Як обрати індивідуальну форму навчання дитини

6202
1 коментар

Як обрати індивідуальну форму навчання дитини

В Україні існує з десяток способів отримання освіти. Чотири з них – це форми домашнього навчання для здобуття середньої освіти:

      • дистанційна,
      • сімейна (домашня) освіта,
      • екстернат і
      • педагогічний патронаж.

Єднає ці форми те, що дитина не ходить до школи, а займається за власним розкладом.

Ще років 10 назад домашнє навчання (з англ. – хоумскулінг) було доступним з особливих причин, наприклад, за станом здоров’я дитини. Батьки мали довести наявність поважних причин і взяти дозвіл в управлінні освіти. Тоді вчителі приходили додому до учня. Уроків було обмаль, а перевірка знань – формальна.

З розвитком інтернету якість домашнього навчання значно покращилась. А з 2017 року сімейне навчання включено Міносвіти до списку дозволених форм і стало доступним не лише за медичними показаннями. Українські батьки отримали вибір і можливість орієнтуватись на потреби та хист дитини при виборі форми навчання. Батьки можуть брати участь у формуванні навчального плану або складанні індивідуальної програми.

Закон про Освіту визначає 4 форми індивідуального навчання. Всі вони передбачають тісну взаємодію учні і батьків із закладом освіти або наставником (тьютором). Також обов’язковими для учня є всі контрольні і тести, а по закінченні – отримання атестата. Атестація учнів в Україні обов’язкова. А повна відмова від шкільної освіти поза законом.

 

Дистанційне навчання

 

Ця індивідуальна форма навчання регулюється з 2013 року Положенням. Її особливість в тому, що учасники навчального процесу можуть бути віддалені один від одного на будь-яку відстань, а для зв’язку використовуються інформаційно-комунікаційні технології. Тепер учню з любого міста чи села стали доступні найкращі школи, як приватні платні, так і державні безкоштовні. Наприклад, в Донецькій області 10 таких шкіл. Та можна обрати навчання і поза областю. На те воно й дистанційне, що можна не прив’язуватись до міста, в якому проживаєте.

Дистанційно вивчають такі ж предмети, як і в загальній школі, тільки подаються по-іншому. Відео уроки, завдання онлайн, консультації та контрольні очні сесії скайпом, відео-звітування. Окрім завдань, є постійний чат з педагогами та 15-хвилинні консультації віч-на-віч. З батьками педагоги спілкуються також через чат, групу в фейсбуці та телефоном.

Обрати школу для дистанційного навчання можна за відгуками батьків в інтернеті. Тут покроковий алгоритм, як перевести дитину на дистанційне навчання.

 

Сімейна форма освіти

 

Деякі індивідуальні форми навчання набрали чинності в серпні 2019 року і описані у Положенні про індивідуальну форму здобуття загальної середньої освіти.

 

Як обрати індивідуальну форму навчання дитини - Фото №1

Софія другий рік навчається дистанційно. Допомагають їй мама Юлія і молодший братик Ярослав

 

При сімейній формі дитина навчається дома, але її прогрес контролює педагогічна рада певного навчального закладу. 4 рази на рік учень проходить оцінювання і якщо його результати не відповідають рівню Держстандарту педагогічна рада має право батькам учнів 1-4 класів рекомендувати відправити дитину навчатись до школи, або для учнів старших класів перевести учня до школи своїм рішенням.

У Міносвіті вважають, що такі умови необхідні для захисту права дитини. Щоб батьки відповідально організовували освіту в домашніх умовах, а не використовували домашнє навчання як привід просто використовувати труд дитини в домашньому господарстві. Дитина позбувається можливостей для успішного майбутнього.

Сумлінним батькам школа має допомагати в організації процесу навчання: надавати підручники та допомогу вчителів тощо.

 

Екстернат

 

Орієнтований на учнів, які здатні опанувати предмети чи класи швидше однолітків. Також ця форма зручна для учнів, що проживають вздовж лінії зіткнення або на непідконтрольній території. Вони подають документи в електронному вигляді для зарахування на екстернат. Потрібен документ для підтвердження підстави для переведення на екстернат. Наприклад, такими причинами може бути – неможливість скласти ЗНО або взагалі ходити до школи.

Якщо у учня немає документів про попереднє навчання, він пройде тестування у закладі, в якому планує навчатись.

 

Педагогічний патронаж

 

Підходить учням, які не можуть ходити до школи щодня, наприклад, довго лікуються в стаціонарі. Також нею можуть скористатись учні, що живуть в сільській місцевості, де в школі неможливе навчання через те, що у класі менше 5 учнів.

Під час педагогічного патронажу вчитель індивідуально супроводжує кожного учня. Однак дитина має багато матеріалу опрацьовувати самостійно. Тому батьки з вчителем та дитиною мають спільно визначити, яких очікують результатів та наскільки інтенсивним має бути  навчання.

 

Домашнє навчання: на лихе чи на добре?

 

Родини, що навчають своїх дітей індивідуально відмічають багато «плюсів»:

  • економія на шкільній формі, обідах чи збиранні грошей «на потреби класу»,
  • жодного клопоту з вимогами щодо зовнішності дитини,
  • можливість родини часто міняти місце проживання,
  • жодних переривів у процесі навчання у зв’язку з карантинами та канікулами,
  • економія часу на уроках, оскільки дитина рухається у власному ритмі, не очікує, поки матеріал опанують однокласники,
  • ніякого булінгу і неприємного спілкування,
  • можна отримати більш якісну освіту від столичних вчителів, проживаючи будь-де,
  • розвиток дитини з урахуванням її хисту і талантам,
  • можливість побудувати ритм навчання з урахуванням особливих потреб: зайняття спортом тощо,
  • можливість використання найсучаснішої методики і навчальних матеріалів,
  • можливість опанувати тайм-менеджмент, підвищити мотивацію та самодисципліну учня.

Побоювання противників домашнього навчання:

  • дитина не впорається з самодисципліною,
  • батькам доведеться постійно стежити за учнем, а це потребує багато часу і зусиль,
  • дистанційне навчання у приватній школі може дорого коштувати,
  • дитині не вистачить спілкування з однолітками,
  • чи достатньо якісні знання отримає дитина, щоб вступити до вузу,
  • одиноке навчання обмежує уявлення дитини про світ, яка не стикається з різними людьми і не знає, як поводитися в неприємних ситуаціях,
  • потрібен контроль або допомога педагогів.

Тож домашнє навчання підходить не кожній родині. Але є й ті, кому воно може стати справжнім порятунком і відкриє нові можливості, дозволить старшокласнику якісніше підготуватися до ЗНО, або стане способом для дитини «відпочити від школи на півроку.

Українське законодавство надає можливість не тільки спробувати піти зі школи на домашнє навчання, а й повернутися, якщо така форма не підійде учню.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Ігор Губарь
3 років тому
Як батько хочу сказати, що необхідно дати реб'нку краще в перші роки його навчання, щоб н еоттолкнуть його від знань а навпаки зацікавити. Думаю саме тому я і вибрав 5 років тому Приватна школа в Києві, з першого дня в школі моя дитина приходить додому задоволений і з посмішкою, робить уроки вникаючи в предмет і ніколи не ухиляється від занять!

 


Новини

Відео

Аналітика