Як впливати на роботу депутата місцевої ради

3514
коментарі відсутні

Як впливати на роботу депутата місцевої ради

Українське законодавство надає громаді інструменти демократії, якими ми можемо користатись для підвищення ефективності роботи депутата місцевої ради.

Депутат – наш обранець, представник громадян в місцевому самоврядуванні і має особливі права для захисту інтересів громади . Ми зацікавлені в його ефективній роботі і можемо допомогти йому приносити громаді більше користі. Для цього у нас є кілька інструментів.

 

Вимагати від депутатів місцевої ради звітування

 

Наші обранці зобов’язані звітувати про свою діяльність перед громадянами не рідше одного разу на рік. Про це ведеться в статті 16 закону України «Про статус депутатів місцевих рад», а також має бути закріплено в Статуті громади.

Звітувати депутат може на відкритих зустрічах з громадянами, а також публікувати свої звіти на офіційному сайті міської ради та в міських ЗМІ. Якщо ж ви не бачили й не чули від депутата його звіту, то можете вимагати від нього системно проводити зустрічі з громадянами з цього приводу.

Про що має звітувати депутат:

  • які проєкти рішень він розробляв та подавав до розгляду місцевої ради, які з них були прийняті;
  • як проходить виконання рішень ради;
  • які проєкти він підтримував та як їх обговорював;
  • які депутатські запити та звернення надсилав та які відповіді на них отримав;
  • як проводив зустрічі та іншу роботу з виборцями;
  • як ходив на пленарні засідання та в яких постійних комісіях працював;
  • як використовувались кошти депутатського фонду;
  • як він виконує свою передвиборчу програму.

За результатами дослідження “Індекс демократичності міст 2018” від Українського незалежного центру політичних досліджень, в Краматорську на рівні зі Львовом і Чернівцями, достойно врегульовано питання звітування депутатів ради та міського голови. Звіти краматорських депутатів публікуються на сайті ради на вкладинці кожного конкретного депутата.

 

Як впливати на роботу депутата місцевої ради - Фото №1

Аналіз правового середовища для звітування міських голів та депутатів в дослідженні “Індекс демократичності міст 2018”

 

В ідеалі, кожна місцева рада має прийняти документ з правилами, де будуть вказані терміни та спосіб звітування депутатів. На офіційному сайті місцевої ради має оприлюднюватись оголошення про час і місце звітувань.

Якщо у вашому місті не так, то вимагати цю інформацію від ради ви можете за допомогою запитів щодо публічної інформації.

 

Давати доручення депутатам

 

Громадяни мають право звернути увагу депутата на певні проблеми міста, тобто дати доручення про необхідність вирішення цих проблем. Краще робити доручення письмовим і надавати його на зборах під час звітування, зустрічах з виборцями чи під час прийому у депутата. Цей інструмент демократії описаний у статті 17 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».

Задача виборця – приходити на зустрічі з депутатами та в громадські приймальні і подавати свої доручення. При складанні доручення необхідно мати на увазі, що проблема, порушена в ньому, має належати до компетенції місцевої ради, її вирішення має бути реалістичним та не потребувати значних фінансових ресурсів з місцевого бюджету. Звісно, порушене питання не повинно суперечити законодавству.

 

Ініціювати зустрічі

 

Зустрічі з депутатами – доволі ефективна форма роботи. Вона активізує діяльність самих виборців і громади в цілому, а також підвищує відповідальність депутата перед виборцями.

Відкритий діалог депутата з представниками громади надає йому більше інформації про проблеми в місті, про ставлення людей до різних питань. Це підвищує шанси на успішне вирішення проблем.

Зокрема варто організовувати зустрічі з депутатами безпосередньо на місцях, де можна продемонструвати суть проблеми наочно та обговорити можливості її вирішення.

На такі зустрічі варто запрошувати засоби масової інформації, щоб продемонструвати серйозність проблеми і надати їй розголосу. Так громада отримує гарантії, що депутат буде зацікавлений в ефективній роботі під наглядом журналістів.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика