На Донеччині триває проект HealthLink з раннього виявлення та лікування ВІЛ

2624
коментарі відсутні

На Донеччині триває проект HealthLink з раннього виявлення та лікування ВІЛ

Півтора місяця тому Донецька область долучилась до проекту HealthLink, який має на меті наближення до “стратегії 90%”: коли 90 відсотків населення мають пройти тестування на ВІЛ-інфекцію. На Донеччині проект впроваджує благодійний фонд “Світанок” у співпраці з медичними закладами первинної ланки, за фінансовї підтримки Агенції США з міжнародного розвитку (USAID). Про поточні результати реалізації проекту та подальші плани представники фонду та лікарі розповіли журналістам під час прес-сніданку в Краматорську.

“Поряд з нами живуть багато людей, які ВІЛ-інфіковані, але не знають про свій статус. Вони наражають на небезпеку своїх близьких, а їх власне здоров’я під смертельною загрозою. Тому так важливо пройти тестування та вчасно розпочати лікування. Зараз у всьому світі зараження ВІЛ-інфекцією розглядається як хронічна хвороба, з якою можна жити звичайним життям, створювати родину, народжувати дітей. Натомість, якщо не лікуватись, вірус імунодефіциту розмножується, людина починає хворіти на супутні хвороби та зрештою помирає”, – розповіла керівник БФ “Світанок” Наталя Новицька.

В Донецькій області проект  HealthLink впроваджується у Краматорську, Дружківці, Костянтинівці, Бахмуті, Покровську та у Слов’янському районі. За час його дії швидке тестування пройшли понад 600 людей, у 8-ми з них був позитивний результат.

Нещодавно, у День міста Краматорська, коли працювало “Містечко USAID”, всім бажаючим пропонували пройти швидкий тест на ВІЛ. Результати красномовні: в однієї особи з 58-ми протестованих попередньо виявлено вірус імунодефіциту.

“Звичайно, це був шок для неї. Мовляв, такого на може бути у порядної людини. Ми проконсультували та порадили негайно розпочати лікування”, – повідомила Наталя Новицька.

За інформацією завідувачки Амбулаторного поліклінічного відділення по наданню допомоги хворим на ВІЛ/СНІД Наталії Щербак, на даний час у Краматорську на обліку стоять 850 ВІЛ-інфікованих осіб. Однак за оцінювальними підрахунками їх щонайменше понад дві тисячи.

“Ті люди, які знають свій статус, проходять безкоштовне лікування, інші навіть не мають гадки, що з ними робиться. Їхній соціальний статус тут ні до чого. Існує помилкове уявлення, що на ВІЛ хворіють лише якісь маргінали, але це не так. Серед наших пацієнтів багато людей з благополучних сімей, які випадково дізналися про свій статус. Добре, коли це відбулося на ранній стадії захворювання – якщо вони проходять лікування, то будуть жити довго. На жаль, деякі потрапляють до нас занадто пізно, у такій категорії спостерігається висока смертність”, – зазначила Наталя Щербак.

Щоб якомога більше людей пройшли тест на ВІЛ, всі медичні установи первинної ланки, що діють в рамках проекту, отримали швидкі тест-системи, які дозволяють отримати результат всього за 15 хвилин.

“Коли ви звертаєтесь до сімейного лікаря з будь-яких причин, він може запропонувати вам пройти тестування. Або ви самі можете попросити перевіритись. Це ж для вашого спокою. Якщо результат негативний, ви отримаєте відповідну довідку. Якщо позитивний, вам нададуть вичерпну консультацію – що необхідно зробити прямо зараз та чому так важливо якнайшвидше розпочати лікування”, – порадила заступник головного лікаря Центру первинної медично-санітарної допомоги № 2 Краматорська Наталія Католікова.

Лікарі ще раз нагадали, що ВІЛ – це хронічне захворювання, на кшталт гіпертонії або цукрового діабету, коли правильно призначене лікування дозволяє жити довго звичайним життям. Лікування ВІЛ-інфекції відбувається противірусними препаратами, які безкоштовно надаються за державними програмами. Успішним результатом є невизначуване вірусне навантаження, тобто пацієнт вже не може передати інфекцію іншому. Головне – вчасно виявити свій статус. Тому тест на ВІЛ повинен стати нормою, яка зберігає життя. Не менш важливою є підтримка людей з ВІЛ у суспільстві. У благодійному фонді “Світанок” допомагають подолати дискримінацію та повернути впевненість у собі.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика