Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді

5228
коментарі відсутні

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді

Волонтерство супроводжує Україну майже весь період її існування, але найбільшого масштабу набуло саме після подій Революції Гідності та початку збройної агресії на Сході країни. Тисячі людей добровільно, за покликом душі витрачали власні кошти та час, щоб екіпірувати наших військових, надати допомогу пораненим, підтримати переселенців.

Зараз, коли держава значно підвищила рівень забезпеченості армії, запровадила заходи щодо налагодження життя внутрішньо переміщених осіб, волонтерський рух в Україні не припинився, хоча й зазнав змін. Певні особливості волонтерської діяльності існують в Донецькій області.

 

Волонтери Донеччини

 

Найбільш масштабні волонтерські заходи та довготривалі проєкти зазвичай влаштовують громадські організації, утім не можна применшувати ініціативи окремих мешканців. Ось декілька яскравих прикладів.

ГО «Пліч-о-пліч» з Бахмута у волонтерській діяльності з 2014 року. Спочатку допомагали виходжувати поранених у місцевій лікарні, потім, коли у місто пішов великий потік біженців з окупованої території, – забезпечували їх необхідними речами та їжею. Зараз опікуються родинами, які мешкають поблизу лінії зіткнення.

Родина Захарченків з Торецька із початку війни возила солдатам на передову смачні обіди, забезпечувала теплим одягом і елементарними побутовими речами. Попри те, що забезпеченість армії стала набагато кращою, пані Ірина продовжує балувати українських захисників смачненьким, а чоловік Олександр ремонтує їм техніку – буржуйки, генератори, холодильники, плити.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №1

 

ГО «Український розмовний клуб «Файно» з Краматорська кожного року бере участь у всеукраїнській акції «Народжені у вишиванках», даруючи вишиті власноруч сорочки немовлятам у День вишиванки. Також для тих, хто хоче вільно спілкуватись українською, дають безкоштовні курси.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №2

 

Володимир Єлець з Торецька розпочав волонтерську діяльність з 2015 року, допомагав бійцям на передовій у той час, коли потреба була у всьому. Возив одяг, взуття, їжу, воду засоби гігієни. Зараз такої потреби немає, тож волонтер організував правову допомогу та реабілітацію військових. Серед інших ініціатив – різноманітні акції патріотичної спрямованості, які підкреслюють єдність української нації.

Волонтери ГО «Небайдужі серця» у Краматорську з початку війни та до нинішнього часу плетуть маскувальні сітки для військових та допомагають шпиталю у Часовому Ярі – шиють нижню білизну, футболки, в’яжуть шкарпетки.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №3

 

Будинок милосердя «Вифезда», що у Дружківці, надав притулок 35 самотнім людям похилого віку. За ними на добровільних засадах доглядають небайдужі місцеві жителі, які готують їжу, опікуються лежачими хворими, приносять одяг, постільну білизну, побутові речі. Також долучаються волонтери від Благодійного фонду «Карітас Краматорськ», їх залучають до ремонту будинку та до спілкування з постояльцями.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №4

 

БФ «Карітас Краматорськ» часто до своєї діяльності залучає волонтерів, а також проводить їхнє навчання. Наразі тут 120 таких добровільних помічників. Одним з напрямків роботи є патронат самотніх людей, зараз під домашньою опікою волонтерів знаходиться 58 літніх мешканців Краматорська.

Юлія Киященко та Елла Попова з Дружківки під час спалаху коронавірусної хвороби почали шити та роздавати захисні маски. Працювали вдома, матеріал купували за свої гроші. Замовлення отримували з різних куточків України, але передусім забезпечували масками медиків, військових і поліцейських.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №5

 

Товариство Червоного Хреста в Україні наразі налічує понад 350 волонтерів, які задіяні на таких напрямках – надання першої медичної допомоги, профілактика ВІЛ/СНІДу та COVID-19, інформування про мінну небезпеку, психосоціальна підтримка населення, постраждалого від збройного конфлікту.

«Мій телефонний друг» – спільний проєкт Дитячого фонду ООН та Української Волонтерської служби, започаткований у відповідь на карантинні обмеження. Волонтери проєкту, переважно це молодь, телефонують самотнім стареньким, людям з інвалідністю або багатодітним батькам, щоб поділитися корисною інформацією та підтримати у нелегкій ситуації. Зрозуміло, що телефонною розмовою неможливо вирішити проблеми людини, але це дає змогу поділитися наболілим і відчути дружню підтримку.

 

Волонтерство – безкорисливе служіння людям і громаді - Фото №6

 

Якщо вам або близькій вам людині потрібен свій телефонний друг, зателефонуйте за безкоштовним номером 0800-202-147 (з понеділка по п’ятницю з 12:00 до 20:00).

Як бачимо, напрямки волонтерській діяльності можуть бути різними, однак їх об’єднує одна ціль – бажання безкорисливо допомогти як окремим людям, так і громаді. Волонтери не отримують за свою роботу ані грошей, ані матеріальної вигоди, все роблять безкоштовно.

Пропонуємо відповіді на поширені питання про волонтерську діяльність.

 

Що таке волонтерство?

 

Волонтерство – це добровільна неприбуткова суспільно-корисна діяльність, основною метою якої є допомога у вирішенні соціально-важливих проблем.

 

Хто може стати волонтером?

 

Волонтером може стати будь-яка людина, незважаючи на її вік, стать, освіту, фах, погляди тощо. Але, за законом, підлітки віком від 14 до 18 років можуть здійснювати волонтерську діяльність лише за згодою батьків.

 

Які риси притаманні волонтерам?

 

Це відповідальні мотивовані люди, які дійсно хочуть допомогти іншім та які бачать користь в тому, що вони роблять. Вони не просто готові виконувати завдання, а включаються в процес і знаходять спільне рішення проблем.

 

Що мотивує волонтерів?

 

Бажання вирішити наболілі проблеми, допомогти певної категорії людей. Розширити коло знайомств, бути в центрі подій. Набути життєвий і професійний досвід.

 

Чи можлива оплата волонтерам?

 

Ні, волонтерська діяльність здійснюється тільки на безоплатній основі. Єдине, що можливо – компенсація витрат на транспорт, харчування та проживання під час роботи.

 

Що таке Українська Волонтерська Служба?

 

Це неприбуткове об’єднання, яке розвиває культуру волонтерства в Україні та слугує «містком» між волонтерами та організаціями, які хочуть їх залучати до своєї діяльності.

 

Де можна навчитися бути волонтером?

 

На базі Української Волонтерської Служби відкрито Школу волонтерства. Під час тренінгів слухачі опановують теорію та здобувають практичні навички під час якихось волонтерських акцій. Випускників Школи знайомлять з організаціями, які працюють в їхньому регіоні, до яких вони мажуть долучитися.

 

Чим волонтерство відрізняється від благодійності?

 

Благодійність передбачає збір матеріальних чи фінансових ресурсів та розподіл їх між тими, хто потребує підтримки. Волонтерська діяльність здебільшого спрямована на реалізацію акцій соціальної дії.

 

Чим українське волонтерство відрізняється від закордонного?

 

В розвинутих країнах до волонтерства приходять зрілі люди, у яких налагоджений побут і багато вільного часу. В Україні волонтерами частіше становляться молоді активні люди. Прагнення молоді здійснювати безкорисливу допомогу підтримується на державному рівні – сфера волонтерства включена до держстратегії «Молодь 2020-2030».

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика