Переваги децентралізації відчувають близько 70% українців – дослідження КМІС

11242
коментарі відсутні

Переваги децентралізації відчувають близько 70% українців – дослідження КМІС

Майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад. Реальні зміні на краще побачили 45% українців, ще близько 30% чули про певні покращення.

Такі дані Всеукраїнського соціологічного дослідження “Децентралізація та реформа місцевого самоврядування серед населення України та об’єднаних територіальних громад“, яке було проведено у листопаді-грудні 2018 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) на замовлення Програми Ради Європи “Децентралізація і реформа місцевого самоврядування в Україні” у співпраці з експертами РЄ та Мінрегіоном.

За результатами соцопитування, до 58% жителів України переконані, що реформа децентралізації потрібна, серед жителів ОТГ таких вже 63%. А майже половина жителів України (49%) вважають, що децентралізація сприяє розвитку громад.

Якщо у 2015 році лише 19% опитаних відзначали певні зміни на краще у своєму населеному пункті в результаті збільшення місцевих бюджетів, то у 2018-му людей, які бачать реальні зміни – 45%. Плюс до цього слід додати ще 22,9% тих, хто чули, що зміни відбуваються. Тобто загалом на кінець 2018 року дві третини українців або відчули покращення, або очікують на нього.

Найбільш помітним покращенням ситуації, яке відзначають 73% тих, хто помітив або почув про певні позитивні зміни у своєму населеному пункті, лишається ремонт покриття вулиць, дворів. Досить багато респондентів відзначили позитивні зміни з освітленням (57%), ремонтом бюджетних приміщень (39%), облаштуванням соціальної інфраструктури (38%).

Найбільш очікуваними результатами від реформи є поліпшення якості та доступності послуг: покращення добробуту громад відчули 49% громадян України, а зменшення корупції – 47%. Загалом, 45% українців бачать покращення від реформи децентралізації у сфері ремонту та утримання доріг, 38% – у сфері благоустрою, у випадку надання адміністративних послуг — 23%.

Поки що найбільш критично сприймається ситуація у сфері охорони здоров’я. Особливо щодо первинного рівня поки що лише 10% відчувають покращення. Кардинально змінити ситуацію може програма з розвитку сільської медицини, яка наразі впроваджується.

Повну презентацію дослідження можна переглянути тут.

Рада Європи у співпраці зі своїми партнерами починаючи з 2015 року щорічно проводить моніторинг та аналіз ставлення населення України та об’єднаних територіальних громад до реформи місцевого самоврядування і процесів децентралізації.

Започатковані відразу після старту реформи, репрезентативні соцопитування слугують своєрідним барометром, з якого влада та громадськість, міжнародна донорська спільнота, фахівці, експерти та усі зацікавлені сторони можуть отримати цінну та цікаву інформацію, статистику і дані для подальшого урахування в процесі вдосконалення системи місцевої і регіональної демократії в Україні.

“Держава може звітувати про показники децентралізації, зокрема щодо кількості громад чи площ територій, вкритих ОТГ, сотні нових опорних шкіл чи дитсадків, кілометрів доріг. Але важливішою є оцінка українських громадян, на яких і спрямована реформа”, – наголосив під час презентації результатів соціологічного дослідження Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

У свою чергу, Голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг підкреслив, що запорукою успіху будь-якої демократичної реформи є комунікація з населенням, розвиток місцевого самоврядування та децентралізації влади.

“Рада Європи вважає, що Україна досягла значного прогресу у процесі децентралізації, але попереду ще великий обсяг роботи для приведення законодавства у сфері децентралізації у відповідність до європейських стандартів. Успіх у значній мірі залежить від того, як реформу сприймають люди. Соціологічне дослідження нами проводиться щороку, це дає змогу вивчити тенденції, а також скоригувати політику реформи”, – зазначив Мортен Енберг.

Довідково

Для проведення опитування була розроблена стратифікована, чотириступенева вибірка, випадкова на кожному ступені. Вибірка репрезентативна для дорослого населення, яке постійно проживає на території України. До вибірки не включалися території, які тимчасово не контролюються владою України, – АР Крим, окремі райони Донецької і Луганської областей.

Польовий етап дослідження тривав з 23 листопада до 3 грудня 2018 року. Загалом в рамках дослідження було проведено 2000 інтерв’ю з респондентами, які проживають у 110 населених пунктах України. Статистична похибка з врахуванням дизайн-ефекту вибірки не більше 1,5%.

Переваги децентралізації відчувають близько 70% українців – дослідження КМІС - Фото №1

Переваги децентралізації відчувають близько 70% українців – дослідження КМІС - Фото №2

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика