“Ехо нової війни” на Донбасі: яку вибухівку знаходять демінери

5064
коментарі відсутні

Ехо нової війни на Донбасі: яку вибухівку знаходять демінери

За останні п’ять років на сході України від мін та інших вибухонебезпечних предметів загинули та постраждали понад двох тисяч людей. Загалом на Донеччині та Луганщині забруднені мінами понад мільйон гектарів землі, а Україна входить до п’ятірки найбільш замінованих країн світу.

 

Рік за десять

 

За даними Організації Об’єднаних Націй, один рік бойових дій веде до 10 років очищення територій від мін. Над розмінуванням української землі працюють військові, рятувальники, а також міжнародні неурядові організації.

Україні у розмінуванні допомагають Велика Британія, Сполучені Штати, Європейський Союз, Німеччина, Норвегія, Фінляндія, Нідерланди, Чехія та інші країни. Завдяки цій допомозі кількість підривів зменшується з кожним місяцем: від 55 до 8 підривів щомісяця у 2016 і 2019 роках відповідно.

 

Протимінна діяльність ХАЛО Траст

 

Найбільшим у країні оператором гуманітарного розмінування є благодійний фонд ХАЛО Траст. Це британська неприбуткова, нерелігійна, неполітична організація, що працює в секторі протимінної діяльності по всьому світу. В Україні організація працює з осені 2015 року, а саме розмінування розпочала здійснювати навесні 2016.

“Організація співпрацює з місцевими і обласними адміністраціями, а також з ДСНС і Міністерством оборони України. Останнє складає і затверджує план робіт з розмінування раз на рік, згідно з якого ми і працюємо. Водночас, цей план складається з урахуванням наших можливостей і побажань. Ми визначаємо, які ділянки будемо очищати в першу чергу, а які мають другорядне значення, або доступ і можливості їх розмінування наразі складні чи відсутні”, – розповідає менеджер із зв’язків з громадськістю ХАЛО Траст Україна Марина Лантух.

За її словами, ХАЛО Траст тісно співпрацює з Цивільно-військовим співробітництвом ЗСУ, який відіграє роль посередника між фондом і військовими, допомагає в організації процесу знешкодження знайдених боєприпасів рятувальниками або військовими, а також надає інформацію стосовно військової напруженості на ділянках розмінування, що наближені до лінії зіткнення.

Окрім того, нещодавно у ХАЛО Траст розпочався проєкт з нарощування національного потенціалу з Державною службою України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Цей проєкт передбачає навчання гуманітарному розмінуванню представників служби, які потім в складі своїх груп також зможуть займатися роботою, що зараз виконують лише міжнародні оператори.

 

Очищені землі

 

На сьогоднішній день співробітники ХАЛО Траст розмінували більше 5,5 мільйонів квадратних метрів землі, майже 4 мільйона з яких розташовані саме у Донецькій області. Загалом демінери організації знайшли і передали на знешкодження майже 2 тисячі боєприпасів, без урахування боєприпасів малого калібру (куль).

“Найчастіше ми маємо справу з різними снарядами, підривниками, мінометними мінами, гранатами та іншими вибухонебезпечними залишками війни, а також протитранспортними мінами типу ТМ-62 і розтяжками. Останні є найбільшою проблемою в роботі, оскільки є малопомітними, вкрай чутливими і надзвичайно небезпечними для людей, в тому числі демінерів”, – розповідає Марина Лантух.

За її словами, небезпека розтяжок сильно впливає на швидкість розмінування, а найбільшим пріоритетом є безпека демінерів.

Цього року групи розмінування ХАЛО Траст продовжують роботу уздовж всієї лінії зіткнення в обох областях. В Донецькій області ділянки розмінування розташовані  в Слов’янському, Лиманському, Бахмутському, Волноваському районах і на території Маріупольської міської ради. Загалом – близько 30 ділянок.

 

Олексій Ладика, “Донеччина. ЗмІнИ”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика