Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями 

2947
коментарі відсутні

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями 

У суспільстві існують стереотипи щодо неповноцінного життя людей з інвалідністю. Донесення оточуючим, що людина з інвалідністю може бути щасливою, не дивлячись ні на що – одна з багатьох задач, яка стояла перед організаторами фестивалю «Світ без обмежень».

Захід був присвячений до Міжнародного дня сім’ї, Дня Європи та виконання Глобальних цілей сталого розвитку «Мир і справедливість», «Гендерна рівність», «Зменшення нерівності». Фестиваль був організований за підтримки урядів Данії, Швеції та Швейцарії у рамках Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Він пройшов відразу у двох областях – Донецькій і Луганській, в абсолютно новому форматі, вперше для нашої країни. До події було залучено сім пар з різних областей України. Окрім Донецької та Луганської областей, учасниками фестивалю стали Миколаївська, Дніпропетровська, Кіровоградська, Львівська, Житомирська.

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №1

Подія включала багато локацій та форм. Основні з них довелося проводити у Краматорську, хоча ініціатива була і з боку луганчан. Чому так? Відповідь досить проста та банальна: оргкомітет фестивалю після обстеження, дійшов висновку, що найкраща доступність до місць проживання, харчування і перебування учасників з інвалідністю саме в Краматорську.

«У Луганській області, на жаль, немає такого зручного й затишного місця, як державна реабілітаційна установа «Донбаський міжрегіональний центр професійної реабілітації інвалідів». Чому? Запитання поки що без відповіді», — підкреслила радник ПРООН з питань примирення і соціальної єдності у Луганській області Ганна Борова.

У рамках фестивалю відбулось широке обговорення за круглим столом кращих практик та потреб, проблем та можливостей, а також реалізації важливих ініціатив за допомоги міжнародної спільноти щодо привернення уваги до інклюзії та формування толерантного ставлення громадянського суспільства до проблеми інклюзії. Захід супроводжувався виставами та презентаціями творчих робіт, як то -“робоче місце працівника з інвалідністю” майбутнього та розвивальна гра «Світ без обмежень».

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №2

 

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №3

Окрім цього, учасники фестивалю змагалися за перемогу в номінаціях: «Національна самобутність», «Спікерська майстерність», «Креативність», «Кращий амбасадор», «Спортивні змагання», «Прикладне мистецтво», «Хореографія», «Глядацькі симпатії» та «Бізнес/brаnd.lg.ua».  У Сєвєродонецьку  відбувся заключний гала-концерт. Усі учасники отримали цінні подарунки та призи, одним з яких є реабілітація в місті Одесі у червні поточного року.

Сім пар, учасників фестивалю, власним прикладом довели, що для їх щастя нема перешкод та обмежень. Вони показали, що не потрібно закриватися у чотирьох стінах, що доносити про свої проблеми, можна тільки займаючи активну позицію. А ще ці сім пар стали прикладом або поштовхом для тих людей, з якими їм довелось перетнутися навіть в подорожі через всю країну. Бо саме такі несподівані контакти вчать суспільство толерантності, а громадян погляду на своє власне життя та життя інших трохи під іншим кутом зору.

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №4

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №5

Саме такі зустрічі корисні для розуміння важливості створення умов для людей з інвалідністю, сприяють активному залученню людей з обмеженими можливостями у життя місцевих громад. Також вони допомагають встановлювати нові контакти, отримувати цінний досвід.  Про це казали всі учасники фестивалю. Вони помітили та виділили, що Краматорськ дуже відрізняється від їх містечок в питанні доступності. Особливо це помітно в громадському транспорті, який пристосований  до потреб людей з інвалідністю. Не пройшли повз їх очей також увага та готовність надати допомогу звичайних мешканців міста.

Учасники фестивалю поділились думками про те, що в Україні існує достатньо корисних вимог до створення доступності громадського простору та важливих законів, здатних вирішувати цю проблему. Але практичному втіленню доступності в життя часто стає нерозуміння цього питання як представниками місцевої влади, так і бізнесу. Тобто, все той же людський фактор, який на практиці народжує неприступні вежі для великої кількості людей. Бо насправді до маломобільної групи належать не тільки люди з обмеженими можливостями. Це й батьки з малюками, люди поважного віку, громадяни, що тимчасово втратили працездатність тощо.

«Ми вже маємо досвід проведення масштабних, цікавих та корисних заходів, наприклад, «Краса без обмежень». Але виникла ідея провести фестиваль-конкурс для одружених пар і підключити до цього декілька областей України. Це перший подібний захід. Це яскрава подія, з неймовірним зарядом любові, краси, сили, мужності. Тут можна було почути унікальні історії, побачити щасливі очі. Нашому місту пощастило мати такий Центр, як наш, і якому випала честь приймати фестиваль. Тут ще не все ідеально. Існує багато проблем, на які потрібні гроші.  Але  багатьма людьми прикладаються максимальні зусилля для забезпечення всім необхідним. Я зростала в родині, яка не з чуток знає проблеми людей з обмеженими можливостями. Тому зовсім не випадковий вибір – працювати для людей з інвалідністю. І це один з головних напрямків моєї діяльності як депутата міської ради. В нашому в місті працює дуже потужний Комітет з доступності. Не менш важлива роль реагування влади та її взаємодія з громадськістю. Фестиваль може допомогти людям з інвалідністю навіть в набутті важливого досвіду такої взаємодії. Але найголовніше – це мотивування до життя, до можливості бути активними, щасливими та й взагалі до бажання усвідомлювати себе повноцінними громадянами. Більше того, такі люди самі можуть стати прикладом, бо вони неймовірно терплячі та тепліші стосовно інших людей», – поділилась Світлана Фоміна, директорка Донбаського міжрегіонального центру професійної реабілітації інвалідів, депутатка Краматорської місцевої ради.

Чи можна створити світ без обмежень у країні з обмеженнями  - Фото №6

Матеріал підготовлено в рамках проекту “Маяк” за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. This project was supported by the Media Development Fund of the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

 


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика