Хто протидіє децентралізації на Донеччині

2954
коментарі відсутні

Хто протидіє децентралізації на Донеччині

Призначені на 23 грудня 2018 року перші вибори в Криворізькій сільській об’єднаній територіальній та додаткові вибори у Шахівській сільській об’єднаній територіальній громаді не відбудуться. Таке рішення 1 листопада прийняла Центральна виборча комісія на підставі відповідного звернення від Донецької облдержадміністрації.

У ЦВК повідомили, що 18 жовтня 2018 року отримали листа від Донецької обласної державної адміністрації – обласної військово-цивільної адміністрації.  У листі йшлося, що у зв’язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України неможливо забезпечити належну безпеку громадян та уникнути терористичної загрози під час проведення перших місцевих виборів у Криворізькій сільській ОТГ та додаткових місцевих виборів у Шахівській сільській ОТГ Добропільського району Донецької області, призначених на 23 грудня 2018 року. З цих підстав ДонОДА запропонувала відтермінувати проведення там виборів до стабілізації ситуації.

ЦВК констатувала ці доводи достатніми та скасувала проведення вищезазначених місцевих виборів. Разом з тим, Комісія звернула увагу ДонОДА на можливість призначення перших місцевих виборів у згаданих ОГА на іншу дату після усунення перешкод, що унеможливлюють їх організацію та підготовку.

Однак для цього потрібно, щоб Донецька облдержадміністрація повторно звернулася до Комісії в установленому порядку. А чи буде це зроблено, чи ні, питання відкрите. Адже наявних “безпекових” причин для скасування виборів у цих громадах наразі не існує.

Експерти Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування з самого початку супроводжували процеси створення Криворізької ОТГ та укрупнення Шахівської ОТГ, до якої мав приєднатись Золотий Колодязь. Як зазначив директор Центру Артем Вівдич, є певні особливості впровадження реформи децентралізації на території, де проводиться операція об’єднаних сил, але вони не мають заважати позитивним змінам.

“Держава має в першу чергу максимально докласти зусиль для проведення реформ, звісно враховуючи безпекові особливості. І ні в якому випадку не має бути так, що через питання безпеки всі інші життєво важливі проблеми стають не на часі. Адже ми зараз говоримо про можливість мешканців цих сільських рад, які створили об’єднану громаду, отримати доступ до позитивних змін. Але якщо подібні позитивні зміни на підконтрольній українській владі території не відбуватимуться, то що хорошого ми можемо показати мешканцям тимчасово окупованих територій?”, – наголосив Артем Вівдич.

Такої ж думки дотримуються й голови сільрад, які пройшли складний шлях до об’єднання та планували с початку нового року перейти на прямі міжбюджетні відносини. Нагадаємо, до складу Криворізької сільської об’єднаної територіальної громади на Донеччині мають увійти три сільради: Криворізька, Добропільська та Шилівська. Як сприймають скасування перших виборів голови цих сільрад, з’ясовували представники Громадянської мережі ОПОРА.

“Я не знаю, чому ЦВК вирішила скасувати проведення виборів у нашій громаді. Обстановка у нас нормальна. Все спокійно. Ми знаходимось за 60 кілометрів від лінії розмежування, тому і підстав для надмірних хвилювань особисто я не бачу. Люди також не вбачають явних причин для скасування виборів”, – зазначила голова Криворізької сільської ради Рита Удовик.

З нею згодна й голова Добропільської сільської ради Ганна Павлова:

“Я не бачу підстав, через які необхідно було відміняти вибори. Проте, якщо Донецька обласна державна адміністрація вбачає їх, можливо, їм видніше. Хоча я вважаю, що явних проблем, які б впливали на виборчий процес, немає. У нас тихо, абсолютно спокійно. І я певна, що ми б змогли створити належні умови для організації безпечних виборів. Ми знаходимось на кордоні з Дніпропетровською областю. Це доволі далеко від лінії розмежування. І, якщо у 2015 році вибори проводились навіть у Шахівській громаді, яка знаходиться набагато ближче до відповідної території, то зараз у нас точно можна було б проводити вибори”.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман вважає, що процеси децентралізації і зміцнення місцевого самоврядування опинилися під загрозою через політичні ігрища.

“Бачимо, що система чинить опір тим, хто хоче об’єднатися. На місцевому, локальному рівні хтось створює перешкоди – то райдержадміністрація, то районна рада. Дайте перелік тих, хто заважає об’єднанню, ми передамо Президенту подання на звільнення”, – заявив Гройсман під час “години запитань до Уряду” у Верховній Раді.

І саме головне: місцеві вибори у жовтні 2020 року мають пройти на новій територіальній основі та на умовах покриття всієї території України об’єднаними територіальними громадами. Таке положення міститься у прийнятої урядом Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади.

“Ми напрацювали чіткі цілі та завдання подальшої реалізації реформи місцевого самоврядування до 2020 року. Серед першочергових – максимальне стимулювання подальшого об’єднання тергромад або приєднання, зокрема, до міст обласного значення. У 2019 році необхідно провести одночасні вибори до Верховної Ради України та в останніх добровільно об’єднаних громадах. З паралельним прийняттям адміністративного рішення про об’єднання громад відповідно до перспективних планів. Це дозволить сформувати перспективні плани об’єднання громад з повним покриттям ОТГ території України”, – зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

За його словами, здійснення цього комплексу заходів дозволить наступного, 2019 року, провести укрупнення районів у межах областей, що існують, та здійснити розподіл відповідних повноважень між органами влади базового, районного та обласного рівня. До кінця 2020 року має відбутися повна інституційна реорганізація органів виконавчої влади в укрупнених районах.

На жаль, обласна влада не звертає увагу на встановлені урядом строки та за надуманих причин гальмує процес створення об’єднаних територіальних громад на Донеччині. А також не дає можливості жителям ОТГ користуватись перевагами, які надає реформа для розвитку територій.

Хто протидіє децентралізації на Донеччині - Фото №1

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика