Щеплення під час епідемії коронавірусу – побоювання батьків та фахова думка лікарів

4557
коментарі відсутні

Щеплення під час епідемії коронавірусу

Чи потрібно проводити планову вакцинацію в період епідемії? Чи не підхопить дитина інфекцію в амбулаторії? Чи можна відтермінувати щеплення «до кращих часів»?

На всі ці острахи медична спільнота дає однозначну відповідь: «Епідемія не привід скасовувати імунізацію та порушувати календар щеплень».

До того ж, наприкінці квітня традиційно проводиться Європейський тиждень імунізації, що є приводом ще раз нагадати громадянам про необхідність щеплень. Всесвітня організація охорони здоров’я також не рекомендує переривати планову вакцинацію під час пандемії коронавірусу. Але питання у батьків залишаються.

На найпоширеніші з них відповідає Андрій Прудивус, завідувач амбулаторії № 5 Центру первинної медико-санітарної допомоги №1 м. Краматорська, національний тренер UNISEF з питань імунізації.

 

Щеплення під час епідемії коронавірусу – побоювання батьків та фахова думка лікарів - Фото №1

Андрій Прудивус, завідувач амбулаторії № 5 Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1 м. Краматорська

 

Чи можна вакцинувати дітей у період спалаху коронавірусної інфекції?

Пандемія не є протипоказанням для планової імунізації. Адже поширення однієї інфекції не відміняє загрози від інших, проти яких ми зазвичай вакцинуємось. Було б ідеально, якби COVID-19 зупинив всі інші інфекційні захворювання. Але такого не буває. І якщо не проводити планових щеплень зараз, то до коронавірусу можуть додатись кір, краснуха, поліомієліт, туберкульоз, дифтерія, кашлюк та правець – ті страшні хвороби, від яких ми захищаємось шляхом вакцинації.

Якщо підійшов строк щепити дитину, як вберегтись від зараження на COVID-19 в амбулаторії?

Зараз у всіх амбулаторіях діє залізне правило розділення потоків. Люди з ознаками респіраторного захворювання одразу на вході відокремлюються від інших пацієнтів. Тож зустрітися з хворою людиною практично неможливо. Крім того, кабінети щеплень зазвичай знаходяться на відстані від кабінетів сімейних лікарів. І ще – у даний період значно посилені заходи з дезінфекції приміщень.

Щеплення під час епідемії коронавірусу – побоювання батьків та фахова думка лікарів - Фото №2

На вході до амбулаторій проводиться огляд відвідувачів та вимірювання температури

 

Як дізнатись, чи не хворіє дитина в той час, коли потрібно щепитися?

У будь-який час, не тільки а період епідемії, перед вакцинацією лікар спочатку перевіряє стан здоров’я дитини. І тільки після цього робить висновок, чи дозволено проводити щеплення. Якщо виявляються  тимчасові протипоказання, щеплення переноситься на іншу дату.

Іноді доводиться робити декілька щеплень одночасно. Чи не перенавантажується імунна система?

Однозначно – ні. Для розуміння можна порівняти імунну систему з деревом. Коли ми вводимо одну вакцину, задіяна одна його гілочка, а всі інші продовжують діяти повноцінно. Також у випадку декількох вакцин – вироблення імунітету проти різних захворювань йде паралельно.

Навіщо так багато щеплень на першому році життя дитини? Хіба не достатньо вродженого імунітету?

Дійсно, через плаценту дитина може отримувати від матері антитіла від хвороб. Але цього не достатньо, особливо якщо мама не вакцинувалася у дорослому віці. Діти на першому році життя дуже вразливі до захворювань. І якщо вони підхоплюють інфекцію, то це загрожує тяжким перебігом хвороби, інвалідністю та навіть смертю. Тому, згідно національного календаря щеплень, вакцинація розпочинається одразу після народження.

Наскільки безпечні вакцини зараз використовуються?

Всі вакцини є якісними, ефективними та безпечними. Це беззаперечна теза. Побочні реакції, що іноді можуть виникати, неспівставні з тими хворобами, від яких нас захищає щеплення. Ось уявіть, що зараз вчені розробили вакцину проти коронавірусу. Мабуть, всі побігли б робити щеплення, не думаючи про побочні реакції.

Щеплення під час епідемії коронавірусу – побоювання батьків та фахова думка лікарів - Фото №3

Вакцини зберігаються та транспортуються з дотриманням температурних умов

 

Може краще перехворіти інфекційними хворобами, щоб мати природній імунітет?

Я би назвав такий підхід грою в рулетку. Один може перехворіти у легкій формі, а другий – вмерти. Не варто випробувати долю, якщо людство знайшло набагато кращий і ефективний засіб захисту від інфекцій. І це є вакцинація.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика