Відкритість суду – важливий етап встановлення довіри до правосуддя

4320
коментарі відсутні

Відкритість суду – важливий етап встановлення довіри до правосуддя

Основною метою судової реформи, яка триває в Україні з 2016 року, є забезпечення верховенства права та встановлення відкритої, прозорої і зрозумілої системи судочинства. Останнє, мабуть, найбільш важливо для суспільства, оскільки довіра до судів знаходиться на вкрай низькому рівні, хоча й потроху зростає.

Про це свідчать результати всеукраїнського опитування громадян щодо незалежності та підзвітності судової влади, що провела у вересні 2018 року Програма USAID “Нове правосуддя”. За результатами опитування, довіра населення до судів за останні чотири роки збільшилась у 3,2 раза. Так, у 2015 році вона становила 5%, а в 2018 році – 16%. Незважаючи на прогрес, це невтішні цифри.

Що вже зроблено для досягнення відкритості судів, та які межі існують при висвітленні інформації про судові процеси, розповіли суддя-спікер Краматорського міського суду Анастасія Михальченко та медіа-юрист, керівник ГО “Платформа прав людини” Олександр Бурмагін під час тренінгу, що був організований Центром громадського контролю “ДІЙ-Краматорськ”.

“Задля забезпечення комунікації з громадськістю у кожному суді України введена посада судді-спікера, який уповноважений роз’яснювати нюанси судового процесу та тлумачити рішення. Адже сам суддя не може виступати публічно, захищаючи свою позицію, і має право висловлювати свою думку виключно у судових рішеннях. А ці рішення написані таким чином, що пересічним громадянам складно їх зрозуміти. Тут на допомогу приходить суддя-спікер, який надасть коментар за будь-якою справою”, – повідомила Анастасія Михальченко.

Крім того, Краматорський міській суд має сторінку в інтернеті, на якій міститься інформація про суддів, режим роботи, перелік найближчих слухань, дані щодо розгляду справ, форма інформаційного запиту, тощо. У розділі “прес-центр” можна прочитати новини, прес-анонси, коментарі та відповіді на запитання. За словами судді-спікера, є резонансні справи, які стосуються інтересів багатьох людей, тому їх перебіг обов’язково роз’яснюється на сайті

Також всі рішення Краматорського міського суду (і всіх інших судів України) можна знайти на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень, заповнивши просту форму

Переглянути статки суддів можна на сайті “Декларації” 

Здавалося б, все можна перевірити, проаналізувати та співпідставити, чому тоді довіра до суду залишається на такому низькому рівні? Одна з причин цього – судове рішення, як правило, не всіх задовольняє. Саме ті сторони, які залишилися незадоволеними, продукують і поширюють через соціальні мережі, засоби масової інформації негативні соціальні оцінки суду. Тому так важлива роль судді-спікера – громадськість повинна отримувати повну, об’єктивну і оперативну інформацію безпосередньо від суду.

Не менш важлива роль журналістів, які висвітлюють перебіг судових справ. На них покладається важлива суспільна функція – повно та оперативно інформувати суспільство про хід розгляду соціально значущих справ. Про особливості присутності представників ЗМІ на засіданнях суду розповів Олександр Бурмагін.   

“Гласність судового процесу та судових рішень закріплено Конституцією України задля забезпечення контролю судової влади з боку громадськості. Тому на процесі можуть бути присутні активісти та журналісти. Відвідування засідань суду представниками ЗМІ здійснюється без попередньої акредитації. Всі особи, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити нотатки, проводити фотозйомку, відео- та аудіозапис за допомогою портативних засобів. І тільки на ведення прямої трансляції судового засідання потрібен дозвіл суду. Також обмеження стосуються розгляду кримінальних справ, під час яких фото- та відеозйомка проводиться за клопотанням та після дозволу суду”, – повідомив Олександр Бурмагін.

Медіа-юрист перелічив п’ять випадків, коли судове засідання проводиться у закритому режимі: якщо обвинуваченим є неповнолітній, якщо розглядається справа про зґвалтування, щоб не розголошувати відомості про особисте чи сімейне життя, щоб попередити розголошення державної таємниці, щоб забезпечити безпеку осіб з кола кримінального провадження.

“За великим рахунком, зараз в Україні судова влада постійно знаходиться у зоні уваги з боку ЗМІ та громадськості. За рівнем відкритості судів, за обсягом інформації про суддів ми випереджаємо навіть розвинуті демократичні країни. Отже, зміни на краще все ж таки відбуваються. Суд десять років тому і сьогодні – це кардинально різні речі”, – наголосив Олександр Бурмагін.

Говорячи про сучасну судову систему, слід враховувати кадрову складову: майже у кожному суді не вистачає суддів, а ті, хто розглядає справи, ледве справляються з обсягом роботи. Так, у Краматорському міському суді замість 24-х працюють 16. При нормі розгляду справ 183 на рік кожен суддя фактично має 1500-1700 справ. З 2013 року у міськсуді не було призначено жодної нової особи. Зараз йде добір кандидатів на посаду судді. Десь на початку нового року ситуація з навантаженням на суддів повинна змінитись на краще.

А ще варто зрозуміти, що довіра до судів, яка є складовою судової реформи, – це не явище, а довготривалий процес. Нехай ми наразі робимо перші глобальні кроки, ми – вже на шляху. І в цьому нам допомагають міжнародні організації. Приміром, зараз під егідою USAID запроваджено програму “Нове правосуддя”, що спрямована на підтримку незалежної, підзвітної, прозорої та ефективної системи судочинства.

Відкритість суду – важливий етап встановлення довіри до правосуддя - Фото №1

Відкритість суду – важливий етап встановлення довіри до правосуддя - Фото №2


Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика