвласників багатоповерхового будинку або створення будинкового комітету – органу самоорганізації населення.

На підприємстві чи в організації, де використовується наймана праця, загальні збори є вищим органом трудового колективу. На таких зборах заслуховують звіти керівництва профспілки та взагалі підприємства, вирішуються питання щодо виконання умов колективного договору, можуть надавати особливі повноваження профспілці чи навіть обирати директора. Повноваження загальних зборів трудового колективу має бути визначено колективним договором та Кодексом законів про працю.

Загальні збори є органом управління товариства – це коли учасники об’єднуються і створюють юридичну особу. Збори товариства вирішують усі питання своєї діяльності. Також збори є вищім органом управління громадського об’єднання чи організації. Віруючи громадяни на загальних зборах приймають статут або положення релігійної організації для її подальшої реєстрації.

У всіх перелічених випадках рішення загальних зборів фіксується протоколом. Якщо в своєму рішенні зборів громадяни прийняли пропозицію до влади, то таке рішення є обов’язковим для розгляду місцевою владою і має бути врахованим у її діяльності. Отже, загальні збори – один із засобів провести через міську раду рішення від громади.

 

Як провести збори громадян

 

  • Ініціюйте збори жителів вашої території для обговорення місцевих проблем.
  • Подайте до міської ради повідомлення про майбутні збори.
  • Отримайте від ради реєстрацію вашої ініціативи.
  • Поінформуйте жителів про час та місце зборів.
  • На зборах оберіть головуючого і секретаря, зареєструйте всіх, хто прийшов.
  • Ухваліть рішення зборів більшістю голосів.
  • Протокол надішліть до місцевої ради.
  • Контролюйте розгляд міською радою вашого проєкту рішення.

 

Що не так у Краматорську

 

Загальні збори громадян за місцем проживання опираються на закон «Про місцеве самоврядування в Україні». Однак місцева рада додатково має визначити точну процедуру проведення таких зборів. Цей порядок має бути прописаний у Статуті громади, а в ідеалі – ще й уточнений спеціальним Положенням.

Саме цим нюансом відрізняються правові можливості проведення загальних зборів в різних громадах. Наприклад, в рамках дослідження «Індекс демократичності міст 2018» були проаналізовані статути 22 обласних центрів України. За ретельно прописаними процесами проведення загальних зборів кращими були визнані Київ та Чернівці. Краматорськ посів 10 місце, тобто опинився серед міст з незадовільною якістю процедури проведення загальних зборів.

Можливо тому, що в Статуті Краматорська і на сайті міськради відсутні згадки про відповідне Положення.

Вивчаючи Статут міста, можна зробити висновки про дещо ускладнену процедуру проведення загальних зборів.

Зокрема, вони вважаються правочинними при наявності на них більш половини дорослих громадян-мешканців відповідної території. Такі вимоги фактично блокують проведення правочинних загальних зборів з ініціативи громадян, оскільки зібрати половину жителів навіть багатоквартирного будинку майже не реально.

Та якщо зібрати мешканців вдалось, збори відбулись і більшістю голосів було прийняте якесь рішення, то що краматорці мають робити після цього?

Подальша процедура описана в Положенні про місцеві ініціативи, яке було прийнято в Краматорську в 2012 році. В ньому серед інших ініціатив згадано і загальні збори. Зокрема сказано, що рішення після зборів з пакетом інших документів передається до міської ради. За проєкт рішення мають поставити підписи від 250 дорослих мешканців громади. Підписи можна збирати протягом місяця.

Така ініціатива першочергово й обов’язково має бути розглянута на засіданні ради за участі членів ініціативної групи. Рада може прийняти, відхилити чи допрацювати проєкт рішення. Однак не вистачає чіткого строку розгляду рішень загальних зборів. Це може дати привід міській раді затягнути розгляд важливих для громади питань.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика