Чи запрацювала в Краматорську система Open School?

4166
коментарі відсутні

Чи запрацювала в Краматорську система Open School?

Ви знали, що всі краматорські школи та дитячі садочки підключені до системи відкритих бюджетів Open School? Це означає, що кожен може подивитися, скільки отримує конкретний заклад освіти бюджетних коштів, а скільки – благодійних надходжень, тих самих добровільних внесків від батьків. В системі показується і куди ці кошти витрачаються. На папері все виглядає добре, на практиці ж – більшість шкіл та дитсадків ці данні не вносять. Проте начальник Управління освіти Краматорської міської ради Марина Мозольова обіцяє, що до 1 грудня система буде оновлена.

Що таке Open School?

Система відкритих бюджетів прийшла до нас з Херсона. Саме там місцеві активісти й, за сумісництвом, батьки школярів, вирішили зробити процес збору коштів до навчального закладу прозорим і зрозумілим. Найкращим способом виявилася онлайн-платформа, до якої вносяться всі фінансові потоки по кожному навчальному закладу. В Донецькій області до системи приєдналися школи та дитсадки з Краматорська, Дружківки, Слов’янська та Костянтинівки.

“В нас були гості з Німеччини, вчили користуватися програмою. Проте зі шкіл скаржаться: це ж треба вносити дані, сканувати чеки. Це потребує часу, але наказом по кожній школі, по кожному навчальному закладу є закріплена людина, котра повинна цим займатися”, – розповіла начальник краматорського Управління освіти Марина Мозольова.

Поки вона відкриває на своєму ноутбуку систему Open School, збережену в закладках, розповідає, що керівники навчальних закладів Краматорська спочатку майже одноголосно казали, що їм це непотрібно, що це зайва витрата часу. Але вона переконала їх у зворотному: “Це зручний інструмент, в першу чергу, для керівника”.

Як це повинно виглядати, та як насправді

В системі Open School окремо прописані та подані у вигляді інфографіки бюджетні надходження та благодійні внески по кожній школі чи дитсадку. Вказано, куди були направлені отримані кошти. Є навіть звітність: заскановані чеки та акти виконаних робіт.

Мета розробників – не лише показати кількість зібраних та використаних коштів. А й привчити керівників навчальних закладів до думки, що спочатку запити про нагальні потреби, такі як закупівля мийних засобів, придбання витратних матеріалів для оргтехніки, оплата послуг інтернету та телефону, слід відправляти до бюджету, і лише в разі відмови – звертатися до батьків та донорів.

Для підготовки цього матеріалу були проаналізовані дані по 67 навчальним закладам Краматорська, включаючи школи, дитячі садки та внесені до системи позашкільні центри. І ось результат:

  • Більшість закладів останній раз вносили оновлення в систему в лютому-березні 2019 року.
  • Лідером з отримання благодійних коштів є 91-й дитячий сад “Лісова казка” – за останні 2 роки він отримав більше ніж 620 тисяч гривень благодійної допомоги, з яких лише тільки трохи більш ніж 6 тисяч гривень – батьківські внески.
  • Є навчальні заклади, які не внесли жодних даних – це дитсадки №№ 88, 11, школа № 32, Краматорська дитяча юнацька спортивна школа №2, Дитячий юнацький клуб фізичної підготовки №2.

До речі, у більшості навчальних закладів поле “потреби” залишено пустим, начебто їх немає. Проте насправді зібрати кошти з батьків виявляється найлегшим і найшвидшим процесом, ніж попросити їх в бюджеті.

Незручне питання – благодійна допомога від батьків

З бюджетними надходженнями все більш-менш зрозуміло. Кошти надходять на рахунки та відбиваються в системі. А як бути з благодійною допомогою? Якщо це значні ресурси від міжнародних донорів чи великих місцевих підприємств, то вони також вносяться в Open School. А батьківські кошти?

По деякім навчальним закладам в місті зображена батьківська допомога. Проте вказані незвично малі суми. Приміром, нещодавно на батьківських зборах в класі моєї доньки було вирішено встановити жалюзі. І це не примха, адже без них з сонячної сторони в першу половину доби займатися неможливо. Тож батьківський комітет зробив розрахунки та знайшов підрядника, батьки зібрали гроші – близько 5,5 тисяч гривень.

Однак ці кошти не проходили через вчителя чи адміністрацію. Тож і до системи Open School, скоріш за все, не будуть включені. А загалом по школах чи дитячих садках це може бути вагома сума коштів. І було б добре показати співвідношення та статті видатків, які фінансуються з податків, а також з гаманців батьків.

Наталія Боровська. “Донеччина. ЗмІнИ”

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №1

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №2

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №3

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №4

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №5

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №6

 

Чи запрацювала в Краматорську система Open School? - Фото №7


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика