Як громадяни можуть охороняти довкілля

11647
коментарі відсутні

Як громадяни можуть охороняти довкілля

Громадяни не завжди задоволені роботою державних установ, а саме – як вони реагують на порушення законодавства. Особливі нарікання часто викликає неповороткість державної системи у сфері охорони навколишнього середовища. Тим часом мало хто знає, а тим більше – користується можливостями громадського контролю. Однією з таких форм в Україні є громадський інспектор з охорони довкілля. На всю Донецьку область їх всього 27.

 

Можливості громадського контролю за довкіллям

 

Громадський інспектор з охорони довкілля – це такий помічник державної екологічної інспекції, який працює на громадських засадах – без оплати праці та без увільнення від основної  роботи. Спеціальне Положення про таких людей було прийнято ще у 2002 році.

Громадський інспектор має право:

  • робити фото- та відео знімання, щоб запобігти порушенням,
  • виступати в суді в ролі свідка,
  • брати участь у проведенні громадської екологічної експертизи,
  • допомагати готувати судові матеріали про відшкодування збитків,
  • роз’яснювати громадянам вимоги природоохоронного законодавства та їх екологічні права,
  • одержувати інформацію про стан навколишнього природного середовища, джерела негативного впливу на нього та заходів, що вживаються для поліпшення екологічної ситуації.

Втім, такі права має кожен громадянин України. Інша справа – особливі повноваження саме громадського інспектора. Наприклад, він може проводити перевірки та рейди (спільно з працівниками держорганів) і складати акти та протоколи про адміністративні правопорушення у випадках, коли хтось не дотримується вимог природоохоронного законодавства, не піклується про дотримання норм екологічної безпеки, не раціонально користується ресурсами.

У такого інспектора є повноваження перевіряти документи на право використання тварин, наприклад, у зоопарку. Він може зупиняти транспорт та оглядати речі, знаряддя рибальства і полювання. Якщо інспектор знайшов порушника, то може супроводжувати його до поліції та штабів громадських формувань, що охороняють порядок. Тож, таких інспекторів називають екологічними шерифами.

Коло повноважень достатньо широке. Громадський інспектор з охорони довкілля може складати протоколи за кількома статтями Кодексу про адміністративні правопорушення.

За статтею 48 карають за cамовільне захоплення або користування водними об’єктами.  Статті 63-70 передбачають покарання за незаконне використання лісового фонду, у тому числи сінокосіння, збирання плодів, ягід та грибів у заборонених місцях.

Згідно статей 73 і 76 інспектор може скласти протокол за засмічення лісу відходами та знищення корисної фауни. Стаття 77-1 карає за самовільне випалювання сухої трави, а згідно статті 78 екологічний шериф може скласти протокол на забруднювачів атмосферного повітря.

Стаття 85 попереджає про відповідальність за грубе порушення правил рибальства. Наприклад, рибальство із застосуванням отрути, вибухівки, електроструму, вогнепальної зброї, інших заборонених знарядь, а також лов у розмірах, що перевищують норми та встановлені ліміти.

Стаття 88-1 обіцяє покарання за порушення порядку придбання чи збуту рослин та тварин, неправильного утримання диких тварин у неволі. Наприклад, торгівля первоцвітами.

Стаття 89 захищає тварин від жорстокого поводження, а стаття 91 охороняє природно-заповідні об’єкти. Наприклад, від забороненої господарської діяльності в межах охоронних зон, збору трав і грибів у заповіднику, випасу скота тощо.

Складені протоколи екологічний інспектор подає до Держекоінспекції для притягнення винних до відповідальності.

 

Як стати громадським інспектором

 

Щоб стати громадським інспектором, треба бути старше 18 років та мати досвід природоохоронної роботи, хоч трудової, хоч громадської або наукової, не менше 2 років.

Кандидату доведеться пройти співбесіду в Держекоінспекції і довести свої знання за цілим переліком тем: у водних живих та біоресурсах, лісовому господарстві, рослинному світі, атмосферному повітрі.

Призначає громадських інспекторів головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища.

Після призначення інспектора, його мають навчити здійснювати інспекційні перевірки та по їх результатам складати акти і протоколи про адміністративні правопорушення.

Для підтвердження повноважень громадський інспектор отримує посвідчення, яке діє 1 рік і подовжується за результатами оцінки щорічного звіту про виконану роботу.

Окремо також є громадські інспектори рибоохорони. Як правило, це відповідальні рибалки, члени рибальських спільнот. Мисливець може стати громадським мисливським інспектором і допомагати у боротьбі з браконьєрством.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика