Староста округу – що змінюється завдяки реформі місцевого самоврядування

5723
коментарі відсутні

Староста округу – що змінюється завдяки реформі місцевого самоврядування

Зі створенням об’єднаних територіальних громад з’явилося таке поняття, як старостинський округ. У Законі України «Про місцеве самоврядування» воно закріплене у 2017 році. Представляє інтереси жителів округу староста, який обирається самими ж мешканцями.

Поділ на округи та обрання старост

Отож, старостинський округ – частина об’єднаної територіальної громади, на якій розташовано один або декілька населених пунктів, крім адміністративного центру ОТГ. Питання щодо утворення округів відбувається на пленарних засіданнях сільської, селищної чи міської ради  об’єднаної територіальної громади. Скільки населених пунктів має входити до складу старостинського округу, у Законі не визначено. Наприклад, на Донеччині найбільшу кількість округів має Лиманська ОТГ – 12, а от  Андріївська – лише 1.

Староста округу – що змінюється завдяки реформі місцевого самоврядування - Фото №1

За рішенням місцевої ради об’єднаної територіальної громади, у визначених селах і селищах відбуваються вибори старости. Його обирають жителі населених пунктів, які входять до складу старостинського округу, строком на 5 років, якщо його повноваження  не будуть припинені достроково.

Робота на захист інтересів мешканців округу

Права і обов’язки старости визначаються Положенням, яке ухвалюється місцевою радою ОТГ. Посадовець не може мати інший представницький мандат чи обіймати посаду навіть на громадянських засадах, а також займатися оплачуваною або підприємницькою діяльністю. Однак, у Законі є виняток. Зокрема, староста може поєднувати свої обов’язки з науковою, викладацькою і творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською і суддівською спортивною практикою.

У виконавчих органах місцевої влади староста представляє інтереси жителів свого округу – допомагає їм готувати документи, що подаються до органів місцевого самоврядування, а також вносить свої пропозиції щодо роботи комунальних підприємств.

Крім цього, він бере участь у підготовці проєкту бюджету громади, але тільки у тому, що стосується фінансування відповідних сіл і селищ, вносить пропозиції у виконавчі комітети. Також староста контролює процеси благоустрою у своєму окрузі. Посадовець має звітувати про свою роботу перед мешканцями не рідше одного разу на рік.

Дивіться повноваження старости та службові відносини між головою ОТГ і старостою

Припинення повноважень старости

Достроково повноваження старости можуть припинитися у таких випадках:

  • його особистого звернення, припинення громадянства України або набуття громадянства іншої держави,
  • виїзд на постійне проживання за межі України,
  • за рішенням суду щодо причетності до корупції і відповідних санкцій,
  • у разі визнання судом його недієздатним, безвісти відсутнім чи оголошено померлим,
  • за рішенням сільської, селищної чи міської ради, коли посадовець порушує Конституцію чи закони України.

Також відкликати з посади старосту можуть за народною ініціативою. Зокрема, рішення про внесення пропозиції приймається  на зборах виборців у кількості не менше 10 осіб у селі і 15 осіб у селищі, а от на підтримку такого рішення має бути зібрано більше підписів, ніж кількість людей, які проголосували за старосту на місцевих виборах. Остаточне рішення про дострокове припинення повноважень посадовця за народною ініціативою ухвалюється відповідною сільською, селищною чи міською радами.

Ірина Мартинова, «Донеччина.ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика