Реформа децентралізації на Дніпропетровщині: результати і плани

5138
коментарі відсутні

Реформа децентралізації на Дніпропетровщині: результати і плани

16 жовтня відбулася прес-конференція експертів Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування Програми «U-LEAD з Європою» – директорки Олени Тертишної та радника з питань місцевих фінансів Андрія Мужевського.

Перш за все спікери окреслили ситуацію з реформою децентралізації в Дніпропетровській області. За їх словами, на Дніпропетровщині 68 ОТГ. Об’єднані територіальні громади створені в кожному з 22 районів. Також ОТГ створено навколо міст обласного значення Покров та Марганець. У листопаді цей процес завершують в містах Кам’янське та Вільногірськ. За результатами процесу децентралізації, у Дніпропетровській області зростає не лише кількість ОТГ, а й кількість районів зі стовідсотковим покриттям ОТГ, що повністю покриті децентралізацією.

Далі пані Олена розповіла про новини цього року. В 2019-му році до процесу децентралізації долучилося Криворіжжя – першою ОТГ, в якій будуть проведені вибори в цьому році, 22 грудня, є Глеюватська ОТГ. Особливістю цього року також є активізація міст обласного значення в процесі об’єднання навколо себе сільських територій. У минулому році тематичні консультації експерти Дніпропетровського ЦРМС провели з містами  Марганець і Покров. Це були перші міські ОТГ які утворилися навколо міст обласного значення.

«Дніпропетровська область налічує 13 міст обласного значення, в цьому році активно долучилися до процесу Кам’янська, Жовтоводська і Вільногірська міські ради, які найближчим часом мають завершити процеси приєднання до себе сільських територій. Таким чином буде утворено ще три міські ОТГ навколо міст обласного значення», – коментує активність МОЗ Олена Тертишна.

Андрій Мужевський обмалював реформу з позиції фінансів. Він зазначив, що для більшості громад України суттєвим надходженням є податок на доходи фізичних осіб. До процесу децентралізації він зараховувався до районного бюджету, але саме реформа децентралізації дозволила такі об’ємні надходження спрямувати саме до бюджету ОТГ. Сплачують такі податки працюючі у відповідному форматі люди, але також суттєві находження в форматі податку на доходи фізичних осіб для сільської місцевості є саме дохід від пайової землі – люди, отримуючи кошти за використання своєї землі, сплачують при цьому податок на доходи фізичних осіб. Для деяких громад це дійсно суттєві надходження, але, існує таке явище як реверс, що за великих надходжень, але малої кількості населення не дозволяє громаді отримати більші надходження.

 

Реформа децентралізації на Дніпропетровщині: результати і плани - Фото №1

 

«Саме над цим сьогодні працюють громади, збільшуючи кількість населення. Наприклад, Миколаївська ОТГ Петропавлівського району, розуміє, що 11 мільйонів гривень реверсу вона віддає до державного бюджету. Таким чином, голова громади Віктор Одоєвцев та актив громади працювали над приєднанням територій. На сьогодні, приєднана Дмитрівська сільська рада дозволить суму реверсу зменшити на 4 мільйони гривень. Аналогічна ситуація відбувається в інших громадах, які залежні від реверсу: Слобожанська ОТГ активно проводить роботу по збільшенню чисельності жителів громади, так само як і Вільногірська громада», – пояснив Андрій Мужевський.

На сьогодні вже утворені ОТГ отримали статус спроможності і в області фактично залишається створити ОТГ в трьох районах, що мають найменшу питому вагу охоплення ОТГ своїх територій: це Верхньодніпровський (1 ОТГ), П’ятихатський (2 ОТГ) та Криворізький.

Скіери акцентували увагу на тому, що важливо завершити формування ОТГ за процедурами Закону «Про добровільне об’єднання» у 2019 році. Адже остаточний Перспективний план буде покладений в основу реформи субрегіонального рівня – ситуації, коли будуть укрупнені райони, будуть сформовані відносини між районною владою і ОТГ.

«Якщо не встигнути з темпами виконання цього завдання, з наступного року область буде позбавлена можливості участі в реалізації проектів Державно фонду регіонального розвитку. Так, державна підтримка буде надаватися тим регіонам, які дотрималися всіх етапів впровадження децентралізації. Тому для нас [Дніпропетровського ЦРМС, ред.] важливо стимулювати процес в регіоні, ми надаємо експертну підтримку в напрямках з метою завершити ефективне формування Перспективного плану, завершення формування Стратегії розвитку регіону на 2020-2027 роки. Це дві головні задачі, що стають рамкою нового адміністративно-територіального устрою нашої області», – сформулювала найближчі плани Дніпропетровського ЦРМС Олена Тертишна.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика