Як наблизити пожежну команду до громади

22210
коментарі відсутні

Як наблизити пожежну команду до громади

Центр безпеки громадян у Черкаській селищній громаді став другим в Україні та першим серед селищних громад.

Його урочисте відкриття відбулось у січні 2017 року. На базі Центру  створили команду вогнеборців, які разом із професійними рятувальниками стала виїжджати на виклики.

На початку 2021 року Центр безпеки Черкаської громади відзначав четверту річницю з моменту відкриття. За цей період місцева пожежна команда здійснила 216 виїздів на пожежі.

Як наблизити пожежну команду до громади - Фото №1

 

За 40 хвилин усе згорить

 

Раніше територію Черкаської селищної громади обслуговувала пожежна частина зі Слов’янська, тодішнього районного центра. Тільки від Черкаського до міста відстань майже 20 км, а до віддалених сіл громади – удвічі більше.

На той час по невідремонтованим дорогам пожежники добирались майже 40 хвилин, подекуди коли все згоріло та залишалось тільки зафіксувати результати. Саме тому громада потребувала швидкого реагування на пожежі та  інші надзвичайні ситуації.

На будівництво та оснащення модульного Центру безпеки гроші виділили з обласного бюджету. Об’єкт збудували на місці пустиря. Загальна вартість склала 5,3 млн. грн. Громада виділила тільки 100 тис. грошей з місцевого бюджету, решта  була з обласного.

Діяльність Центру безпеки поширилась на усю громаду, а це 11 сіл та селищ, близько 10 тис. жителів.

Як наблизити пожежну команду до громади - Фото №2

 

 

Перші Центри безпеки за пілотним проєктом

 

Пілотний проект зі створення Центрів безпеки громадян в об′єднаних громадах реалізували дві сторони – Донецька ОДА та ДСНС України. Об’єднані громади, які створювались,  не мали  автономої пожежної охорони та швидкої медичної допомоги. Особливо гострою ця проблема відчувалась у сільських та селищних громадах, які раніше отримували ці послуги з районного центру.

Основна функція Центрів безпеки – дати поштовх розвитку цивільної безпеки на місцях та поєднати роботу різних служб, які працюватимуть на території громади. Таке розташування дає можливість швидше реагувати на надзвичайну ситуацію. Перші три Центри безпеки в Донецькій області з’явились у тих громадах, які об’єднались найпершими, в 2015 році. Це Лиманська міська, Черкаська селищна та Шахівська сільська громади. До речі, новостворені Центри безпеки в цих громадах стали першими не тільки на Донеччині, але й загалом в Україні.

 

Чи варто витрачати гроші на утримування

 

Якщо фінансування будівництва та оснащення Центрів безпеки, включаючи нові пожежні машини, взяв на себе обласний бюджет, то подальше утримування – завдання місцевого бюджету громади. На заробітну платню, комунальні платежі та паливно-мастильні матеріали в Черкаській громаді виходить понад  2 млн. грн. на рік.

Поява Центру безпеки дозволила дотримуватись термінів доїзду до місця пожежі – до 15 хвилин. Устигають навіть у найвіддаленіші куточки громади: села Майдан, Маячки та інші.

У лютому поточного року горів житловий будинок у селі Олександрівка. Устигла згоріти покрівля, а сам будинок урятували тим, що швидко приїхала місцева пожежна команда. Відключили живлення, провели ряд заходів з локалізації вогнища до прибуття професійних пожежників.

80% випадків гасимо на початковій стадії або попереджуємо велике загоряння, – розповідає Роман Романюк, начальник відділу цивільного захисту та мобілізаційної роботи Черкаської селищної ради.

 

Вхід до палаючого дому заборонений

 

Хоча Центри безпеки функціонують уже декілька років, залишається невизначеною певна проблема. Місцева пожежна команда виїжджає на виклик паралельно з професійними рятувальниками. Устигає приїхати швидше і розпочати роботи по боротьбі з полум’ям, чекаючи доїзду пожежної частини ДСНС. Вогнеборцям заборонено заходити в палаючу будівлю, усі роботи можуть виконувати тільки зовні.

Щоб місцева пожежна команда мала можливість від початку до кінця гасити пожежу, треба пройти спеціальне навчання, як професійним пожежникам, а також мати спеціальні костюми для роботи в таких умовах, обладнані в тому числі кисневими балонами. За правилами, заходити в палаючу будівлю мають ланкою по двоє. Костюм у черкаському Центрі безпеки лише один і навчання добровольці не проходили.

Така ситуація не тільки в Черкаській громаді, а скрізь по відкритих у регіоні Центрах безпеки, де працюють вогнеборці. Рішення про таке навчання треба приймати на центральному, державному рівні, по лінії ДСНС.

 

Допомога з благоустроєм у громаді

 

У місцеву пожежну команду в Черкаській громаді узяли 17 чоловік, майже всі вони – місцеві жителі. Вони не професійні пожежники, але проходили відповідне навчання перед тим, як заступити на варту. Двоє пройшли професійні курси з надання медичної допомоги.

На території селищної громади в суху спекотну погоду загоряється трава, саме вогнеборці встигають приїхати та погасити полум’я. професійні пожежники теж їдуть на виклик, але через те, що пожежна частина ДСНС  знаходяться далі на відстані, вони доїжджають довше.

Коли вогнеборці відпочивають від гасіння пожеж, вони активно залучені в благоустрій території громади: чистять сніг, обрізають аварійні дерева,  косять траву, буксують автівки з наметів  тощо. Усі додаткові послуги записані рішенням сесії селищної ради.

Як наблизити пожежну команду до громади - Фото №3

 

 

Перші помічники на всі надзвичайні випадки

 

Окрім гасіння пожеж, вогнеборці виконують багато іншої роботи. З моменту відкриття місцева пожежна команда залучалася до розчистки заметів, буксирування вантажних автомобілів, ліквідації аварійних та обвалених дерев, організації навчання населення при виникненні надзвичайних ситуацій, виготовлення наглядних посібників на тему цивільного захисту та пожежної безпеки.

У зимовий період забезпечували роботу пунктів обігріву та харчування населення, під час карантину постійно проводили дезінфекцію спортивних майданчиків, магазинів та бюджетних організацій.

Серед свіжих таких прикладів – ліквідацію аварійного тополя заввишки понад 20 метрів, який ріс уздовж дороги в селищі Черкаське.

Перед тим як приступити до видалення дерева, треба було забезпечити повну безпеку жителів. Працівники Центру безпеки взаємодіяли з поліцейськими. Після того як перекрили проїжджу частину та зняли лінії електропередач, приступили до видалення тополя. Для виконання робіт було залучено 2 одиниці техніки та 7 людей особового складу спеціалізованих служб.

Як наблизити пожежну команду до громади - Фото №4

 

 

Корисний досвід та відповідальність на місцях

 

За прикладом Донецької області Центри безпеки почали відкривати в інших регіонах, у новостворених об’єднаних громадах на Сумщині, Вінничині, Хмельниччині. Представники місцевого самоврядування з інших областей їхали за досвідом на Донеччину, спілкувались з керівництвом Центрів безпеки та місцевою владою. Тільки на Донеччині уже відкриті 12 Центрів безпеки. Окрім місцевої пожежної команди, у більшості з них також базуються поліцейські офіцери громади та пункт швидкої медичної допомоги.

Як наблизити пожежну команду до громади - Фото №5

 

Розпочинаючи шість років тому процес децентралізації, держава все більше передавала повноваження на місця, в об’єднані громади, – коментує Максим Ткач, керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою». Серед інших повноважень громади починають опікуватись питаннями публічної безпеки. – У Донецькій області Центри відкривають за рахунок обласного бюджету. Але треба враховувати, що подальше їх утримання лягає на місцевий бюджет.

Беручи участь в інфраструктурних проектах за різними сферами, треба завжди пам’ятати, що держава допоможе на першому етапі, але в подальшому утримання таких об’єктів буде обов’язком органів місцевого самоврядування, нагадує експерт.  Серед інструментів, які стануть в нагоді при реалізації великих інфраструктурних проектів, може бути міжмуніципальне співробітництво».

Матеріал створено в рамках стипендіальної програми з журналістики рішень, яку організувала ГО “Інтерньюз-Україна” за підтримки “Медійної програми в Україні”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Дмитро Нікулін


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика