Кардинальні зміни у шкільному харчуванні Краматорська

4224
коментарі відсутні

Кардинальні зміни у шкільному харчуванні Краматорська

Управління освіти Краматорська зробило сюрприз батькам до різдвяних свят – з січня 2020 року змінюється система харчування в школах міста. Відтепер для школярів 1-4 класів вводиться співфінансування з батьками. Але залишаються безкоштовні обіди для дітей, які належать до пільгової категорії.

Безкоштовні сніданки залишаються в минулому

Головне нововведення – це скасування безкоштовного харчування для молодших школярів. Адже всі попередні роки місцевий бюджет сплачував за харчування дітей 1-4 класів. Відтепер вирішили змінити підхід до дитячого харчування.

“Керуючись статтею 56 Закону України «Про освіту» ми маємо забезпечити безкоштовним харчуванням лише дітей пільгових категорій, – зазначила начальник Управління освіти Краматорської міської ради Марина Мозольова. – Наразі з місцевого бюджету на організацію шкільного харчування витрачається близько 36 мільйонів гривень. Тож виконавчий комітет розглянув це питання. І вирішив, що з січня 2020 року сніданки для школярів 1-4 класів будуть надаватися лише за умови співфінансування з батьками. Тобто батьки сплачують 12,50 гривень в день, і стільки ж виділяється з міського бюджету”.

Міні-порції – поза законом

 

Важливо, що якщо батьки не будуть доплачувати 12,50 гривень, то дитина не отримає сніданку взагалі. Тобто ніякої міні-порції не передбачено. За словами Марини Мозольової це неможливо в умовах чинного законодавства:

Ми маємо приблизне двотижневе меню узгодити з Головним управлінням Держпродспоживслужби. Тож ми повинні враховувати 100-відсоткове виконання харчових норм”.

Нове приблизне двотижневе меню складено за цими стандартами. Меню для учнів пільгових категорій на 107% перевищує харчову потребу. Меню, розроблене для учнів 1-4 класів – перевищує на 103%.

“Є повна відповідність з нормативами, – пояснила Марина Мозольова. – Тобто баланс білки/жири/вуглеводи та кількість кілокалорій повністю витриманий. А меню на 12,50 гривень може й можна скласти, але Держпродспоживслужба нам його не затвердить, це буде поза межами діючого законодавства”.

Правда, до цього нововведення краматорські діти харчувалися на 13,90 гривень в день за рахунок місцевого бюджету. І лише з вересня 2019 року батькам запропонували доплачувати по 10 гривень в день – тоді дитина отримувала сніданок за Клопотенком. Тобто меню було смачнішим і трохи більшим. Але якщо батьки не сплачували ці додаткові 10 гривень, то їх школяр все одно отримував сніданок (на виділені з бюджету 13,90 гривень). Тепер же без співфінансування діти харчуватися не будуть.

Обіди для пільговиків

Діти, які відносяться до пільгових категорій, мають право на безкоштовний обід. Діти 1-4 класів, зазвичай, отримують його в групі подовженого дня. Школярі, які навчаються в середній чи старшій ланці, зможуть також скористатися правом на безкоштовний обід.

При цьому молодші школярі-пільговики будуть отримувати шкільний сніданок тільки при умові співфінансування. Тобто при умові сплати 12,50 гривень за день.

Хто має право на пільгове харчування

 

За словами Марини Мозольової, деякі батьки, навіть маючи право на пільги, не використовують свої можливості.

Право на пільги мають не лише малозабезпечені, це набагато ширша аудиторія”, – зазначила очільниця Управління освіти.

Отже, 100-відсоткову пільгу на харчування, в даному випадку це безкоштовні обіди для школярів будь-якого віку, мають категорії:

  • діти з інвалідністю,
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування,
  • діти з малозабезпечених родин (за довідкою з УТіСЗН),
  • діти з сімей, які тимчасово переміщені,
  • діти, батьки яких приймали або приймають участь в АТО чи ООС,
  • діти, батьки яких є ветеранами чи учасниками бойових дій,
  • діти загиблих або померлих ветеранів війни,
  • діти, в родині яких виховується 6 або більше неповнолітніх дітей,
  • діти працівників внутрішніх справ, які загинули під час виконання своїх обов’язків.

Окремо слід зазначити школярів з багатодітних родин, де виховується троє та більше дітей – ці родини мають 50-відсоткову пільгу на харчування. Таку ж 50-відсоткову пільгу мають родини, в яких двоє або більше дітей відвідують дошкільні навчальні заклади.

 

Кардинальні зміни у шкільному харчуванні Краматорська - Фото №1

Харчування за рішенням педради

Є родини, які не належать до категорії пільговиків, але фактичні доходи не дозволяють їм додатково сплачувати за харчування. В такому випадку Марина Мозольова радить звернутися з письмовою заявою до керівництва школи. За рішенням педагогічної ради такі діти можуть харчуватися безкоштовно.

“Рішенням краматорського виконавчого комітету від 21 грудня 2016 року ми передбачили соціальний захист сімей, які того потребують, – запевняє Марина Мозольова. – Наприклад, родина не може надати довідку з Управління праці та соціального захисту, що вона є малозабезпеченою. Бо сукупний дохід членів родини трохи перевищує нормативи, наприклад, на 100-200 гривень. А в школі дуже добре знають родину. І розуміють, що діти дійсно потребують цього соціального захисту. Ми передбачили, що за рішенням педагогічної ради школи або дитячого садочка таким дітям встановлюється пільга 100%”.

І якщо в Краматорську понад 2 тисячі пільговиків, то за рішенням педради безкоштовне харчування отримують приблизно 5%, тобто десь 100 дітей.

Харчування за Клопотенком

Підвищення вартості харчування пов’язують, в першу чергу, з покращенням якості страв. Виконавча директорка комбінату дитячого харчування «Смак» Алла Кущ наголосила, що в оновлене меню включені блюда з довідника Євгена Клопотенка. Тобто серед страв є курячі нагетси, рис паелья, чай каркаде, використовують нові приправи.

При цьому лише декілька шкіл Краматорська змогли спробувати оновлене меню з вересня 2019 року. Учні інших навчальних закладів страви за Клопотенком ще не куштували. Тож, в батьків молодших школярів буде вибір: або сплачувати приблизно 250-275 гривень в місяць за шкільні сніданки, або відмовлятися та давати дитині з собою ланч-бокс.

Наталія Боровська, “Донеччина. ЗмІни”

 

Нагадаємо, що на нашому каналі YouTube ви можете подивитись відео з відповідями на питання:
Чи є можливість нагодувати дітей, зробивши міні-порцію на 12,50 гривень, якщо батьки не згодні на співфінансування?
Що робити родинам, які не належать до пільгових категорій, але їм складно додатково сплачувати за харчування дітей в школі?
На безкоштовне харчування тепер зможуть розраховувати тільки діти пільгових категорій? Хто до них належить?
Що стало поштовхом для зміни системи шкільного харчування та переходу на співфінансування з батьками?
Кардинальні зміни у шкільному харчуванні Краматорська - Фото №2

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика