Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року

3433
коментарі відсутні

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року

Донецька область посідає гідні позиції за багатьма напрямками. Про це свідчать дані Моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування в Україні, підготовлені Мінрегіоном у січні 2019 року за підсумками 2018 року.

Окремі результати, що впливають на місце регіону у загальному рейтингу, прокоментував Максим Ткач – радник з питань децентралізації Донецького Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за підтримки Програми “U-LEAD з Європою”.

За одним з індикаторів Донеччину на першу сходинку вивела плідна робота над Перспективним планом. Станом на початок 2019 року тільки 7 областей повністю завершили роботу над перспективними планами, які вже затверджені урядом і покривають 100% території цих областей. Мова йде про Дніпропетровську, Донецьку, Запорізьку, Луганську, Рівненську, Харківську, Хмельницьку області. Донецький Центр розвитку місцевого самоврядування брав активну участь у розробці Перспективного плану.

 

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року - Фото №1

 

Три райони з тринадцяти, які знаходяться на підконтрольній українській владі території Донецької області, повністю покриті ОТГ. Це Лиманський район, який  у 2015 році став Лиманською міською ОТГ, Олександрівський район, де вже створена та функціонує з 2018 року Олександрівська селищна ОТГ та юридично створена Новодонецька ОТГ, вибори в якій можливі тільки після зміни адміністративно-територіального устрою, а також Добропільський район, де юридично створені Добропільська міська та Криворізька сільська громади. Вони також чекають на оголошення перших виборів.

При цьому не створено жодної ОТГ на території Великоновосілківського, Покровського, Мангушського, Нікольського та інших районів. Тому у минулому році Донецький ЦРМС спрямовував зусилля на ті райони, громади на території яких не вирішили поки з об’єднанням. Для представників цих громад проводили тренінги, навчальні поїздки, виїзні консультації.

У загальному рейтингу областей щодо формування ОТГ Донецька область посідає 11 місце.

 

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року - Фото №2

 

Цей рейтинг складається з декількох показників. За кількістю створених ОТГ у Донецької області аж 20 місце (функціонує 10 громад з 45, визначених Перспективним планом). За покриттям площі регіону об’єднаними громадами в Донецької області – 13-те місце. При цьому Донеччина посідає 5 місце за кількістю ОТГ з чисельністю менше 5 тис. жителів. Загалом декілька показників у середньому дають Донецькій області 11 місце в загальному рейтингу.

“Протягом 2015-2018 років у Донецькій області були створені 16 об’єднаних територіальних громад. Десять з них уже повноцінно функціонують після проведення перших виборів. На прямі міжбюджетні відносини з державою перейшла наймолодша, Олександрівська селищна ОТГ, вибори в якій відбулись навесні 2018 року. Ще шість юридично створених ОТГ чекають на проведення перших виборів. Вони  не оголошуються з різних причин, найпопулярніші з яких дві: безпекова складова та потреба в зміні адмніністративно-територіального устрою”, – нагадує Максим Ткач.

Шахівська громада стала першою, до якої планувалось доєднання сусідньої Золотоколодязької сільської ради. Все було готове для проведення довиборів на грудень 2018 року, але через безпекову складову ці вибори були відтерміновані. На стадії завершення ОТГ навколо міста обласного значення знаходяться Вугледар та Бахмут, залишилось упорядкувати технічні моменти. З алгоритмом приєднання до міст обласного значення громадам допомагала команда Донецького ЦРМС.

Дев’ять ОТГ, утворені за період з 2015-2017 роки, в минулому році отримали 33,1 млн. грн. у вигляді інфраструктурної субвенції на реалізацію 21 схваленого  проекту. Третину від цієї суми отримала Лиманська ОТГ, на другому місці – Соледарська ОТГ, яка отримала 5,8 млн. грн. Від Державного фонду регіонального розвитку Донецька область отримала найбільшу серед інших регіонів суму – 777 млн. грн. Частина проектів буде реалізована в об’єднаних громадах.

 

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року - Фото №3

 

Майже 150 млн. грн. складає передбачений обсяг субвенції на розвиток сільської медицини. Було затверджено 23 проекти будівництва сільських амбулаторій як в об’єднаних так і поки не об’єднаних громадах. Серед цих проектів нові амбулаторії збудують у селах чотирьох ОТГ. У Іллінівській сільській ОТГ нові об’єкти з’являться у самій Іллінівці та селі Клебан Бик.  У Олександрівській селищній ОТГ амбулаторію збудуть у селі Михайлівка. У Черкаській селищній ОТГ – у селі Прелесне, в Соледарській міській ОТГ – у селі Никифорівка.

 

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року - Фото №4

 

У сфері освіти три з 18 опорних шкіл відкриті в об’єднаних територіальних громадах. Дев’ять з десяти ОТГ Донецької області вже прийняли в комунальну власність 71 навчальний заклад, одна громада  передала освітню субвенцію до районного бюджету.

Незважаючи на те, що просуванню процесів децентралізації на Донеччині перешкоджають безпекові питання, регіон має потенціал для створення об’єднаних територіальних громад і загалом для подальшого втілення реформи місцевого самоврядування.

 

Децентралізація на Донеччині – рейтинг Мінрегіону за підсумками минулого року - Фото №5

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.
Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.
This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine.
The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика