Дорожня карта реформ – від країни до громад

5713
коментарі відсутні

Дорожня карта реформ – від країни до громад

Щоб жити у такій країні, як собі мріють громадяни, вони й самі мають брати участь у перетвореннях, активно висловлювати своє бачення. Одним з таких інструментів і є дорожня карта реформ України.

 

Що таке дорожня карта реформ

 

Дорожня карта реформ (ДКР) – це перелік конкретних завдань та законодавчих пропозицій щодо розвитку в Україні громад у різних сферах, наприклад: екологія, освіта, прозорість влади, енергозбереження, медіа та інші.

Дорожня карта підготовлена на основі аналізу найбільш актуальних проблем та нагальних потреб громади експертами коаліції громадських організацій «Реанімаційний пакет реформ», яка була утворена в 2014 році для об’єднання понад 80 громадських організацій та близько 300 експертів.

Карта має чіткі завдання, які реально реалізувати, в більшості випадків, без необхідності вкладення значних грошей, а тільки завдяки об’єднанню зусиль громадськості, місцевої влади та бізнесу.

Таким чином громадські експерти пропонують відкриту програму змін для України, яку може використовувати будь-хто. Наприклад, кандидати в народні депутати можуть брати за основу положення карти, обговорювати з виборцями та впроваджувати в державну політику.

Дорожня карта реформ аналізує 21 сферу державної політики, такі як конституційна, антикорупційна, судова реформа, децентралізація, муніципальний розвиток, молодіжна політика, охорона довкілля, національна безпека тощо. Тут описані актуальні проблеми кожної сфери, цілі і завдання реформ в досить конкретних пропозиціях та перелік органів влади, які мають ухвалювати відповідні рішення.

До розробки документу експерти коаліції також долучали профільних фахівців органів місцевого самоврядування та державної влади, представників  професійних асоціацій і бізнесу, експертів політичних партій та громадських організацій.

Актуальна на цей час карта розроблена на 2019-2023 роки. Вона була оприлюднена та публічно обговорена. Автори розраховують, що вона є корисним і прикладним документом, який допомагає формувати порядок денний актуальних для України реформ.

 

Вихід реформ на локальний рівень

 

Успішний досвід розробки загальної карти Реанімаційний пакет реформ поширив на локальному рівні, щоб громадянське суспільство в регіонах могло об’єднуватись задля впровадження змін і на місцях.

В 2019 році було створено 18 регіональних коаліцій, до яких увійшли 83 громадські організації. Вони стали розробляти локальні дорожні карти та реалізувати їх, причому відмітили вихід на новий «рівень» в комунікаціях між громадськістю та владою. Громадяни формують та реалізують порядок денний реформ у своїх містах та селищах, а для цього об’єднують зусилля, активізують мешканців громад, налагоджують взаємодію мешканці-громадськість-влада.

З 18 регіональних коаліцій, що створені зараз, на Донеччині немає жодної. З найближчих сусідів перші місцеві карти реформ презентували команди Харківщині на початку весни 2020 року.

Так, команда Великобурлуцької ОТГ планує відстежувати бюджетні кошти, створити молодіжну раду, розширити програму поводження зі сміття, залучити мешканців до прийняття важливих рішень через впровадження інструментів демократії, таких як «відкрите місто», електронні петиції, бюджет участі. Також громада виявила запит на прозорість і покращення якості освіти та запланувала провести інформаційну кампанію щодо екологічного використання енергозберігаючих лампочок.

Команда міста Куп’янськ зосередилась на роботі з дітьми й молоддю з особливими потребами та міркувала, яким чином можна залучити їх до занять театром, музикою, літературою та іншими видами художньої творчості  через проведення фестивалів. Активісти також мають намір створити реабілітаційний центр та залучати людей з інвалідністю до занять спортом.

У Дворічанському районі мають намір розвивати сільський зелений туризм, створити спортивний центр, а в бібліотеці обладнати публічно-творчий простір, облаштувати парк в селищі Дворічна та налагодити діалог з поліцією.

Представники селища міського типу Печеніги серед завдань на майбутнє визначили: створення в школі служби порозуміння та наукового клубу, проведення етнофестивалю «Печенізьке поле», популяризація Печеніжчини як туристично привабливого регіону. Особливо печеніжців турбує благоустрій та охорона навколишнього середовища, тож вони мають намір благоустроїти місця масового відпочинку, провести кампанію щодо підписання договорів на вивіз сміття, заснувати огляд-конкурс з благоустрою тощо.

Таким чином, Дорожня карта реформ стає одним з прикладів реалізації громадянами інструментів демократії.

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика