Громадськість Краматорська оперативно стежить за станом повітря


3063
коментарі відсутні

Громадськість Краматорська оперативно стежить за станом повітря

В Краматорську з’явилась мобільна станція для оперативного моніторингу стану повітря. Прибор безкоштовно від чеської неурядової організації Arnika отримала краматорська громадська організація «Фонд розвитку громади» як учасник проєкту «Чисте повітря для України».

Мобільна станція Sapphire-32 – це невеликий прозорий кейс, наповнений електронікою. Дані вимірів тут же виводяться на дисплей пристрою. Акумулятори дозволяють безперервно моніторити повітря до 48 годин.

Станція розроблена вона командою EcoCity, зокрема 15-річним Дмитром «DeLy» Обуховим. Вона виміряє стан повітря за 15 показниками з пріоритетного переліку оцінювання якості повітря, як за Порядком державного моніторингу, так і згідно практик Європейського Союзу.

Основні з таких речовин:

  • дрібнодисперсний пил фракцій РМ2.5 та РМ10,
  • чадний та вуглекислий газ,
  • формальдегід,
  • аміак,
  • діоксид нітрогену,
  • приземний озон,
  • сірчастий ангідрид,
  • органічні сполуки TVOC.

Мобільна станція також може вимірювати рівень шуму, радіаційний фон та інтенсивність УФ-випромінювання.

Вона дозволяє оцінити якість повітря як в приміщенні, так і в зонах стихійного лиха або в аварійних ситуаціях, на пожежах, в несприятливих метеоумовах та місцях підвищеного промислового забруднення, де немає змоги розмістити стаціонарну станцію.

Днями станцію протестували в кількох районах міста. У неділю, коли не працювали більшість підприємств, повітря в Краматорську виявилось доволі чистим як на вулицях Двірцева, Магістральна та Шкільна, так і в мікрорайоні Лазурний, селищі Ясногірка, біля залізничного вокзалу.

Лише на одній локації прилад показав небезпечне перевищення пилу через задимлення та високий рівень формальдегіду – на околиці Ясногірки, де горіла трава.

 

Громадськість Краматорська оперативно стежить за станом повітря - Фото №1

Біля пожежі показники значно перевищили допустимі норми

 

Голова ГО «Фонд розвитку громади» Станіслав Черногор пообіцяв, що коли в місті відбуватимуться підозрілі викиди, команда організації оперативно їхатиме до місця події:

«На основі даних моніторингу ми будемо писати скарги до екологічної інспекції, Міністерства екології, до органів місцевої влади. Жителі міста постійно скаржаться у фейсбуці, однак до контролюючих органів скарги не відправляють. Я вважаю, що нам час змінювати такі порядки в громаді і скаржитись на те, що нас труять».

 

Громадськість Краматорська оперативно стежить за станом повітря - Фото №2

Станіслав Черногор: «Показники стану повітря прийнятні, поки завод на реконструкції»

 

На думку Станіслава Черногора,  можливість будь-де оперативно перевіряти повітря допоможе громадянам отримати більше можливостей для захисту прав громадян на чисте довкілля.

Дані станції можна зберігати й для подальшого аналізу передавати науковцям, а також використовувати еко-активістами.

Результати моніторингу громадська організація планує оприлюднювати на своїй сторінці в соціальній мережі. Сюди можна звертатись з пропозиціями, в яких районах варто перевірити якість краматорського повітря.

Краматорськ першим отримав таку станцію. Незабаром ще чотири станції поїдуть до Запоріжжя, Кривого Рогу, Харкова та Дніпра, де також знаходяться партнери проєкту «Чисте повітря для України».

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі