Медична реформа: де ми зараз та що далі

2714
коментарі відсутні

Медична реформа: де ми зараз та що далі

Міністерство охорони здоров’я продовжує заплановані докорінні зміни у медичній системі. Те, що раніше здавалось недосяжним, вже частково подолано та долається, але ще багато чого потрібно зробити.

Разом з підписанням декларацій з сімейним лікарем запрацювала програма безкоштовних медикаментів. Кожен рецепт цієї програми – це допомога конкретній людині, яка раніше відмовлялась від ліків у зв’язку з фінансовими труднощами або зависокою ціною. Такі випадки знижують якість життя громадян та додають загального негативу суспільству.

За даними МОЗ українці вже 35 млн раз скористалися цією програмою.  Тільки за перший рік її започаткування, кількість викликів швидкої допомоги з інсультами та інфарктами скоротилась на 17 тисяч, також збільшилась кількість пацієнтів з нормалізованим цукром при діабеті другого типу.

У 2019 році програму оновлено, запущений електронний рецепт. Це спрощує  отримання медикаментів пацієнтами та участь аптек у програмі. З електронним рецептом ліки можна придбати по всій Україні в установах, які беруть участь у програмі.

 Нарешті, українці перестали платити з власної кишені за послуги первинної допомоги. З 2018 року громадяни України мають право не тільки вільно обирати лікаря чи медичний заклад, але й мати доступ до чіткого пакета безоплатної первинної допомоги.

Трансформація галузі допомагає позитивним змінам в управлінні самих медичних закладів. Вперше в історії держави всі заклади сімейної медицини автономізувались і стали комунальними некомерційними підприємствами: вони вже не утримуються бюджетом, працюють як некомерційний бізнес, мають заробіток, будь – який дохід, який інвестують на розвиток закладу. Підприємства мають можливість вільно організувати свою роботу, отримувати зарплатню без прив’язки до тарифної сітки, а у залежності від підписаних декларацій з пацієнтами.

Перевагою такого статусу є також стабільність виплат. Раніше, в кінці кожного року, Кабмін хапався за голову, бо в бюджеті треба було знайти гроші для виплат медичним робітникам.

Беззаперечний плюс в тому, що їх зарплатня залежить і від якості послуг. Зникає ситуація, коли всі лікарі, не залежно від навантаження, ставлення до пацієнтів, професійних та людських якостей, отримували однакову заробітну плату.  Сьогодні медичні заклади, де ефективно вибудувано мотивацію персоналу, лікарі і медичний персонал наростили цей показник у 2-4 рази.

Великий здобуток це масштабна комп’ютеризація галузі. Коли починався процес реформування медицини, лише 3% закладів первинної допомоги мали комп’ютерну техніку. Наразі понад 90% лікарів первинної ланки користуються комп’ютерами.

Зараз також працюють пілотні програми з впровадження електронної медичної картки, до кінця 2019 року з’являться електронне направлення та електронний лікарняний. Буде також презентовано перший в історії України гарантований пакет медичних послуг, який  прийде на заміну псевдо безкоштовної медицини. Цей пакет – чіткий перелік первинної спеціалізованої амбулаторної та стаціонарної допомоги, а також екстреної паліативної й реабілітаційної допомоги. Це базовий набір життєвонеобхідних медичних послуг, які вже восени 2019 року затвердить ВР.

У 2020 році відійде у минуле практика відомчих  закладів. Багато років у країні існувала практика окремих лікарень, наприклад, для урядовців чи депутатів. У 2020 році ці відомчі заклади будуть відкритими для всіх, таким чином, буде створено єдиний медичний простір.

«В Україні не має бути лікарень для обраних, але потрібні якісні лікарні для кожного українця та зміни всієї системи охорони здоров’я. Понад 27 мільйонів громадян України вже долучились до змін, підписавши декларацію з лікарем. Я це також зробила і закликаю зробити це тих, хто поки ще не приєднався. Допомогти у цьому може сайт Національної служби здоров’я, де можна побачити всіх лікарів», – нагадала Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України.

 

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика