Чим громадяни можуть зарадити владі

4240
коментарі відсутні

Чим громадяни можуть зарадити владі

В Конституції України закріплений один з принципів демократичної держави – право громадян брати участь у формуванні державної політики у різних сферах. Є кілька варіантів такої участі: громадські ради, експертизи та консультації. Вони наче місток між владою і громадою допомагають об’єднатись всім членам суспільства заради вирішення спільних питань. То ж  громадянам варто активно користатись такими інструментами.

 

Створювати консультативно-дорадчі органи

 

Такі органи громадяни створюють при органах влади. Таким чином громадяни можуть приймати участь у процесах підготовки рішень, отримувати можливість вільного та оперативного доступу до проєктів рішень місцевої ради, іншої інформації.

Можуть бути різні форми консультативно-дорадчих органів: експертні комісії, громадські ради, консультаційні ради тощо. Вони можуть створюватись при місцевій раді, виконавчих органах ради, постійних депутатських комісіях.

Щоб консультативно-дорадчі органи з’явились в окремому місті, місцева рада має своїм рішенням затвердити повноваження та основні форми діяльності кожного конкретного органу. Окремо створення при органах державної виконавчої влади громадських рад регулює Постанова Кабінету Міністрів України № 996.

Частіше створюються громадські ради при виконкомах міських рад та облдержадміністраціях. До їх складу може входити до 35 представників різних громадських організацій та об’єднань.

 

Проводити громадські експертизи

 

В першу чергу вони стосуються експертиз діяльності осіб та органів місцевого самоврядування, які проводить громадськість через власні асоціації та об’єднання. Після аналізу діяльності органів влади, громадськість може вносити свої пропозиції і таким чином покращувати існуючу державну політику, а також відстежувати результативність регуляторних актів та ефективність виконання певної програми, якість надання адміністративних послуг, законність витрачання бюджетних коштів, дотримання законодавства тощо.

Для громадської експертизи у вирішенні певних питань місцеві ради мають право залучати спеціалістів, вчених, певних експертів або цілі об’єднання громадян.

Однак, громадськості важливо дослідити, чи прийняті конкретною міською владою відповідні документи, що регулюють проведення громадських експертиз. Щоб цей інструмент можна було використовувати, має бути прийнято Положення про громадські експертизи та Порядок їх проведення. Саме ж право на проведення громадських експертиз має бути затверджене в Статуті громади.

 

Консультації з громадськістю

 

Це відкрите громадське обговорення проєкту рішення, опитування задля прояснення громадської думки або оприлюднення пропозиції щодо вирішення певного питання. Консультації проводить міська рада і вони дозволяють громадянам брати участь у вирішення питань міста: надавати свої зауваження та пропозиції до проєктів рішень.

В ідеалі в місті має бути налагоджена така робота щодо консультацій:

  • Кожен розробник нормативно-правового акту консультується з громадськістю.
  • Консультація проходить в формі зустрічі з обговоренням.
  • Затверджено щорічний план проведення консультацій.
  • Громадськість може стати ініціатором проведення консультацій.
  • Відомий перелік питань, щодо яких обов’язково проводяться консультації з громадськістю.
  • Пропозиції, які виникли під час консультацій, враховуються або відмова має бути  вмотивована.
  • Матеріали про проведення консультацій публікуються на офіційному веб-сайт міської ради.

Аналіз готовності міських рад до консультацій з громадськістю в рамках дослідження «Індекс демократичності міст 2018» показав, що на той момент окремі положення запровадило 7 міст: Київ, Краматорськ, Чернівці, Львів, Кропивницький, Хмельницький, Запоріжжя. Ще 10 міст мали окремі елементи консультацій у формі консультативно-дорадчих органів.

Положення оцінювали по формі проведення консультацій, плану консультацій на рік, порядку розгляду та врахування результатів, отриманих під час пропозицій, а також їх оприлюднення. За результатами аналізу Краматорськ посів друге місце.

 

Олена Костенко, «Донеччина. ЗмІнИ»

 

Чим громадяни можуть зарадити владі - Фото №1


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика