«Дотиснуть» чи ні – як складеться доля миротворчої місії на Донбасі

6755
коментарі відсутні

«Дотиснуть» чи ні – як складеться доля миротворчої місії на Донбасі

З 2015 року йде мова про введення на непідконтрольні території Донбасу миротворчого контингенту ООН, щоправда, тоді це питання з ходу було відкинуте РФ, котра як постійний член Ради Безпеки ООН пригрозила накласти «вето» на подібне рішення.

Влітку 2017 року з подачі президента України Петра Порошенко це питання знову з’явилося на порядку денному.

На відміну від 2015 року восени минулого року РФ підтримала ідею введення миротворців, щоправда запропонувала власний варіант, коли мала б місце розміщення миротворців виключно на лінії зіткнення, а то й просто, для охорони членів Моніторингової місії ОБСЄ на Донбасі. Тобто їхня чисельність була б невеличка й особливого впливу на ситуацію у непідконтрольному Україні Донбасі не мала б. З точки зору України особливого сенсу у подібній місії не було і Україна запропонувала власний варіант розміщення миротворців, протилежний російському: розміщення доволі чисельного контингенту без участі російських та союзних до РФ – білоруських, середньоазійських військових тощо. Розміщатися миротворці повинні були на території усього непідконтрольного Донбасу – від лінії зіткнення до україно-російського державного кордону, задля його контролю і припинення постачання незаконним збройним формуванням так званих «народних» республік.

Навколо запропонованого Україною варіанту розміщення миротворців розгорілася справжня війна на вересневій Асамблеї ООН у Нью-Йорку, тим не менш, більшість країн Європи та США підтримали Україну, щоправда це не наблизило вирішення проблеми, скоріше навпаки.

Спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер почав переговори з помічником президента РФ Владиславом Сурковим, щодо узгодження єдиного тексту майбутньої Резолюції ОНН про миротворчу місію ООН.

Незважаючи на декілька зустрічей, перемови йшли важко, з 29 пунктів запропонованих США на першій зустрічі Волкера та Суркова, останній від імені РФ погодився лише на 3 й експерти заговорили про гальмування РФ процесу введення миротворців.

Цей процес тягнувся декілька місяців, аж поки 28 лютого президент РФ Володимир Путін повідомив про змінення позиції щодо чисельності та задач миротворчої місії на Донбасі.

«Фактично мова йде про те, щоб поставити всю цю територію під міжнародний контроль. Росія за чи проти? Ми як мінімум не проти. Але потрібно домовлятися з цими невизнаними республіками», – заявив президент Росії, виступаючи перед журналістами після закінчення переговорів з австрійським канцлером Себастьяном Курцем.

Також російський лідер зазначив, що зараз ведеться переговорний процес про те, щоб розмістити миротворчий контингент по всій території Донбасу.

За думкою міжнародних експертів для виконання миротворчої місії потрібні приблизно 24 тисячі миротворців.

Глава МЗС України Павло Клімкін повідомив у інтерв’ю BBC, що за попередніми оцінками в Донбас необхідно ввести більше 15 тис миротворців, але точне число необхідно узгодити з ООН і з країнами, чиї військовослужбовці увійдуть у місію.

«Але це не може бути 2 або 4 тисячі», – підкреслив він.

Клімкін також зазначив, що військовослужбовці з країн СНД могли б увійти до складу такої місії, але на думку Києва, вони повинні грати” обмежену роль”.

Також Клімкін заявив, що міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров визнав, що російський проект резолюції по введенню миротворчої місії ООН на Донбас є неспроможним і веде в глухий кут.

«Коли я останній раз спілкувався з Лавровим, він сам визнає, що з їх проекту розпочати неможливо. Його ніхто не здатний реально обговорювати, він веде в нікуди, в глухий кут. У нас є свій проект резолюції. Але ми домовилися з США та європейськими партнерами, ми його не вносимо, оскільки Росія почне маніпулювати в Радбезі і намагатися зробити якийсь компроміс», – розповів Клімкін.

Також за думкою міністра закордонних справ України, Російська Федерація повинна забрати свій проект резолюції Радбезу ООН по миротворцях на Донбасі.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика