Внутрішнім переселенцям полегшили життя

5098
коментарі відсутні

Внутрішнім переселенцям полегшили життя

Велика палата Верховного суду України відхилила апеляцію Пенсійного фонду й визнала незаконною відмову виплачувати пенсії внутрішньо переміщеним особам. Про це повідомила координатор по адвокатурі організації «Право на захист» Дарина Толкач.

Повідомляється, що Велика палата залишила в силі рішення суду першої інстанції, згідно з яким припинення виплат пенсій переселенцям на підставах, не передбачених законом, визнано неправомірним. Таким чином, практика призупинення виплат пенсій за «списками СБУ» є незаконною. Відзначимо, що до списку потрапляли особи, які тривалий час перебували на окупованих територіях.

«Суть справи полягала в тому, що переселенці звертаються до суду й намагаються довести незаконність дій Пенсійного фонду, який припиняє здійсння виплати їм пенсій на підставах, не передбачених законом про обов’язкове пенсійне страхування», – пояснила Толкач.

Верховний суд прийняв рішення в так званій зразковій справі. Правові висновки в цій справі обов’язкові до застосування усіма судами за всіма подібними позовами переселенців до органів ПФ.

Зазначимо, що проблеми з виплатами у пенсіонерів-переселенців виникають, коли з якихось причин вони повертаються на непідконтрольну територію й залишаються там більше двох місяців. У даному випадку вони втрачають статус внутрішньо переміщених осіб, і як наслідок, перебуваючи в окремих районах Донеччини та Луганщини, не можуть претендувати на пенсії в Україні. Єдина можливість для них зберегти право на пенсію – не пізніше ніж на 59-й день перетнути лінію розмежування, «відзначившись» таким чином на підконтрольній українській владі території.

Між тим право на отримання пенсії переселенцями передбачено Законом «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», а порядок соціальних виплат, до яких уряд прирівняло пенсії, регулюється урядовою постановою №365, прийнятим у 2016 році.

Загалом, ситуація навколо переселенців за літо потроху покращилася. Раніше в липні представники Української Гельсінської спілки з прав людини повідомили про успішне завершення судової справи по розгляду позову союзу про скасування перевірок для внутрішньо переміщених осіб

«Держава робила все можливе, щоб скасувати це рішення, і щоб ця апеляція була прийнята до уваги, і щоб аргументи були почуті. Тільки завдяки наполегливості заявників, підключенности громадянського суспільства й позиції омбудсмана стало можливим те, що це рішення встояло», – зазначив Максим Щербатюк, програмний директор УГСПЛ.

Як зазначили в УГСПЛ, згідно з прийнятим від 8 червня 2016 року нормативним актам Кабміну України суть перевірки полягала в тому, що представники органів соцзахисту, або інших органів влади або установ, приходили до переселенців додому і складали акт, яким би посвідчувався факт наявності особи за зареєстрованим місцем перебування. При відсутності переселенця за місцем зареєстрованого перебування він позбавлявся права на отримання пенсії (для пенсіонерів) та матеріальної допомоги ВПЛ.

26 червня 2017 року Окружний адмінсуд Києва задовольнив позов УГСПЛ та скасував нормативні акти Кабміну щодо перевірок.

Однак Кабмін подав апеляцію на це рішення, проте 4 липня Київський апеляційний адмінсуд залишив апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції – без змін.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика