Майно багатоквартирного будинку: що це і кому належить

16103
2 коментарі

Майно багатоквартирного будинку: що це і кому належить

Законодавство України зрозуміло пояснює тезу про відповідального за багатоквартирний будинок. Згідно з законом це конкретний громадянин, який є хазяїном квадратних метрів своєї квартири або приміщення у цьому будинку.

Багатоквартирний будинок визначається законом як спільне майно усіх власників житла в цьому будинку.

Згідно ч. 2 ст. 382 Цивільного кодексу України:

Усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.

Тобто, багатоквартирний будинок можна назвати цілісним майновим комплексом, який знаходиться у співвласності персоніфікованих фізичних чи юридичних осіб. Це, у свою чергу, виключає можливість перебування будинку у співвласності держави чи територіальних громад.

Хоча відповідальність за майновий комплекс розподілена у рівних долях між співвласниками будинку, закон підкреслює, що спільне майно не може бути поділено між ними та вони не мають права на виділення в натурі частки зі спільного майна багатоквартирного будинку.

 Будь-який багатоквартирний будинок містить:

  • велику площу з квартир та нежитлових приміщень, у яких облаштовують офіси, магазини, кафе, роз­важальні заклади тощо
  • решту площі з підвалу, сходів та кліток, горища, дах, а також прибудин­кової території.

А от як саме визначає закон спільне майно багатоповерхового будинку?

Згідно з законом «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»:

Спільне майно багатоквартирного будинку це приміщення загального користування, несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі та споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Тобто, власникам квартир та приміщень (або співвласникам цілісного майнового комплексу) у багатоквартирному будинку на праві спільної власності належить наступне:

  • дах
  • технічні приміщення під дахом
  • зовнішні та несучі стіни
  • ліфт, з шахтою та механізмами
  • сміттєпровід (від нього можна відмовитися, укласти угоду з компанією-збирачем сміття, яка встановить біля будинку спеціальні контейнери)
  • сходи та сходові майданчики
  • нежитлові приміщення (наприклад, парадне, місце вахтера тощо)
  • магістральні комунікації (труби по стояках газу, води, опалення, каналізації, помпи, котли, електропроводка, трансформатори, тобто всі комунікації, які обслуговують більше однієї квартири)
  • підвал і фундамент
  • прибудинкова територія, з розташуванням клумб, дитячих майданчиків, стоянок, смітника тощо.

З вище згаданих норм законодавства виходить, що тільки співвласники відповідають за збереження та належний технічний стан багатоквартирного будинку, майно якого чітко визначено нормативно-правовими актами. Тільки вони приймають рішення щодо володіння, користування чи розпорядження спільним майном. Але законодавством також передбачені різні форми управління багатоквартирними будинками в Україні. Та це трохи інша історія, про яку – згодом.

Марина  Романцова, “Донеччина. ЗмІни”

 

Майно багатоквартирного будинку: що це і кому належить - Фото №1


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


2 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Андрій
1 рік тому

То з якого місця включно, починається приватна власність, яка ремонтується за власний кошт? Грубо кажучи вентільн на загальному стояку, який вмикає воду/опалення на окрему квартиру це чиє?

Люся
1 рік тому

Хто має ремонтувати на останьому поверсі дах балкону, адже дах балкону або козирок є неподільною частиною несучої стіни будинку та фасадом самого будинку, а люди живуть під дахом! . Чия це власність ,власника квартири, чи загальна співвласність осбб ? Чекаю компетентних порад.


Новини

Відео

Аналітика