Екожурналістика на Донбасі повинна бути дієвою

2443
коментарі відсутні

Екожурналістика на Донбасі повинна бути дієвою

Під час збройного конфлікту, що вже п’ятий рік триває на Сході України, перед журналістами повстають нові виклики. Один з них – це погіршення екологічної ситуації. Висвітлення проблем забруднення навколишнього середовища й в мирні часи було актуальним для нашого регіону, але бойові дії значно загострили ці питання. На жаль, намагання журналістів впливати на покращення стану довкілля здебільшого не призводять до очікуваного результату. Як зробити еко-журналістику більш дієвою, обговорювали на прес-вечері представники ЗМІ та фахівці з екології України та США. Подія відбулася в Антикризовому медіа-центрі.

Організатор заходу, один з засновників зеленого руху Донбасу та журналіст костянтинівської газети “Провінція” Володимир Березін розповів про діяльність створеної 20 років тому Всеукраїнської екожурналістської асоціації (ВЕЖА).

“Ми разом з присутнім тут Андрієм Михайликом були першими “зеленими” журналістами – робили екологічні розслідування, проводили цікаві акції. Багато чого було зроблено позитивного, тому я вважаю, що потрібно дати друге дихання цьому напрямку. Андрій зараз працює в Києві режисером і журналістом. Він запросив до нас колег з Америки, щоб ми разом вирішили, як найкраще транслювати екологічну тематику”, – повідомив Березін.

Регіональні журналісти перелічили екологічні теми, які вони висвітлюють у своїх ЗМІ. Перед усім це застаріла проблема забруднення навколишнього середовища промисловими викидами. Причому всі звертають увагу на бездіяльність природоохоронних органів і відповідно – безкарність винних.

Війна додала ще декілька вкрай гострих проблем. Велика територія Донецькій і Луганській областей містить вибухові речовини, що, окрім прямої загрози життю людей, призводить до хімічного забруднення земель. Затоплення шахт на непідконтрольній території загрожує потраплянню отруйних вод у головну артерію Донбасу – річку Сіверський Донець. Постійні бойові дії поблизу шламовідстійників фенольного заводу поблизу Торецька, влучення снарядів у Донецьку фільтрувальну станцію та неможливість потрапляння туди ремонтних бригад – все це також є фактори, що говорять про критичний стан довкілля.

Екожурналістика на Донбасі повинна бути дієвою - Фото №1

Журналісти, які працюють у регіоні, приділяють багато уваги даній темі: досліджують стан екології, проводять гучні розслідування, доводять факти злочинної діяльності щодо нанесення шкоди навколишньому середовищу. На жаль, всі приходять до висновку, що немає результату цієї діяльності. Здається, екологічна інспекція існує в регіоні лише на папері. Інакше як пояснити те, що за період 2017-2018 р. ніхто з порушників природоохоронного законодавства не був притягнутий до відповідальності? Зате журналісти, які проводять розслідування, все частіше становляться об’єктом для переслідувань і навіть фізичного насильства.

Американські колеги поділилися своїм досвідом екожурналістиці. Джон Діллон, старший репортер громадського радіо Вермонта розповів, як у його місті озеро забруднювалося викидами з фермерських господарств. Поступово вода в ньому стала містити отруйні речовини – з кожним роком все більше й більше.

“Знадобилось багато зусиль, щоб разом з громадськими активістами зафільмувати злочинні дії, довести негативний вплив на довкілля та зрештою заставити фермерів почистити озеро. Це зробила не влада, яка має законодавчі важелі, а ми самі. Тобто ми були вухами, очима та ротом, який кричав про проблему, піднімав громадськість, жителів, політиків, і це все разом дало результат”, – зазначив Джон Діллон.

Підсумовуючи, американець українського походження Роман Кокодиняк підкреслив, що для досягнення будь-якої соціальної цілі потрібна співпраця чотирьох учасників: дослідник, журналіст, громадський діяч і юрист. На його переконання, саме така колаборація призведе до розв’язання складних проблем, в тому числі – екологічних.

Екожурналістика на Донбасі повинна бути дієвою - Фото №2


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика