Як самостійно підтягнути українську мову


880
коментарі відсутні

Держава нам ще тільки обіцяє допомогти опанувати українську мову. Міністерство культури, молоді та спорту заявляло про намір з 1 вересня поточного року запустити безкоштовну онлайн-платформу для вивчення української мови. Планується, що курси будуть поділені за категоріями, в залежності від рівня слухачів. Однак, Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» не чекає на обіцянки і поступово впроваджується в наше життя.

Українською мають вільно володіти: посадовці та кандидати на посади держслужбовців,  адвокати і нотаріуси, працівники патронатних служб і освітяни, менеджмент державних та комунальних підприємств, медики, особи, які хочуть отримати громадянство.

Але на Донеччині немає великого вибору курсів. Можна знайти варіанти групової роботи, наприклад, в Краматорську мовні курси для дорослих проводить Український розмовний клуб Файно. Та не всі бажають ходити на курси після роботи чи у вихідний.

Самостійно можна займатись на курсах онлайн за допомогою смартфону.

 

Вебсторінки

 

Офіційний сайт української мови – ресурс цікавий чинним та старим правописом. Має завантажені шкільні підручники для всіх класів, правила правопису, а також словник синонімів. Містить цікаві відео, з яких можна дізнатись, що таке біціґлі чи гузиця. А в розділі «Антисуржик» можна знайти «улюблені» вислови і замінити їх на правильні. Також є розділ, де можна поставити свої питання і почитати відповіді на інші.

Ресурс «Є-мова» орієнтований на російськомовних українців і починається з тестування для визначення рівня володіння українською. Коли рівень встановлено, ви отримаєте навчальні матеріали: невеликі відео, тексти. До кожного заняття є практичне завдання.

Два відео курси є на освітній платформі EdEra: «Українська мова I» та «Лайфхаки за української мови. Підготовка до ЗНО» для кращої підготовки до зовнішнього тестування. Вони не лише для учнів 9-11 класів, а й для тих, хто мову вивчав давно в школі і тепер хоче згадати.

Інтернет-портал «Словотвір» для тих, хто не любить використовувати іншомовні слова. Тут клондайк цікавих замінників та результат колективного творчого пошуку перекладів «чужизмів». Ви також можете придумати власний варіант перекладу. Як вам такі переклади: аніме – «япультики», коворкінґ – «співробітня», «віп-зона» – панський кут, чипси – «скиблики», а попкорн – «баранці»?

Тренажер з правопису української мови – зручний ресурс, де можна легко і швидко напрацьовувати знання. Велика кількість невеличких завдань, у яких одразу видно, де ви помиляєтесь. До всіх правил є відеоуроки та вправи з підказками.

Експрес-уроки української від Олександра Авраменка. Олександр Авраменко став відомим учителем української мови завдяки коротким і захопливим «експрес-урокам української». На сайті 300 уроків на різноманітні теми. Також є добірка радіопередач «Загадки мови», які можна просто завантажити на свій девайс і слухати в дорозі. Уроки від Авраменка називають вишуканими десертами для справжніх гурманів української. Їх дійсно варто скуштувати.

LanguageTool – онлайн-ресурс, що допомагає перевірити граматику, орфографію та стиль в українських текстах. Максимальний розмір тексту на перевірку безкоштовною версією – 20 тисяч символів. Також можна завантажити додаток, щоб користуватись ним у браузері. Зручно, що помилкове слово підсвічується в тексті певним кольором залежно від типу помилки. А коли наводите курсор, вам пропонуються варіанти заміни.

 

Мобільні додатки

 

Mova

Ціла родина Лепетунів, схожих на язички, у мультиках розповідають свої історії, а також пояснюють правила правопису, борються із суржиком. Тут можна робити диктанти, перевіряти власний текст на помилки, а в бібліотеці знайти безліч веселих картинок зі словами.

 

 

 

Слова зі слова

Інтерактивна гра, в якій потрібно з одного слова складати інші. За це дають монети, на які можна купувати підказки.

R.I.D.

Програма щодня відкриває три нових слова. За вивчення слів отримуєте «піщинки часу» – ігрову грошову одиницю. Так росте ваш рейтинг. Також ви можете пропонувати свої слова і таким чином поповнювати словник для інших.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»