Об’єднання громадян як спосіб впливу на владу

3224
коментарі відсутні

Об’єднання громадян як спосіб впливу на владу

Громадяни можуть об’єднуватись для того, щоб отримати додаткові інструменти для взаємодії з владою та можливості вирішувати нагальні питання.

Хочеш змін – почни зі свого будинку чи вулиці. Такою думкою керуються активні громадяни і об’єднують зусилля, щоб отримати відчутні результати. Та й голос групи громадян краще чутно владі, ніж голос окремої людини. Об’єднання громадян – один із способів залучитись до самоврядування. Законодавство України передбачає кілька варіантів таких об’єднань.

Органи самоорганізації населення

Це об’єднання громадян, що живуть у межах певної території, наприклад, будинку, кварталу ці цілої вулиці. Створюється воно з метою розвитку певної території та захисту своїх інтересів.

Що може робити орган самоорганізації населення (ОСН):

  • контролювати якість надання житлово-комунальних послуг, а також якість проведення ремонту в будинках (утеплення, ремонт під’їздів, підготовка до зими тощо);
  • представляти інтереси своїх мешканців у місцевій раді: приходити на засідання, подавати пропозиції до програм, проектів рішень, бюджету міста;
  • облаштовувати територію навколо будинку чи кварталу, проводити її благоустрій, озеленення тощо;
  • сприяти збереженню народних традицій, охороні довкілля та навіть опікуватись громадським порядком;
  • організовувати зустрічі депутатів з виборцями та допомагати громадянам, що опинились в скрутному становищі.

Місцева рада може надавати ОСН додаткові повноваження, тобто – передавати частину своїх разом з коштами та іншими ресурсами для реалізації таких повноважень.

За Законом України «Про органи самоорганізації населення», ОСН створюються під час загальних зборів громадян за місцем проживання.

Тож, громадяни можуть зібрати мешканців одного, або кількох будинків чи цілої вулиці та створити власні органи самоорганізації населення. Для легалізації ОСН необхідно повідомити про його заснування або зареєструвати у виконавчому комітеті місцевої ради. Та тільки у разі реєстрації ОСН отримує статус юридичної особи.

Після легалізації можна вимагати від місцевої влади ухвалення рішення, яким вашому ОСН буде надано додаткові повноваження, наприклад, у сфері контролю за наданням житлово-комунальних послуг, контролю за проведенням ремонту в будинках тощо.

Громадські об’єднання

В громадські об’єднання громадяни добровільно гуртуються з метою захисту своїх прав, досягнення певних цілей та задоволення інтересів. Громадське об’єднання може бути утворене як громадська організація (засновники – фізичні особи) або як громадська спілка (засновники – юридичні особи).

Створення громадської організації дасть можливість активним громадянам налагодити конструктивну співпрацю з місцевою владою. Вони мають право:

  • звертатись до влади з пропозиціями, скаргами та заявами;
  • долучатись до розроблення проєктів нормативно-правових актів;
  • проводити мирні зібрання.

А якщо громадське об’єднання має статус юридичної особи, то додатково може:

  • здійснювати підприємницьку діяльність, що сприяє досягнення мети об’єднання;
  • засновувати засоби масової інформації;
  • входити до консультативних чи дорадчих органів, що утворюються органами влади та місцевого самоврядування.

Закон України «Про громадські об’єднання» визначає порядок створення громадського об’єднання. Для цього потрібно двоє засновників організації, які проведуть установчі збори та затвердять статут. Документи, що визначені у Законі, мають бути подані до управління юстиції. Протягом 3 робочих днів здійснюється реєстрація громадської організації.

Зараз можливо зареєструвати громадську організацію онлайн через платформу «Онлайн будинок юстиції» на сайті Міністерства юстиції.
Для входу на сайт:  потрібно використати електронний цифровий підпис (ЕЦП), заповнити заяву на реєстрацію організації та завантажити електронні версії потрібних документів у форматі pdf.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика