Громади Донеччини налагоджують міжмуніципальне співробітництво

2458
коментарі відсутні

Громади Донеччини налагоджують міжмуніципальне співробітництво

На сьогодні в Донецькій області підписані поки два договори в рамках законодавства про міжмуніципальне співробітництво, ще шість міст планують підписати меморандуми. Міжмуніципальне співробітництво та налагодження партнерства органів місцевого самоврядування в умовах децентралізації є дієвим механізмом для реалізації спільних проектів у громадах, які вже об’єдналися або планують зміни через створення ОТГ.

Андріївська сільська ОТГ стала першою об’єднаною громадою в Донецькій області, яка цілком зрозуміла переваги такого інструменту як міжмуніципальне співробітництво і підписала договір з сусіднім Краматорськом на отримання медичних послуг другого рівня саме в цьому місті. Для людей це подолання труднощів з додатковим витрачанням часу, бо до цього їм доводилося їздити через Краматорськ до Слов’янська. А ще це гарантований доступ до послуги, який закріплено угодою між ОТГ і містом. Для Краматорська теж є свій плюс: гроші, що ходять за пацієнтом, потрапляють до бюджету міста.

Такий же договір про міжмуніципальне співробітництво планується укласти у сфері освіти. Зараз триває обговорення між цими двома суб’єктами в питанні угоди з передачі управлінських повноважень Андріївської ОТГ до краматорського управляння освіти. Сама Андріївська громада не в змозі будувати своє управління з нуля, облаштовувати приміщення та фінансувати спеціалістів. Зате може делегувати свої повноваження Краматорську завдяки міжмуніципальному договору.

“Якщо нема потреби утримувати цілий відділ спеціалістів, а відповідні повноваження  можна делегувати більш спроможним сусідам, таким  механізмом обов’язково треба користуватись”, – впевнений Микола Діхтенко, голова Андріївської сільської ради.

Тепер перед громадою постала нова задача – створити Службу у справах дітей, спільну для трьох сусідніх ОТГ.  Микола Діхтенко пропонує створити єдиний відділ аж на три громади, уклавши договір про міжмуніципальне співробітництво між Черкаською селищною ОТГ, Шахівською та Андріївською сільськими ОТГ.

Створювати в кожній громаді окрему Службу у справах дітей голова Андріївської ОТГ вбачає недоцільним через малу кількість дітей, які проживають у громадах. На території Андріївської ОТГ (за даними на початок року) проживає 400 дітей дошкільного і шкільного віку. На території Шахівської ОТГ – 600 дітей. Трохи краща ситуація в Черкаській селищній ОТГ, де дітей дошкільного та шкільного віку майже 1,3 тисячі.

“Можна створити Службу у справах дітей у великій Черкаській громаді, а ми укладемо з ними договір про міжмуніципальне співробітництво. Причому виділити одного спеціаліста на Андріївську та Шахівську ОТГ, який  буде працювати на території Андріївської ОТГ, – так зручніше з логістичної точки зору”, – розмірковує Микола Діхтенко.

Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування, створений за підтримки “Програми U-LEAD з Європою” та Мінрегіону України, який повністю супроводжував процедуру підготовки та підписання договору про міжмуніципальне співробітництво між Краматорськом та Андріївською ОТГ, й надалі допомагатиме сільській громаді з підготовкою необхідного пакету документів, а також буде надавати юридичний та організаційний супровід.

Інший приклад спільного проекту – модернізація системи теплозабезпечення для Добропілля. Це стало можливим завдяки співдружності одразу двох ОТГ та міста. Крім того, обговорюються перспективи підписання меморандуму  про співробітництво одразу між шістьма територіальними громадами. Співпрацюватимуть шахтарські Покровськ, Мирноград, Добропілля, Селидове, Новогродівка та Вугледар. Ще на початку квітня рішення про надання згоди на організацію співробітництва надали депутати Покровської міської ради – саме Покровськ буде головним координатором у цій співпраці. Основною метою співробітництва територіальних громад  стане створення нових робочих місць, розвиток інфраструктури, створення спільних соціальних проектів.

Консультації щодо питання міжмуніципального співробітництва у Покровську проводять експерти Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування. Обговорюють процедурні моменти та деталі оформлення документів про міжмуніципальне співробітництво.

“На сьогодні в Донецькій області підписані поки два договори в рамках законодавства про міжмуніципальне співробітництво, проте потенціал у цьому напрямку великий. Наша команда проводила аналіз чинних договірних взаємин між місцевими радами в рамках бюджетного законодавства. За результатами дослідження можна зазначити, що потенціал укладання міжмуніципальних договорів високий, за різними сферами життєдіяльності”, – повідомив Максим Ткач, радник з питань децентралізації Донецького ЦРМС.

Міжмуніципальне співробітництво – це загальноприйнята модель об’єднання зусиль у країнах Європейського Союзу. Кожний третій проект громад у Німеччині – це проекти міжмуніципального співробітництва, у Франції в проектах беруть участь 80% громад. Переваги співпраці для громад очевидні, тож міжмуніципальне співробітництво, як інструмент децентралізації, буде використовуватись більш активно.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 

Громади Донеччини налагоджують міжмуніципальне співробітництво - Фото №1


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика