Наскільки ефективно громади Донеччини виконували свій бюджет у 2019 році

4090
коментарі відсутні

Наскільки ефективно громади Донеччини виконували свій бюджет у 2019 році

Які об’єднані територіальні громади Донеччини найбагатші, хто отримує підтримку від держави, а хто, навпаки, віддає у бюджет. Експерти Програми «U-LEAD з Європою» та SKL International проаналізували певні показники місцевих бюджетів 806 ОТГ України за минулий рік і підготували відповідну інфографіку. До цього моніторингу потрапили 10 громад Донецької області.

Сільські громади у трійці найбагатших на Донеччині

 

Розрахунки здійснювали за 8 показниками:

  • доходи загального фонду на одного мешканця;
  • видатки загального фонду на одного мешканця;
  • видатки на утримання апарату управління у розрахунку на одного мешканця;
  • капітальні видатки на одного мешканця;
  • рівень дотаційності бюджетів (співвідношення обсягу базової чи реверсної дотації до загальної суми доходів загального фонду бюджету ОТГ з дотаціями, але без урахування субвенцій з державного бюджету);
  • співвідношення видатків на утримання апарату управління із фінансовими ресурсами ОТГ (співвідношення видатків на утримання апарату управління органів місцевого самоврядування із сумою доходів загального фонду без урахування трансфертів, у відсотках);
  • питома вага заробітної плати у видатках загального фонду бюджету ОТГ;
  • питома вага капітальних видатків у загальному обсязі видатків.

На Донеччині найбільший дохід на одного мешканця мають Шахівська ОТГ – понад 18 тис. грн, Андріївська ОТГ – 17,6 тис. грн та Іллінівська ОТГ – понад 7 тис. грн. Ці три громади також у трійці лідерів серед капітальних видатків на одного мешканця. У Шахівській показник становить 13,3 тис. грн, в Андріївській – 8,6 тис. грн та у Іллінівській ОТГ – 3,1 тис. грн.

«Фінансовий моніторинг проводиться для того, щоб оцінити спроможність об’єднаних територіальних громад. На всіх заходах ми кажемо, що спроможність – це дуже широка категорія, яка включає в себе багато складових, але розуміємо, що фінанси для місцевого самоврядування дуже важливі. Так, наприклад, є такий показник, як капітальні видатки на одного мешканця. Він показує, наскільки гроші, які отримує громада, вкладаються у розвиток. Ті, хто має високі доходи на одного мешканця, то і вкладає найбільше. Це показник того, що місцеве самоврядування акцентує увагу на розвитку своїх громад. Ми розуміємо, що села мають менш розвинену інфраструктуру, ніж міста або селища міського типу, і тому їм потрібно вкладати на свій розвиток більше грошей», – повідомив керівник Донецького регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» Максим Ткач.

Хто отримує, а хто віддає у державний бюджет

 

Шість з десяти ОТГ Донеччини перераховують реверсну дотацію до державного бюджету. Серед них: Соледарська, яка віддає від доходів 7,8%, Іллінівська  – 5,3%, Миколаївська – 2,6%. Ще чотири громади отримують допомогу з державного бюджету у вигляді базової дотації. Найбільше одержує Сіверська – 45,5%, Черкаська – 40,6% та Званівська ОТГ – 12,9%.

«Рівень дотаційності також важливий показник. Він показує, які громади створюють сприятливі умови для бізнесу, де він реєструється і відкривається, або ж існував до цього. Наприклад, деяким об’єднаним громадам трохи пощастило і на їхній території знаходяться кар’єри чи великі підприємства. Вони сплачують відсоток податку на доходи фізичних осіб, екологічні збори. Тому показник дотаційності вказує на те, чи громада заробляє гроші, чи вона потребує допомоги від держави», – пояснив Максим Ткач.

Хто і скільки витрачає на утримання апарату управління

 

Найменше на утримання свого апарату управління витрачають Соледарська та Миколаївська громади – 20% від суми своїх доходів, а також Лиманська – 22,7%. Найбільше доводиться витрачати Сіверській – 49,7% та Званівській ОТГ – 44,7%.

«Важливий, але дискусійний, показник – видатки на утримання апарату управління. Деякі колеги кажуть, що пристойним є співвідношення видатків на утримання і власних доходів 20-30%. Однак, щодо показника, якого треба досягнути, консенсусного рішення немає. Тому в принципі хотілося, щоб громади витрачали на своє управління якомога менше грошей з бюджету, а більше вкладали в розвиток інфраструктури. Але головне, щоб місцеве самоврядування ефективно виконувало свої повноваження та надавало громадянам якісні послуги. Якщо мешканці, які проживають на цій території, будуть задоволені, а на утримання апарату буде витрачатися навіть 50%, то я вважаю, що це також можуть бути прийнятні цифри», – зазначив Максим Ткач.

На думку експертів, які проаналізували фінансові показники ОТГ України, така інформація відображає реальний стан і суттєві напрямки фінансово-бюджетної діяльності, а також дає можливість порівняти параметри різних громад області.

Ірина Мартинова, «Донеччина. ЗмІнИ»

Наскільки ефективно громади Донеччини виконували свій бюджет у 2019 році - Фото №1

чтобы увеличить фото, кликните два раза

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика