Громадська експертиза як спосіб оцінки дій влади

3942
коментарі відсутні

Громадська експертиза як спосіб оцінки дій влади

Українське законодавство надало громадянам декілька інструментів, які допомагають відстежувати діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування.

На сайтах не тільки оприлюднюються всі прийняті ними рішення, а й заздалегідь – проєкти цих рішень ще на стадії опрацювання. Це дозволяє громадськості своєчасно реагувати на ймовірні упереджені чи неправомірні дії чиновників.

А що робити, якщо сумнівне рішення було прийняте вже давно, або пройшло повз увагу активістів? Наприклад, у місті підвищено тариф на проїзд в громадському транспорті, чи надано дозвіл на будівництво, розміщення торгової точки, знос зелених насаджень тощо.

У таких випадках можна використати Громадську експертизу. Цей інструмент контролю дозволяє громадянам самостійно провести оцінку діяльності міської ради та її виконавчих органів, оцінити ефективність та якість виконання прийнятих рішень, а також підготувати пропозиції щодо вирішення проблем міста, які мають бути враховані органами влади у своїй роботі.

Правовою основою для проведення Громадської експертизи є постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку сприяння проведенню громадської експертизи діяльності органів виконавчої влади». Постанову було прийнято ще у 2008 році зі змінами, внесеними у 2015 та 2019 роках.

Згідно постанови, Громадську експертизу мають право ініціювати та проводити:

  • громадські об’єднання,
  • професійні спілки та їх об’єднання,
  • творчі спілки,
  • організації роботодавців та їх об’єднання,
  • благодійні та релігійні організації,
  • органи самоорганізації населення,
  • недержавні засоби масової інформації,
  • інші непідприємницькі товариства та установи, легалізовані відповідно до законодавства.

За допомогою Громадської експертизи можна оцінити такі дії влади:

  • прийняття та виконання органами влади будь-якого рішення,
  • виконання прийнятих програм (наприклад, Програми благоустрою, Програми підтримки підприємництва),
  • використання бюджетних коштів,
  • відповідальність прийнятих рішень законодавству України,
  • надання органами влади адміністративних послуг,
  • виконання чиновниками своїх посадових обов’язків.

Задля забезпечення права громадськості на здійснення оцінки дій влади міські ради ухвалюють окремі рішення про порядок проведення Громадської експертизи. Наприклад, у Краматорську такий документ прийнято у 2017 році.

 

Шість кроків для проведення Громадської експертизи

 

Крок перший. Ініціатори надсилають до органу влади (місцевого або державного) письмовий запит на проведення експертизи. У ньому повинні бути зазначені предмет і мета експертизи, а також перелік документів і матеріалів, необхідних для її проведення.

Крок другий. У відповідь органом виконавчої влади протягом 7 днів видається наказ про сприяння проведенню експертизи та протягом наступних 5 днів надається запитувана інформація та документи.

Крок третій. Ініціатори проведення експертизи аналізують отриману інформацію та готують експертні пропозиції.

Крок четвертий. Міська рада розглядає Громадські експертизи та розробляє заходи для їх реалізації.

Крок п’ятий. Міська рада та її виконавчі органи виконують рішення для запровадження пропозицій громадськості. Відповідна інформація розміщується на офіційному сайті органу влади.

Крок шостий. Ініціатори експертизи проводять моніторинг їх виконання.

 

 

Результати проведення Громадських експертиз оприлюднюються на Урядовому порталі у розділі Громадянське суспільство і влада. Тут можна побачити експертні висновки стосовно не лише державних органів влади, а й органів місцевого самоврядування.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика