Підтоплення вугільних шахт Донеччини: загрози та рішення

9630
коментарі відсутні

Підтоплення вугільних шахт Донеччини: загрози та рішення

До 2014 року в Донбасі працювали 150 вугільних шахт. З початку бойових дій в результаті руйнування інфраструктури, припинення енергопостачання, демонтажу насосного обладнання підтоплюються або повністю затоплені близько 39 шахт. Ще 70 знаходяться на стадії ліквідації й частина з них також буде затоплена.

Проблема в тому, що більшість шахт у Донецької області гідравлічно взаємопов’язані між собою. Затоплення шахти на тимчасово непідконтрольній території створює умови для перетікання води на суміжні шахти, які розташовані на підконтрольній території.

За повідомленням Департаменту екології та природних ресурсів Донецької облдержадміністрації, занепокоєння викликає стан закритих шахт «Південна» та ім. Артема у м. Торецьк, які гідравлічно пов’язані між собою та з закритою шахтою ім. Гагаріна (м. Горлівка). На сьогодні всі ці шахти затоплюються єдиним басейном.

 

Загрози: підтоплення, метан, забруднення води

 

Експерти науково-дослідного інституту екологічної безпеки і управління Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління та Національного центру управління та випробувань космічних засобів підготували тематичний звіт з затоплення шахт для Координатора проєктів ОБСЄ в Україні. За їх інформацією, затоплення шахт в першу чергу впливає на рівень ґрунтових вод і геологічну стійкість земної поверхні.

Ґрунт осідає і може привести до деформації та руйнування об’єктів міської інфраструктури й промисловості, в тому числі системи водопостачання. Зони осідань ґрунту вже зафіксовані в кількох агломераціях, наприклад, Донецьк-Макіївка-Харцизьк, Торецьк-Горлівка-Єнакієве, Шахтарськ-Сніжне-Хрустальний.

 

Підтоплення вугільних шахт Донеччини: загрози та рішення - Фото №1

За даними інформаційної системи довкілля Донбасу deis.menr.gov.ua

 

Періодично фіксуються підтоплення підвалів приватних житлових будинків у місті Селідове, розташованих уздовж річки Солона, в яку шахта ДП «Шахта ім. Д. С. Коротченка» скидає шахтні води.

Крім того, експерти прогнозують, що з часом забруднені шахтні води погіршать якість підземних та поверхневих вод,  які використовуються, зокрема, для питного водопостачання та зрошення по обидва боки лінії розмежування.

Особливо небезпечні для навколишнього середовища шахта “Юнком” в селищі Бунге, в якій в1979 році був проведений підземний ядерний вибух, та шахти, що використовувались для зберігання небезпечних відходів (Олександр-Захід, шахта імені Калініна в Горлівці, Вуглегірська), вже затоплені більше ніж наполовину.

За повідомленням обласного Департаменту екології та природних ресурсів, ще одним з негативних наслідків зупинення роботи та підтоплення вугільних шахт є виділення шахтного газу на поверхню (метан, вуглекислий газ), який накопичується у гірничих виробках та по тектонічним порушенням виходить на поверхню, накопичується у підвалах житлових будинків та загрожує вибухами.

 

Пошук рішення в удосконаленні моніторингу

 

Прогнози фахівців звучать загрозливо та вони занадто приблизні через неможливість отримати точні дані з шахт на непідконтрольних Україні територіях. Навіть на підконтрольних територіях конкретні масштаби і шляхи поширення цього впливу потребують додаткового вивчення.

В обласному Департаменті екології та природних ресурсів вважають, що точний прогноз наслідків можливий лише після проведення поглибленого моніторингу й аналізу гідрогеологічної обстановки та через покращення якості постійного моніторингу довкілля.

В розробленій Регіональній програмі моніторингу стану довкілля в Донецькій області на 2020-2024 роки планується створити опорну обласну мережу моніторингу порушеного режиму підземних вод. Для цього необхідно переобладнати 5 гідрогеологічних і пробурити 5 нових  фонових режимних свердловин; пробурити та облаштувати 12 індикативних артезіанських свердловин в умовах порушеного режиму підземних вод у районі проведення операції об’єднаних сил і на території техногенно-промислових агломерацій. Також необхідне дооснащення лабораторної бази, в тому числі комп’ютерним програмним комплексом для передачі отриманої інформації.

Виконання програми має підвищити точність отриманих даних та покращити контроль стану довкілля, в першу чергу на екологічно-проблемних територіях. Роботи планується здійснювати коштом обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Оскільки Державна служба геології та надр України відповідальна за загальнодержавний моніторинг, вона має фінансувати Державне регіональне геологічне підприємство “Донецькгеологія” для діагностичного моніторингу порушеного режиму підземних вод у межах промислового впливу на території Донецької області.

Крім того, для точного прогнозу розвитку гідрогеологічної ситуації необхідні дослідження на тимчасово непідконтрольній території, для чого необхідно залучення міжнародних організацій. Щоб запобігти негативних наслідків підтоплення шахт, необхідна координація та спільні дії з обох боків лінії зіткнення.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика