Шахівська громада – найбагатша на Донеччині

8603
коментарі відсутні

Шахівська громада – найбагатша на Донеччині

Експерти Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International провели аналіз фінансових показників 872 об’єднаних громад за перше півріччя поточного року. До моніторингу потрапили 12 ОТГ Донецької області. Найбагатшою громадою на Донеччині залишається Шахівська сільська ОТГ – доходи місцевого бюджету в перерахунку на одного жителя складають 8,2 тис грн.

 

Кому рахували фінанси

 

У Донецькій області повністю сформованими вважають 13 об’єднаних територіальних громад. Вони з’явились у різні роки, починаючи з 2015 року. На початок поточного року 12 з них знаходились на прямих міжбюджетних відносинах з Держбюджетом. Лише Криворізька сільська ОТГ, перші вибори в якій відбулись у грудні 2019 року, так і не переведена на прямі міжбюджетні відносини. А значить, ця громада поки не приймала участь у моніторингу.

Показники фінансового аналізу

Для фінансового аналізу взяли 7 показників:

  • доходи загального фонду на одного мешканця,
  • видатки загального фонду на одного мешканця,
  • видатки на утримання апарату управління у розрахунку на одного мешканця,
  • рівень дотаційності бюджетів – реверсна чи базова дотація,
  • співвідношення видатків на утримання апарату управління із сумою доходів загального фонду,
  • питома вага заробітної плати у видатках загального фонду бюджету ОТГ,
  • питома вага капітальних видатків у загальному обсязі видатків.

«У поточному році вперше до кількості населення додали зареєстрованих у громадах переселенців. Збільшення загальної кількості людей вплинуло на показники фінансового моніторингу громад. Ті ж самі суми в бюджеті почали ділити на більшу кількість мешканців. Загалом по Донецькій області зареєстровані близько півмільйона  ВПО. Проте на дотації вирівнювання регіон виграє через збільшення кількості населення», – пояснює Сергій Івахнін, радник з питань управління місцевими фінансами Донецького офісу Програми «ULEAD з Європою».

 

Доходи та видатки

 

За доходами загального фонду бюджету у перерахунку на одного мешканця найбагатшою залишається Шахівська ОТГ. Високі позиції громада утримує декілька років поспіль. За шість місяців поточного року цей показник у Шахівській сільській громаді  склав 8,2 тис грн. Далі йде Андріївська ОТГ – 6,5 тис грн. Найменші доходи в Сіверській міській  громаді – лише 600 грн., та Черкаській селищній громаді – 618 грн.

Подібні позиції цих громад і по видаткам. Найвищі показники – у Шахівської (5,7 тис грн.) та Андріївської (5,5 тис грн.) сільських ОТГ. Найнижчі – у Сіверської ОТГ (1,8 тис грн.) та Черкаської ОТГ (2,8 тис грн.)

За словами Сергія Івахніна, найбагатшою в Україні громадою стала Троїцька ОТГ з Дніпропетровщини. Доходи на одного мешканця в цій громаді склали майже 18,5 тис грн. Найнижчий показник у Величемської ОТГ з Волині – лише 400 грн. За рівнем видатків найвищий показник в Україні склав  майже 13,4 тис грн, мінімальний – 471 грн.

Шахівська громада - найбагатша на Донеччині - Фото №1

 

Скільки коштує апарат управління

Утримання апарату управління – один з показників фінансового аналізу. Найдорожче чиновники «обходяться» жителям Шахівської сільської громади – понад 1,9 тис грн. з розрахунку на одного мешканця. Наступною йде Андріївська сільська громада – видатки на утримання апарату управління тут складають 1,4 тис грн.

Оптимальні видатки на апарат управління в Черкаській селищній (277 грн.) та Бахмутській міській (294 грн.) ОТГ. До речі, найменший показник в Україні склав 153 грн.

 

Шахівська громада - найбагатша на Донеччині - Фото №2

 

Хто ділиться та кому допомагають з державного бюджету

 

Лише дві громади в Донецькій області за перше півріччя 2020 року були бездотаційними – це міські Вугледарська та Лиманська ОТГ. Як пояснює Сергій Івахнін, цей варіант – оптимальний, до чого прагне реформа місцевого самоврядування та процес децентралізації.

П’ять громад у регіоні отримують базову дотацію. Це означає, що їм не вистачає грошей з власного бюджету. Такі справи в Сіверській міській, Черкаській селищній, Званівській сільській, Олександрівській селищній та Бахмутській міській ОТГ.

П’ять громад Донецької області повертають реверсну дотацію  в державний бюджет. «Діляться» з іншими Шахівська, Андріївська та Іллінівська сільські громади, Соледарська та Миколаївська міські ОТГ.

 

Шахівська громада - найбагатша на Донеччині - Фото №3

 

Бюджет проїдання чи розвитку

Більше за інших витрачають на заробітну платню з місцевого бюджету в Олександрівській селищній та Званівській сільській ОТГ. Тут на виплати усім, хто задіяний у бюджетній сфері, йде понад 83% грошей бюджету. А значить, зовсім мало залишається на капітальні видатки та розвиток. Найменше на заробітну платню витрачають Соледарська (61,5%) та Шахівська (62,6%) громади.

 

Шахівська громада - найбагатша на Донеччині - Фото №4

За перше півріччя Шахівська сільська громада витрачала більше за інших грошей на розвиток. Капітальні видатки складали майже 35% місцевого бюджету. Далі йдуть Іллінівська (28,5%)  та Черкаська (24,6%) громади. Найменше грошей на розвиток витрачала Званівська сільська ОТГ – лише 0,2%.

 «Обсяги капітальних видатків показують спроможність ОТГ забезпечувати соціально-економічний розвиток, можливості для реалізації проєктів інфраструктурного розвитку, створення матеріальних активів або отримання відповідного соціального ефекту», – коментує Сергій Івахнін.

 

Шахівська громада - найбагатша на Донеччині - Фото №5

 

До речі, по всіх 872 ОТГ в Україні середній показник капітальних видатків за перше півріччя складає 9,6%. Перші шість місяців громади жили без державної підтримки на розвиток, лише за власні гроші. В поточному році відмінили інфраструктурну субвенцію, ще не розподілили ДФРР та субвенцію на соцекономрозвиток територій. У другому півріччі ці гроші будуть ураховані і показники зміняться.

Ольга Нікуліна, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика