Інклюзивно – ресурсний центр Краматорська: чи можна назвати відкритим

3671
коментарі відсутні

Інклюзивно – ресурсний центр Краматорська: чи можна назвати відкритим

Ще влітку 2018 року Краматорськ купався в радісній новині про створення інклюзивно – ресурсного центру. Важливою деталлю було те, що установа створювалась як комунальна. Тобто, з одного боку це додаткове навантаження на бюджет міста, але з іншого – поява унікального безкоштовного закладу, який дуже потрібен дітям з особливими потребами або тим з них, кому необхідна допомога вузькопрофільних спеціалістів.

Установу було вирішено розташувати в двоповерховій прибудові школи №16. Її загальна площа становить близько 500 м². Там є можливість зробити зручний пандус. Але потрібні капітальні зміни всередині прибудови. Це стосується не тільки зручності чи мобільності, яких потребує статус установи.  Вкрай необхідна заміна каналізації, водопроводу, опалення.  До того ж обов’язкова наявність водонагрівачів, душової кабіни, туалетів для осіб з інвалідністю. Ще під вимоги підпадають  розширені двірні отвори, зручні поручні. Концепція Центру передбачає облаштування гральних кімнат з інтерактивними приладами, масажного кабінету, зали для занять лікувально-фізичною культурою тощо.

Станом на сьогодні все це поки залишається в планах. Але не можна сказати, що Центр зовсім не працює. Після реєстрації установи було проведено конкурс, який визначив директора Центру. Їм наприкінці жовтня 2018 року стала Вікторія Вертипорох.  Після цього з’явилась можливість формувати колектив. Але і тут не все склалось, як гадалось: в місті давно існує серйозна проблема з нестачею дефектологів, реабілітологів, психологів.  Специфічні вимоги до кадрів подібних установ додають проблем. Наприклад, у реабілітологів першою освітою має бути педагогічна, а виші випускають здебільше спеціалістів, де перша освіта – медик.  Так Центр на старті стикнувся навіть з кадровою проблемою.

«Зараз в штаті Центра затверджено 12 робітників. Серед них два психологи, логопед, реабілітолог, дефектолог. За два місяці було проведено 60 комплексних оцінок дітей з «Антошки» та «Гайка». Це перевірка всіх компетенцій – фізичної, емоційно-вольової, мовної, а також розвиток навчальних навичок тощо. Потрібно з’ясувати, які особливі потреби необхідні для кожної дитини. Наші висновки допоможуть таким дітям мати індивідуальну програму з рекомендаціями, які сприятимуть у  доступі до навчання», – розказала Вікторія Вертипорох.

Директор Центру також підкреслила, що в Краматорську нараховується близько 4 тисяч дітей, які потребують особливих умов при навчанні. За самими скромними підрахунками подібних Центрів місту потрібно не менше трьох. І це за умови повноцінного функціонування – зі змонтованим обладнанням, з укомплектованим штатом, з ремонтом.  Але 4 тисячі – це дуже умовна цифра. Вона потребує серйозної роботи та корегування багатьох служб. Про це свідчить, наприклад, візит до Центру мами з двома дітьми 10-ти та 11-ти років. Їм вкрай необхідна увага спеціалістів та індивідуальна карта реабілітації, але ці діти, як виявилось, ніде не навчаються.

«Ми розглядаємо роботу Центру в дві зміни. По-перше, законодавство враховує навантаження на працівників подібних установ, тому вони можуть працювати не більше 4 годин на день. По-друге,  дві зміни дозволять зробити зручнішим відвідування Центру та охопити більшу кількість дітей. До речі, вже закуплено унікальне обладнання. Це не тільки приладдя для кабінету лікувально-фізичної культури, але й інтерактивна пісочниця, тач-панель з 44 вбудованими корекційними програмами, спеціальний прилад, що дозволяє знімати м’язові затискання тощо.  Багато з цього потребує стаціонарного монтування. І  це можливо тільки після проведення ремонту в приміщенні», – поділилася Вікторія Вертипорох.

Оголошення тендеру на проведення капітального ремонту частини приміщень будівлі ЗОШ №16 для розміщення інклюзивно-ресурсного центру перший раз з’явилось в системі Прозоро ще в січні 2019 року. Торги за тендером не відбулися, всім учасникам було відмовлено. Друга спроба, яка зафіксована в Прозоро вже в лютому, може виявити переможця торгів. Це нарешті дозволить розпочати необхідні роботи в Центрі. На них по документах відведено всього 4 місяці. Це означає, що через досить невеликий термін, діти, які потребують допомоги і, для яких подібний Центр – життєва необхідність, можуть отримати унікальний шанс на полегшення свого стану,  на  уточнення діагнозу, на комплексну оцінку, яка дозволить не тільки навчатись, але й не випадати з життя. Останнє – дуже важливий чинник в соціалізації дитини та виховання милосердного відношення інших дітей з колективу.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика