Укладання нових договорів з електропостачання – чи це єдина зміна на ринку електроенергії?

5225
коментарі відсутні

Укладання нових договорів з електропостачання – чи це єдина зміна на ринку електроенергії?

Укладання нових договорів з електропостачання - чи це єдина зміна на ринку електроенергії? - Фото №1

 

Договори з обленерго на постачання електрики для населення припиняють свою дію з 1 січня 2019 року. Це пов’язано з глибоким реформуванням ринку електроенергії та змінами у законодавстві. Питання нових угод на електропостачання це не єдине, що потрібно знати про зміни, які торкнуться кожного українця. Нововведення на ринку електроенергії принципово вплинуть на взаємовідносини між споживачем та постачальниками послуг.

Влітку 2017 року набув чинності Закон України «Про ринок електричної енергії», який зобов’язав енергопостачальні компанії відокремити діяльність з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності. Обов’язки між розподільником та постачальником електрики чітко розділять.

Розподільник – виконує функцію оператора розподілу електроенергії (виключно обслуговування електромереж), забезпечує надійну та якісну передачу електричної енергії, з можливістю виставляти рахунки компаніям-постачальникам, тримає контроль за втратами в електричній мережі у процесі передачі,  здійснює закупівлю електроенергії для покриття втрат, пов’язаних із транспортуванням електричної енергії до споживача.

Постачальник – виконує функції: закупівля електричної енергії на роздрібному ринку, тарифікація, можливість виставляти рахунки споживачам.

Плюси такої моделі реформування у тому, що вона поступово зруйнує монополію обленерго.  Пересічний споживач часто зазнає значних фінансових втрат через псування побутової техніки, яке відбувається у разі вимкнення світла або падіння напруги. Відновити свої права та повернути гроші у більшості випадків нереальна справа. Нова модель, де за якість постачання електрики відповідає розподільник, а гроші збирає постачальник, дозволяє постачальнику штрафувати розподільчі компанії,  відповідно до законодавства.

Після запуску нової моделі ринку, споживач буде сплачувати за спожиту електрику двом різним суб’єктам. Рахунки споживачу будуть  приходити лише від постачальника. Але у ньому буде дві вартості – за користування мережею (розподільнику) та за спожиту енергію (постачальнику). Це не означає подвійну ціну. Таке розділення дасть можливість постачальнику стати своєрідним адвокатом споживача. Відсутність же реакції чи ненадання захисту споживачеві потягне для постачальника неприємні наслідки – вибір іншого надавача послуги. Тобто, виникають умови для боротьби за клієнта.

Зараз оптовий ринок  електричної  енергії  в України  функціонує як оптовий покупець або так  званий «єдиний покупець». Нова модель ринку електричної енергії, завдяки розподілу діяльності, суттєво змінить  чинну структуру, оскільки будуть запроваджені нові сегменти ринку:

  • ринок двосторонніх договорів

укладаються між учасниками у довільній формі для купівлі-продажу електричної енергії поза організованими сегментами ринку

  • ринок «на добу наперед»

здійснюється купівля-продаж електричної енергії на наступну добу

  • внутрішньодобовий ринок

купівля-продаж електричної енергії здійснюється безперервно впродовж доби фізичного постачання електричної енергії

  • балансуючий ринок

організовується оператором системи передачі електричної енергії з метою балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії, споживання та експорту електричної енергії

  • роздрібний ринок

створюється для задоволення потреб споживачів у електричній енергії та пов’язаних з цим послуг

  • ринок допоміжних послуг

оператор системи передачі здійснює купівлю допоміжних послуг для забезпечення надійної роботи Об’єднаної енергетичної системи України та належної якості електроенергії

Згідно з прийдешніми змінами для споживання електричної енергії споживачам потрібно буде укласти два договори:

  • про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу за оператором системи розподілу
  • про постачання електричної енергії споживачу за обраним енергопостачальником або постача електроенергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих побутових споживачів).

Це не означає обов’язкового заповнювання якихось паперів чи ходіння до обслугових центрів. Держава  передбачила спрощену процедуру. Згідно з нею, споживач автоматично приєднується до послуг компанії, якщо своєчасно сплачує рахунки за витрачену електрику. Але потрібно ознайомитись з договором і тарифами на електроенергію, які встановила держава.

За Законом «Про ринок електроенергії» споживач має вільно обирати  найбільш вигідну комерційну пропозицію. Крім цього, можна обрати для себе комерційні пропозиції різних постачальників у різні періоди часу. Споживач також має право змінити електропостачальника на безоплатній основі. Зміна електропостачальника відбуватиметься шляхом укладення договору приєднання.

Основні цілі реформування  – сприяння  розвитку ринкових відносин.  Закон «Про ринок електричної енергії» зазначає, що новий ринок електричної енергії базується на принципах лібералізації, посилення ролі та прав споживачів у відповідності до законодавства та найкращих практик  функціонування ринків електроенергії Європейського Союзу.

Реформування також сприятиме урахуванню інтересів споживачів, забезпеченню надійного та безпечного постачання електричної енергії, мінімізації витрат на постачання електричної енергії, мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище тощо.

Новий рік і зміни на ринку електроенергії  це лише підготовчий етап до реальної появи конкурентного середовища. Досвід розвинутих країн, які проходили подібний шлях реформування ринку електричної енергії, свідчить про те, що для народження цивілізованої системи взаємовідносин між надавачами послуг та споживачем, потрібно декілька років. Але основним агентом змін стає саме громадянин. Саме від його серйозного ставлення до новацій та небайдужості залежать зміни, яких потребує Україна. Важливо, що зміни на ринку електроенергії  нарешті стартують.


Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика