Донбас сьогодні: на передовій чекають загострення, у тилу домовляються про мир

3348
коментарі відсутні

Донбас сьогодні: на передовій чекають загострення, у тилу домовляються про мир

Цей тиждень дав мешканцям Донбасу і України чергові привіди як для песимізму, так і для оптимізму.

До останнього, закликає чергова зустріч спецпредставника США з питань України Курта Волкера з помічником президента Росії Владиславом Сурковим. Щоправда, попередні три зустрічі у 2017 році дали мало приводів для оптимізму, наприклад у питанні щодо розміщення миротворців на Донбасі, сторони так і не знайшли згоди: РФ погодилася лише на 3 пункти з 29 що пропонували США.

Тим не менше причини для оптимізму таки є.

Так, своїм рішенням щодо передачі Україні летальної зброї США натякнули, що готові вдатися до жорстких дій щодо РФ, можливе прийняття чергових санкцій проти Росії, та й прийняття закону про реінтеграцію Донбасу робить ситуацію навколо Донбасу більш жорсткою, а також за словами українських парламентарів покликаний унеможливити включення до лав миротворців російських військових.

Щоправда у цілому останній закон нівелює прийняті раніше Мінські домовленості, на чому постійно робить акцент Російська Федерація, що вважає для врегулювання ситуації на Донбасі Україна повинна виконати політичну частину домовленостей у столиці Білорусі щодо законів «про особливий статус Донбасу», «про амністію», «про вибори на Донбасі».

У свою чергу Курт Волкер у інтерв’ю DW зазначив важливість Мінських домовленостей.
«По-перше, вони є інструментом, згідно з яким Росія підтверджує свою прихильність відновлення суверенітету і територіальної цілісності України. Це дуже і дуже важливо. Реінтеграція цих територій до складу України – а це частина мінських угод – має стати основою резолюції Радбезу ООН. По-друге, мінські домовленості містять усі необхідні для цього елементи: режим припинення вогню, відведення важких озброєнь, місцеві вибори, амністія для тих, хто брав участь у військовому конфлікті, особливий статус для сходу України, який буде зафіксований в конституції країни. Всі ці пункти можуть бути виконані і можуть стати основою для реінтеграції цих регіонів. Але проблема в тому, що реалізовані вони не були. В основному з тієї причини, що ті сили, якими керує Росія, не припиняють бойові дії і не відводять війська. З моменту початку збройного конфлікту не було ні одного тижня, протягом якого дотримувався б режим припинення вогню», – висловив думку Курт Волкер.

Також спеціальний представник США з питань України Курт Волкер зауважив, що Україна має ряд зобов’язань: проведення виборів, надання особливого статусу Донбасу, амністія учасникам незаконних збройних формувань.

«Рада в жовтні прийняла законопроект про статус сходу України і закон про амністію. Вони проводять вибори по всій Україні і, безумовно, забезпечили б їх проведення і на сході країни, якщо б могли», – підкреслив Волкер.

Перешкоджає виконанню Мінських домовленостей за словами Волкера й позиція Росії, щодо недопуску миротворців на україно-російському державному кордоні, через що переговори поки що зайшли у глухий кут, проте він сам налаштований оптимістично.

З іншого боку приводів для песимізму ледве не більше, особливо на лінії зіткнення

Після того, як 11 січня у тимчасово непідконтрольних районах Донбасу пропав зв’язок від компанії «Водафон-Україна» минуло вже два тижні: 19 січня у компанії заявили про закінчення ремонтних робіт, проте зв’язок так і не повернувся, через відсутність електроживлення ліній зв’язку.

Судячи з заяв «міністра зв’язку» ДНР Віктора Яценко про «заборгованість» компанії за електроенергію, знеструмлення кабелів є ініціативою самопроголошених республік і має ціллю обірвати зв’язок з Україною.

До цього висновку підштовхує і «указ 363» котрим «голова ДНР» Олександр Захарченко заборонив виїжджати з території «народної» республіки для «держслужбовців», бюджетників та працівників держпідприємств ДНР.

Щоправда, через декілька днів ватажок ДНР, зіштовхнувшись із незадоволенням «громадян республіки», що почали звільнятися, заявив, що його невірно зрозуміли і заборона стосується лише вищих керівників, хоча насправді письмові відмови збирали з усіх працівників.

У свою чергу заступник керівника місії ОБСЄ на Донбасі Олександр Хуг повідомив, що спостерігаються ознаки загострення ситуації на лінії зіткнення.

«Сторони не відводять озброєння, не розводять сили і формування й не проводять розмінування. Замість повноцінного виконання домовленостей… здається, що сторони роблять все навпаки… Наші безпілотники зафіксували багато нових траншів. Сторони активно окопуються. Всюди бачимо значну кількість озброєння в окопах і бліндажах», – розповів заступник голови ОБСЄ в інтерв’ю виданню «Гордон».

Хуг додав, що замість розмінування території закладається ще більше. Також представники СММ зафіксували військову техніку, яка стоїть на вогневих позиціях, як з боку ОРДЛО, так і з боку підконтрольної уряду України території.

«Все свідчить про те, що сторони готуються до нової активізації конфлікту найближчим часом… спостерігається нарощування сил і засобів протидіючих сторін», – заявив він.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика