Як контролювати роботодавця, щоб вчасно отримати пенсію

6284
коментарі відсутні

Як контролювати роботодавця, щоб вчасно отримати пенсію

Коли нам йти на пенсію, вирішується згідно страхового стажу. Цей стаж нараховується відповідно до сплаченого єдиного соціального внеску, який роботодавець сплачує за працівника. Як контролювати роботодавця та що робити у випадку його нечесності?

Для того, щоб піти на пенсію, громадянину України необхідно мати певний страховий стаж. Щоб зафіксувати свій стаж, необхідно регулярно сплачувати ЄСВ – єдиний соціальний внесок. Це обов’язковий платіж до системи загальнообов’язкового державного соціального страхування. Це страховка вашої майбутньої пенсії.

Якщо ви фізична особа – підприємець, ви самостійно сплачуєте ЄСВ щомісяця або раз на квартал, не залежно від того, чи є у вас прибуток. Якщо ж ви найманий робітник і отримуєте зарплату, то ваш ЄСВ сплачує роботодавець. Ці гроші спочатку йдуть до місцевої податкової, а звідти – до фонду соцстрахування.

Якщо роботодавець не сплачує ЄСВ, страховий стаж вам не нараховується, і коли ви підете на пенсію, невідомо. Або ви будете вимушені «докупити» місяці, а то і роки стажу. На даний момент один місяць вам коштуватиме 2072 гривні, а рік – майже 25000 гривень.

За даними представника Омбудсмена в Донецькій і Луганській областях Павла Лисянського, в обох областях загальний борг з ЄСВ разом з нарахованими штрафами складає 7 млрд 109 млн 664 тисячі гривень. Та мова не тільки про гроші, а й про людські долі.

 

Сучасні рабовласники

 

Відносини робітника з роботодавцем певною мірою основані на довірі. Працівник вкладає свій труд та час, отримує зарплату та розраховує на те, що роботодавець сплачує всі податки, оскільки майбутнє найманого робітника залежить від чесності роботодавця.

На жаль, не всі роботодавці переживають за майбутнє своїх робітників так же сильно, як за свої сьогоденні прибутки. Що стається з робітниками, якщо роботодавець не бажає бути чесним, можна побачити на прикладі робітників торецької шахти імені святої Матрони Московської.

У 2019 році на шахті почались затримки заробітної плати. Робітникам заборгували за кілька місяців роботи. Ті, хто досягли пенсійного віку, вирішили піти на заслужений відпочинок, і тут їх очікувала неприємна несподіванка. Виявилось, що кілька останніх років роботи не враховані до страхового стажу. За даними Павла Лисянського, шахта не сплачувала ЄСВ і заборгувала за це більше 17 млн грн. Пенсійний фонд відмовив шахтарям в пенсії. Тепер вони мають доробляти потрібний стаж та судитись з керівництвом шахти за «вкрадені роки».

За такі борги навіть європейський суд може оштрафувати Україну як державу, яка не може дати ради таким підприємствам, де дозволяють собі людей перетворювати на рабів. Тоді вже з державного бюджету кожен українець розплатиться за не реагування держорганів на злочинні дії підприємців.

 

Як контролювати власні виплати

 

Кожен може особисто контролювати свої виплати ЄСВ і, відповідно, страховий стаж. Для цього необхідно зареєструватись на сайті Пенсійного фонду і увійти до особистого кабінету, де зберігаються всі дані про вас.

Якщо ви найманий працівник, варто заходити в особистий кабінет хоча б раз на півроку, щоб тримати руку на пульсі своїх виплат ЄСВ і своєчасно відреагувати у випадку заборгованості.

 

Що робити, якщо роботодавець не сплачує ЄСВ

 

З точки зору закону, не нарахування страхового стажу та не виплата єдиного соціального внеску за робітника – порушення трудових та соціально-економічних прав громадян. За порушення цих прав передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Найбільше перспективи добитись правди через притягнення порушника до адміністративної відповідальності. Оскільки такі справи розглядаються значно скоріше, ніж кримінальні. Стаття 165 Кодексу України про адміністративні порушення погрожує різноманітними штрафами.

Кримінальний Кодекс України у статті 212 за ухилення від сплати різноманітних обов’язкових платежів обіцяє покарання: від значних штрафів у сотні тисяч гривень до зняття відповідальних осіб з посад з конфіскацією майна.

За законодавством, головним контролером сплати ЄСВ є Державна податкова служба, а всі тонкощі ЄСВ розписані в Законі «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Згідно статті 13 ДПС має право ініціювати судові процедури банкрутства підприємства, а це суттєва загроза для бізнесу. Також ДПС може застосувати фінансові санкції проти порушника та звернутись до правоохоронних органів.

Алгоритм дій:

  1. Якщо на порталі Пенсійного фонду з’ясовується, що у вас не вистачає страхового стажу і є борг з ЄСВ за два-три місяці, напишіть запит на уточнення заборгованості до Державної податкової служби та Пенсійного фонду.
  2. Зверніться до податкової служби з проханням поновити ваші права і здійснити вплив на роботодавця, який не сплачує єдиний соціальний внесок, тобто скласти на порушника адміністративний протокол, згідно статті 165 КУпАП.
  3. Контролюйте роботу Державної податкової служби: зверніться з запитом, щоб дізнатись, у якого спеціаліста в роботі ваше попереднє звернення. Регулярно питайте спеціаліста про хід розгляду і перспективи вашої справи. Так він впевниться в серйозності ваших намірів. Такий контроль прискорює роботу чиновників.
  4. До правоохоронних органів можна написати заяву з повідомленням про вчинення злочину, скоєного проти вас, який передбачений статтею 212 Кримінального кодексу України. До заяви долучіть роздрукований знімок екрану, в якому видно вашу заборгованість та ненарахований страховий стаж. Поліція повинна зареєструвати вашу заяву та доповісти про хід її розгляду.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика