Влада стане прозорішою. Як цим скористатись громадянам

3593
коментарі відсутні

Влада стане прозорішою. Як цим скористатись громадянам

Верховна Рада проголосувала за ратифікацію Конвенції Ради Європи про доступ до офіційних документів. Так Україна заявила, що прагне прозорої діяльності органів влади, а також продемонструвала готовність до участі у розробці міжнародних стандартів щодо доступу до інформації. Без України Конвенція взагалі не почала б працювати.

 

Шлях в одинадцять років

 

Конвенцію про доступ до офіційних документів відкрили для підписання ще у 2009 році. Однак набрати чинності вона може тільки після того, як документ ратифікують 10 держав-членів Ради Європи.

Першими його ратифікували Норвегія, Швеція, Фінляндія, Боснія і Герцеговина, Естонія, Хорватія, Литва, Молдова та Чорногорія – всього дев’ять країн. Україна заявилась стати десятою країною, що необхідна для набрання Конвенцією чинності.

Україна підписала Конвенцію ще весною 2018 року, однак голосування за ратифікацію в Раді було зірвано: проти нього активно виступила Радикальна партія і законопроєкт не набрав необхідної кількості голосів.

Два роки активна громадськість просувала це питання, щоб довести до логічного завершення і врешті решт запустити в дію важливий міжнародний документ. Тепер Україна ввійде в історію як країна, що зробила це.

 

Що ми отримаємо

 

Конвенція визначає право кожного ознайомитись з оригіналом офіційного документа чи отримати його копію, не вказуючи, навіщо йому знадобився документ.

Ви не зобов’язані знати, як називається документ, в якому міститься потрібна інформація. Згідно з Конвенцією, державний орган, до якого ви звертаєтесь, має самостійно ідентифікувати запитуваний офіційний документ. Якщо ви звернулись не до того розпорядника інформації, ваш запит мають переслати куди потрібно.

Держави-партнери по Конвенції створять міжнародні моніторингові органи. Кожна країна щороку подаватиме Групі спеціалістів звіт з інформацією про те, що вона робить для виконання положень Конвенції.

 

Шлях вже відкритий

 

Чекати на офіційний запуск Конвенції українцям не варто. Україна не новачок в темі доступу до інформації. З 2012 року діє Закон «Про доступ до публічної інформації» , який надає громадянам досить широкі гарантії.

 

Влада стане прозорішою. Як цим скористатись громадянам - Фото №1

 

Для комфортного використання права на доступ до публічної інформації створюються різні цікаві сервіси, що значно спрощують самі процедури звернення. Наприклад, портал «Доступ до правди» – це автоматизована розсилка запитів на інформацію до будь-якого розпорядника.

Необхідно авторизуватись на сайті, обрати розпорядника інформації та написати, яка інформація від нього вам потрібна. До вашого запиту сайт автоматично доставить необхідні посилання на законодавство.

На відповідь потрібно чекати за законом п’ять робочих днів. Крім того, на сайті радять наступного робочого дня передзвонити до розпорядника і запитати вхідний номер, щоб впевнитись, що ваш запит отримали.

Зручно, що на сайті можна побачити всі запити, розташовані по розпорядниках за алфавітом. Так, можна побачити, що до Краматорської міської ради звертались через сайт 26 разів, а до Донецької обласної державної адміністрації – 128.  Можна розкрити будь-який запит і дізнатись відповідь на нього.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика