Усвідомлення недоліків – це перший крок до їх усунення. Результати моніторингу

9977
коментарі відсутні

Усвідомлення недоліків – це перший крок до їх усунення. Результати моніторингу

Громадська організація «Точка Доступу» працює задля розвитку громадянського суспільства на Сході України, що є важливим для демократизації держави в цілому.

«Саме для цього нашою організацією проводиться моніторинг механізмів участі громадськості в місцевому самоврядуванні. Хочеться наголосити, що ми не просто аналізуємо наявний інструмент чи ні, ми, також його аналізуємо якісно, тобто, наскільки він реальний в користуванні. Також, надаємо відповідні рекомендації та консультуємо при розробці відповідних положень», – розповіла виконавча директорка ГО «Точка доступу» Анастасія Прокопенко.

Відповідний моніторинг проводився протягом вересня та жовтня 2019 року в 10 громадах Донецької області. До вибірки громад увійшли міські, сільські, селищні, об’єднанні громади та громади на території яких функціонують військово-цивільні адміністрації. Географія проекту досить широка. Це Ольгинська, Хлібодарівська, Очеретинська селищні ради, Красногорівська, Курахівська, Сіверська, Соледарська міські ради, ВЦА міста Мар’їнка та села Побєда, ВЦА міста Торецьк та ВЦА міста Волноваха.

За результатами аналізу було виявлено, що меншість з відібраних громад мають прийняті та зареєстровані в установленому законом порядку статути територіальної громади.

«Це важливо, тому що відповідно до чинного законодавства, яке регулює механізми участі громадськості в місцевому самоврядуванні повинні регулюватись саме статутом територіальних громад. Таким чином, більшість громад не виконують вимоги законодавства, що негативно впливає на локальну демократію», – зауважив аналітик проекту «Демократія для людей» Роман Кисленко.

Важливим моментом, особливо в Донецькій області, де мешкає велика кількість внутрішньо переміщених осіб, а також є чимало студентів та трудових мігрантів, постає необхідність визначення члена територіальної громади. Як правило, належність до відповідної громади визначається так званою «пропискою» та не враховує всіх осіб, які на законних підставах проживають в громаді, а і відповідно такі особи не можуть брати участь в місцевому самоврядуванні.

«Необхідно розуміти, що реформа децентралізації запроваджує новий підхід, якщо можна так сказати, нову філософію місцевого самоврядування – це відхід від радянської системи та наділення значними повноваженнями саме громади», – акцентував аналітик Роман Кисленко.

Однак, моніторинг продемонстрував, що в більшості громад, серед обраних 10, відсутні практично всі механізми участі громадськості в місцевому самоврядуванні, в деяких громадах відсутні навіть веб-сайти відповідних місцевих рад. Це, безперечно, перешкоджає реалізації конституційних прав громадянам України. Слід зазначити, що спостерігається чітка тенденція, в міських громадах, як правило, є статути або положення про більшість з можливих інструментів локальної демократії, натомість в селах, селищах та ОТГ, такі механізми відсутні. За результатами моніторингу, експертами ГО «Точка Доступу» розробляються відповідні рекомендації.

«Сподіваємось, що вони будуть враховані найближчим часом в діяльності органів місцевого самоврядування. Для громад, які потрапили до відповідного моніторингу, це прекрасна можливість підсилити себе, запровадивши необхідні зміни, прописані у рекомендаціях. Бо саме інструменти локальної демократії, їхня наявність в громадах, та подальше використання, створюють умови до розвитку громади із урахуванням потреб мешканців, їхньої активної участі вже в якості партнерів, а не просто традиційних споживачів послуг», – підкреслив аналітик проекту «Демократія для людей» Роман Кисленко.

Ця публікація була підготовлена в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансовою підтримкою Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) та Шведського агентства з питань міжнародного співробітництва (Sida).
Думки, зауваження, висновки або рекомендації, викладені в цьому документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди ООН або Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC) та Шведського агентства з питань міжнародного співробітництва (Sida).

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика