Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ

53843
коментарі відсутні

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ

Після об’єднання територіальних громад (ОТГ), яке відбувається у ході реформи децентралізації влади, їх бюджети значно зростають. Завдяки цьому реалізуються пріоритетні проекти, які члени громади визначають самі. Серед основних – садочки, школи, медичні заклади, дороги тощо.

Ще одним з плюсів утворення громад є активне залучення зовнішніх ресурсів з різних джерел.

Як було і що зараз

Перші вибори до Миколаївської ОТГ відбулись у грудні 2016 року. До складу громади увійшла Миколаївка та десять прилеглих сіл. Загальна чисельність мешканців 17 тисяч, з них 9 тисяч проживає у Миколаївці.

Цей район постраждав від бойових дій у 2014 році. Артилерійськими пострілами була пошкоджена інфраструктура: житлова, соціальна, економічна. Зараз ОТГ активно відновлюється і розвивається.

Бюджет Миколаївки станом на 2016 рік становив 15 млн грн. А от у 2018 році, після об’єднання, бюджет громади збільшився більш ніж у 7 разів і сягнув 110 млн грн. Цього року сума бюджету складає 130 млн грн.Основне бюджетоутворювальне підприємство громади – Слов’янська ТЕС. Другою по сумах платників податків була військова частина, але вона передислокована. У громаді йде постійна стратегічна співпраця з місцевими платниками податків.

До видаткової частини бюджету входять витрати на 6 освітніх закладів, 5 закладів дошкільної освіти, заклади культури, велику мистецьку школу, сільські будинки культури. Значна частина бюджету закладається на благоустрій та розвиток.

ЦНАП

 З утворенням ОТГ звичайні мешканці отримали можливість мати доступ до послуг європейського рівня. Це близько 170 видів адміністративних та соціальних послуг. Така важлива ініціатива в житті громади з’явилась завдяки капітальному ремонту будівлі миколаївського Центру надання адміністративних і соціальних послуг (ЦНАП). Ремонт було здійснено в рамках спільного проекту Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН) та ООН Жінки «Відновлення управління та сприяння примиренню в постраждалих від кризи громадах України» за фінансової підтримки Європейського Союзу в рамках Програми відновлення та розбудови миру. Загальна вартість проекту склала понад 15 млн грн. Запрацював ЦНАП з вересня 2018 року. Раніше мешканцям сіл та Миколаївки доводилося їздити до Слов’янська за довідками, субсидією, паспортом тощо.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №1

ЄС допоміг за грантові кошти в придбанні для ЦНАПу всіх необхідних і зручних меблів, а також сучасного оснащення. Фронт-офіс, зона очікування, гральний майданчик для дітей, серверна кімната, туалети та душові були обладнані всім необхідним. ЦНАП облаштовано пандусом на вході. У самому приміщенні є ліфт, який робить офіс зручним та доступним для маломобільної групи населення, зокрема людей з інвалідністю.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №2

У ЦНАПІ створено близько 40 робочих місць. Для опанування персоналом нових навичок, а значить – покращення якості послуги, було організовано навчальні тренінги в Україні і за кордоном. Сприяли цьому програми та кошти  ЄС та ПРООН.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №3

Зараз до ЦНАПу по закордонні паспорти приїжджають громадяни з інших міст Донеччини і навіть з Харківський області. За півроку роботи центр видав їх близько тисячі.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №4

 

Центр безпеки громадян

У Донецькій області в рамках підписаного меморандуму між Державною службою з надзвичайних ситуацій та облдержадміністрацією реалізується пілотний проект зі створення Центрів безпеки громадян в об’єднаних громадах. ОТГ у процесі реформування стають автономними суб’єктами і не мають пожежної охорони або пункту з функцією поєднання та координації роботи різних служб.

У січні 2018 року Миколаївська об’єднана громада відкрила свій Центр безпеки громадян.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №5

Вона не стала для цього будувати новий об’єкт. Тут реконструювали та модернізували наявну капітальну будівлю, яка зручно розташована і дозволяє всім мешканцям громади отримувати послуги  з безпеки. А це гасіння пожеж, мінімізація надзвичайних ситуацій, усунення наслідків стихійного лиха, допомога взимку на дорогах тощо.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №6

На те, щоб дістатися у найвіддаленіший куточок ОТГ, спеціалістам Центру потрібно максимум 30 хвилин. А час для надзвичайників дуже важлива річ, яка може зупинити велике лихо. Наприклад, за 2018 рік тут оперативно загасили більше 110 великих пожеж.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №7

На капремонт та посилення потужності пожежної і перетворення її у сучасний Центр пішло майже        7 млн грн з обласного бюджету. Тут докорінно покращили соціально-побутові умови для особового складу підрозділу, також у Центрі з’явилась потужна техніка.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №8

Фінансується установа не за кошти громади, а з Державної служби з надзвичайних ситуацій. Але ОТГ долучається до співфінансування Центру. Та витрати цілком себе виправдовують, бо одна з важливих задач Центру – захист життя та здоров’я громадян, а це не можна порахувати у грошах.

 

Спорткомплекс «Енергетик»

Безумовною родзинкою Миколаївської ОТГ вважається унікальний об’єкт – спорткомплекс «Енергетик». Він визнаний найсучаснішим на Донеччині.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №9

Комплекс збудований з «нуля», за кошти ПАТ «Донбасенерго», до складу якого входить Слов’янська ТЕС. Він став своєрідним подарунком для земляків від бізнесу. Вартість «Енергетика» становить 58 млн грн. Утримується комплекс також за кошти ПАТ «Донбасенерго». Розуміючи проблему відтоку молоді,  підприємство вирішило вкласти такі гроші в розвиток спортивної інфраструктури. Вона може стати одним із факторів, який стимулюватиме молодь залишатися в громаді та розвивати її, прославляючи спортивними досягненнями та перемогами.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №10

«Енергетик» відчинив свої двері в червні 2018 року. У спорткомплексі є басейн на 5 доріжок, футбольне поле, тренажерний зал, майданчики для групових занять та фітнесу, велика дитяча кімната, сауна, косметичний салон, масажний кабінет, багато просторів для здорового способу життя.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №11

На його території розташований корт для великого тенісу просто неба зі штучним покриттям, є трибуни для глядачів.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №12

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №13

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №14

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №15

У комплексі можна займатись футболом, баскетболом, волейболом, тенісом, бадмінтоном, боксом, дзюдо, самбо, айкідо, рукопашним боєм. Басейн дозволяє проводити навчально-тренувальні збори з плавання, синхронного плавання та водного поло.

 

Спортивний комплекс відповідає всім вимогам доступності та повністю пристосований для відвідувань людьми з інвалідністю. Тут також радо приймаються команди паралімпійців, для яких обладнані спеціальні готельні номери.

Оснащення комплексу дозволяє проводити змагання рівня олімпійського комітету. Нещодавно Сергій Бубка вручив «Енергетику» прапор Національного олімпійського комітету України.

Децентралізація робить громади багатішими: приклад Миколаївської ОТГ - Фото №16

Що у планах громади

Миколаївська ОТГ може вважатись одним із символів успішної децентралізації на Донеччині. Але досягнення чи перемоги зовсім не означають, що всі її проблеми вирішені чи, що тут збираються зупинятись на зробленому.

ОТГ отримала в спадок застарілі  тепло-  і водомережу. Це потребує дуже багато коштів, йде пошук різних шляхів вирішення проблеми та донорів.

У планах громади ремонт всіх комунальних установ. Вирішено докуповувати все необхідне, щоб нова українська школа прийшла до всіх учнів громади. Вже розроблено проект для будівництва великого спортивного манежу, де взимку можна бути займатись літніми видами спорту: мініфутболом, гандболом, баскетболом, волейболом.

У перший рік громада багато зробила в плані ремонту доріг. Зараз ведеться ямковий, але багато ремонту доріг не буває. Тому продовжується робота в цьому напрямку. Планується вирішення питання з’єднання сіл ОТГ одним автобусом. Громада вже має два шкільних, на черзі придбання соціального, щоб підвозив пільговиків до центру ОТГ- до Миколаївки.

«Взагалі-то, коли ми йшли в громаду, то самі не очікували тих бенефіцій та благ, які зараз маємо, не могли мріяти про таке зростання бюджету та можливості долучати донорські кошти. Але з великими грошима приходить велика відповідальність. Бо ефективне та прозоре витрачання бюджетних коштів, вміння бачити пріоритетні напрямки розвитку – одна з важливих складових успіху ОТГ, довіри людей. А все це означає успіх держави в цілому», –  поділилась думками Олена Цикунова, голова Миколаївської ОТГ.

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика