У Краматорську покажуть і розкажуть про український спротив на Донеччині

2680
коментарі відсутні

У Краматорську покажуть і розкажуть про український спротив на Донеччині

Виставка «Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року» відкриється в Донецькому обласному краєзнавчому музеї, що нині розташовується у Краматорську.

Експозиція налічує 300 експонатів, серед них речі, пов’язані з художниками Аллою Горською й Опанасом Заливахою та членом Української Гельсінської групи Олексою Тихим, а також інтерактивні предмети – відсилки до радянського побуту.

Виставка має стати проєктом, в якому буде місце для дослідження, лекцій та зустрічей.

«Ми хотіли розповісти ті історії про донеччан та Донеччину, які мало розповідають зараз в наших музеях, на чому нечасто акцентують увагу. Ми виділили для себе такі умовні групи людей, які назвали кліше, характерними передовсім для радянської і ще російської пропаганди до радянського періоду. «Мазепинці», «петлюрівці», «бандерівці», «буржуазні націоналісти», «антісовєтчики, «страйкарі», «рухівці» – ось ці всі люди, про яких ми хотіли розповісти у цій виставці без наліпок, без пересудів.

Також хотіли розказати ті історії, які часто-густо обходять, не зважають на них: про людей в окупації, тих самих ОУНівців, які тут перебували та які постраждали від нацистського та радянського режимів; про тих, хто страйкував на наших підприємствах, шахтах і тому подібне за те, що не виплачували зарплату, чи не було достатніх людських умов праці тощо», – зазначив координатор виставки, учений секретар Донецького обласного краєзнавчого музею Дмитро Білько.

При створенні виставки враховували потреби людей з інвалідністю. Зокрема для людей з порушеннями зору буде аудіогід.

«Одним із викликів  для нас була спроба максимально правильно спроєктувати простір так, щоб там було зручно проводити інклюзивні екскурсії. У нас передбачено декілька точок з площинами для людей, які мають проблеми із зором. Там будуть тексти, написані шрифтом Брайля, з цією метою передбачений і аудіогід», – зауважила співкураторка проєкту Анастасія Гайдукевич-Качуро під час презентації виставки в Антикризовому медіа-центрі.

Відкриється експозиція 27 жовтня. Якщо через карантинні обмеження Донецький краєзнавчий музей не зможе прийняти відвідувачів, то виставку можна побачити віртуально.

«Коли ми починали цей проєкт, вже була епідемія у світі і ми прописували всі можливі варіанти, які можуть нам завадити у відкритті. Ми передбачили можливість відкриття онлайн з трансляцією, а також 3D-тур, який буде викладено на сайті наприкінці місяця, думаю, не пізніше 31 жовтня», – розповіла в. о. директора Донецького обласного краєзнавчого музею Катерина Філонова.

Проєкт «Ген непокори: хроніки українського спротиву на Донеччині від першої половини ХХ століття до 1991 року» підтримав Український культурний фонд. Відвідати виставку можна буде безкоштовно.

 

Ірина Мартинова


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика