Деокупація. Реінтеграція. Концепція відповідальності.

8465
коментарі відсутні

Деокупація. Реінтеграція. Концепція відповідальності.

Після розгляду та прийняття народними депутатами Закону України     № № 7163-П “Про особливості державної політики щодо забезпечення  державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій і Луганській областях”, перед українським суспільством встало питання: А що робити з громадянами України, які сприяли окупації Донбасу, Криму?

Дане питання складне та підлягає вивченню не тільки державними інституціями, але і громадянським суспільством. Всеукраїнська правозахисна громадська організація “Сила права” вже долучилась працювати над цим проектом. Для цього  було створено “Ц̲е̲н̲т̲р̲ ̲д̲е̲о̲к̲у̲п̲а̲ц̲і̲ї̲ ̲т̲а̲ ̲р̲е̲і̲н̲т̲е̲г̲р̲а̲ц̲і̲ї̲ ̲т̲и̲м̲ч̲а̲с̲о̲в̲о̲ ̲о̲к̲у̲п̲о̲в̲а̲н̲и̲х̲ ̲т̲е̲р̲и̲т̲о̲р̲і̲й̲” (Центр). Команда даного Центру разом з усіма, хто долучився до суспільної дискусії, працює над підготовкою проекту Закону України «Про прощення», який передбачає внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, а також регламентацію процедури прощення та критерії для її застосування.

Вивчивши проблему невідповідності кримінального законодавства на даний час, можливості реалізувати так званий Закон України “Про деокупацію та реінтеграцію..” після звільнення тимчасово окупованих територій,  ВГР “Сила права” пропонує ввести інші норми покарання за колабораціонізм, сепаратизм. Пропонується ввести процедуру прощення, яка буде застосована до громадян, які вчинили злочини невеликої та середньої тяжкості, пов’язані з російською агресією та окупацією частини території нашої країни. Суть цієї процедури полягає в заміні покарання у вигляді позбавлення волі на певний строк, передбаченого відповідною статтею КК за скоєний злочин, на тимчасове обмеження прав громадянина за вчинення цього ж злочину. Це суттєво змінить дисбаланс в суспільстві. Тому що за оцінками експертів, за кримінальне порушення може бути покарано близько 200 тисяч осіб, які були посібниками російської окупаційної влади.

Пропонується внести зміни до КК та зробити шкалу покарання, передбаченого низкою статей за злочини, пов’язані зі збройною агресією проти України та окупацією частини території нашої країни, більш гнучкою та залежною від ступеня участі в злочині, тяжкості наслідків скоєного.

На сторінках Центру деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій триває обговорення наступних тематичних блоків:
          1. Врегулювання питань громадянства в Криму
          2.  Врегулювання статусу іноземців, які мешкали на території Криму та ОРДЛО 
          3.   Концепція відповідальності 

В процесі підготовки проекту Закону України правозахисники моделюють його застосування по відношенню до різних категорій громадян, які вчинили злочини на окупованій частині нашої території. Для прикладу можемо привести дії окремих громадян, які скоїли злочин.

Візьмемо Крим та розглянемо діяльність міліції. Там, в 2014 році нараховувалось близько 18 тис співробітників міліції. Серед них було керівництво Головного управління МВС України в Криму, керівництво міських та районних відділів і т. д. Це особи, які не виконали свій обов’язок під час окупації. Частина з них вже не служить окупантам, а частина служить. Тут виникає два моменти: перший — відповідальність коли вони були повинні діяти під час окупації (покарання згідно КК), другий — їх відповідальність при службі в окупаційній поліції (пособництво окупаційній владі). Виникає двояке питання. Керівництво поліцією в Криму  – це одне, а виконання своїх обов’язків підлеглими — це інше. Якщо сільський дільничий міліціонер не скоїв репресії проти наших громадян, кримських татар та відповідав за підтримання суспільного порядку при українській владі і під час окупації, то його діяння це злочин чи ні? Тобто залежить від того, що він робив на цій посаді при окупаційній владі?

У зв’язку з цим потрібно обговорити підходи до визначення міри відповідальності та можливості застосування процедури прощення для різних категорій громадян України, які вчинили злочини.

Долучитись до дискусії можливо на сторінках у Facbook: http://bit.ly/2mvmomS, та http://bit.ly/2DnSS9P.

Зараз проекти деяких документів, розроблених Ц̲е̲н̲т̲р̲о̲м̲ ̲д̲е̲о̲к̲у̲п̲а̲ц̲і̲ї̲ ̲т̲а̲ ̲р̲е̲і̲н̲т̲е̲г̲р̲а̲ц̲і̲ї̲ ̲т̲и̲м̲ч̲а̲с̲о̲в̲о̲ ̲о̲к̲у̲п̲о̲в̲а̲н̲и̲х̲ ̲т̲е̲р̲и̲т̲о̲р̲і̲й̲ , опубліковані для публічного обговорення на сторінці Фейсбук. Для ознайомлення та обговорення публікуємо один з проектів російською мовою.

ПРОГРАММА РЕИНТЕГРАЦИИ ВРЕМЕННО ОККУПИРОВАННЫХ ТЕРРИТОРИЙ КРЫМА И ДОНБАССА


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика