Класифікація за кваліфікацією, або навіщо потрібен розподіл посад в штатному розписі


7745
коментарі відсутні

Класифікація за кваліфікацією, або навіщо потрібен розподіл посад в штатному розписі

Трудова книжка — це основний документ про трудову діяльність працівника, який може підтвердити його стаж. І від того, наскільки коректно вона заповнена, залежить, у свою чергу, правильність обчислення пенсії.   Записи про назву посади, яку займає працівник, бухгалтери чи кадровики роблять згідно з найменуванням професій і посад, наведених у спеціальному Класифікаторі.  І так, назву вашої посади роботодавець також придумав не сам, вона є у загальному переліку.

Під час створення українського Класифікатора за базу було прийнято Міжнародну стандартну класифікацію професій, яку Міжнародне бюро праці рекомендувало, щоб дані можна було легко перевести у загальну систему обміну професійною інформацією.

В національному класифікаторі перелічені усі наявні в державі професії. Кожній окремій групі надано код. Звичайно, для того, щоб її було простіше розшукати.

Класифікатор професій зазвичай використовується для:

  • розрахунків чисельності робітників та розподілу кадрів
  • планування додаткової потреби у кадрах
  • систематизації статистичних даних з праці
  • розроблення відповідних прогнозів стосовно зайнятості, доходів, охорони праці, тощо
  • вирішення питань контролю і аналізу міжнародної міграції, міжнародного набору та працевлаштування

Тобто, Класифікатор, переважно, потрібен для коректного ведення статистики, визначення кількості працівників того чи іншого рівня професійної підготовки.

Класифікація за кваліфікацією, або навіщо потрібен розподіл посад в штатному розписі - Фото №1

 

Кваліфікаційний рівень робіт визначається в залежності від вимог до освіти, професійного навчання та практичного досвіду працівників, здатних виконувати відповідні завдання та обов’язки.

Також Класифікатор професій допомагає роботодавцям звітувати перед податковою, пенсійним фондом та державним управлінням з питань праці. Коди професій доводиться використовувати в звіті з ЄСВ. Обов’язкова форма штатного розкладу для недержавних підприємств законодавчо не затверджена. Підприємство самостійно розробляє для себе форму штатного розкладу і сама визначає, яку інформацію туди включити В той же час, наявність страхового стажу та розмір пенсії окремого працівника залежить не від найменування посади, а від суми страхових внесків та кількості періодів, за які їх сплачено. I лише для осіб, які мають спецстаж, що дає право на пільгову пенсію, важливий правильний запис про найменування у трудовій книжці. Але для них, як правило, відповідні посади і найменування робіт передбачено спеціальними нормативними актами.

Класифікатор професій нe є нормативно-правовим актом і не зареєстрований в Міністерстві юстиції. Проте невиконання його вимог суперечить Інструкції стосовно заповнення відомостей про роботу в трудовій книжці, яка вже зареєстрована у Мінюсті. А це може тягнути за собою штрафні санкції. Посада, вказана у трудовій книжці, має бути й у всіх інших документах та наказах, що стосуються працівника.

Сам Класифікатор постійно оновлюється. До нього додають нові професії, що з’являються з плином часу. Є у ньому і застарілі та навіть смішні посади, що нині не існують. У разі ж  відсутності в класифікаторі професій відповідної посади, багато експертів радять роботодавцю підібрати найбільш близьку за своїм значенням професію, а в посадовій інструкції відзначити все специфічні особливості роботи.

Ріта Карпенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі