Через що нема тепла: закони, політика або просто некомпетентність керівників?

3441
коментарі відсутні

Через що нема тепла: закони, політика або просто некомпетентність керівників?

З понеділка, 12 листопада, частина школярів Кривого Рогу (Дніпропетровська область) пішла на позачергові канікули, оскільки навчальні заклади досі не отримали тепло від АТ «Криворізька теплоцентраль». За даними прес-служби виконкому криворізької міськради, на 11 листопада без тепла в Кривому Розі залишалися 78 шкіл, 75 садків, 22 лікарні, 30 об’єктів соцкультпобуту, 2011 будинків і військова частина 3011. Відсутність тепла також стала причиною того, що з ранку 12 листопада кількадесят жителів Кривого Рогу принесли і підпалили шини під управлінням ПАТ «Криворіжгаз», вимагаючи подати газ для включення опалення. Крім того, за офіційними повідомленнями ПАТ «Криворіжгаз», страйкарі штурмом захопили приміщення компанії.

Ситуація склалася не зненацька.

Ще 26 жовтня ПАТ «Криворіжгаз» офіційно попередило:

«На початку жовтня ПАТ «Криворіжгаз» звернулося до органів влади і місцевого самоврядування з проханням вирішити проблему з НАК «Нафтогаз України» про виділення номінацій на підключення об’єктів ТКЕ до газопостачання та початку опалювального сезону. НАК «Нафтогаз України» не виділив номінації двом основним теплопостачальним підприємствам міста. Відповідно ПАТ «Криворіжгаз» не має ні підстави, ні можливості розподіляти газ підприємствам ТКЕ, а це значить, що близько 500 тисяч сімей можуть залишитися без тепла».

А 30 жовтня народний депутат Олександр Вілкул оприлюднив протестну декларацію, щодо загрози зриву в місті (де міським головою – батько нардепа Юрій Вілкул)  опалювального сезону (далі – мовою оригіналу):

«Власть дала Нафтогазу право отключать зимой жилье от тепла за долги. Это фактически лицензия на массовое убийство. Заморозить могут целые города. Долги за коммуналку превысили 38 млрд грн, но это не вина людей. Из-за роста тарифов и цен, безработицы и нищеты многим просто не чем платить за коммуналку… я требую экстренного заседания Верховной Рады, чтобы, во-первых, заблокировать решение Кабмина о повышение цены на газ на 23,5%, а во-вторых, снизить тарифы в 1,5 – 2 раза».

У перший тиждень листопаду обидві компанії – АТ «Криворізька теплоцентраль» та ПАТ «Криворіжгаз» – заявили про готовність до опалювального сезону. Теплоцентраль звітувала про готовність обладнання та інфраструктури, «Криворіжгаз» – про готовність здійснювати розподіл природного газу в зоні своєї ліцензійної діяльності після дотримання повної процедури підключення з боку підприємств ТКЕ.

11 листопада АТ «Криворізька теплоцентраль» звітувала про запуск чотирьох котелень з шести. І між іншим попередила, що є ризик втручання ПАТ «Криворіжгаз» у роботу котелень АТ «Криворізька Теплоцентраль». Також компанія акцентувала увагу на тому, що НАК «Нафтогаз України» з 1 грудня 2018 року отримав право ініціювати і підтримувати цю функцію доручення на відключення будь-яких підприємств ТКЕ через заборгованість за спожитий газ, навіть при температурі -30°С. Та попередила, що в разі якщо НАК «Нафтогаз України» надасть відповідне доручення на відключення котелень ТКЕ – це неминуче призведе до техногенної катастрофи та значних матеріальних збитків територіальної громади.

«Криворіжгаз», як і прогнозувалося, перекрив «Теплоцентралі» газопостачання. В решті решт, мешканці тепла не отримали. Мерія одразу дистанціювалася від ситуації, пояснивши, що АТ «Криворізька теплоцентраль» управляється Фондом держмайна України і не підконтрольна міській владі, а місто стало «заручником ситуації». АТ «Криворізька теплоцентраль» звинуватила у всьому ПАТ «Криворіжгаз», та НАК «Нафтогаз України».

Через що нема тепла: закони, політика або просто некомпетентність керівників? - Фото №1

В свою чергу, у НАК «Нафтогаз України» відреагували на звинувачення так:

«Умови, на яких Нафтогаз має право продати виробникам тепла пільговий газ, встановлюють Кабмін та Верховна Рада. Криворізька теплоцентраль може купити газ на ринку на довільних умовах, якщо не хоче/не може працювати з Нафтогазом на пільгових.

Понад 1000 виробників тепла по всій країні ці умови спокійно виконують, сезон розпочали вчасно та без скандалів, і у десятків мільйонів їхніх клієнтів вдома тепло. З тих одиниць тепловиків, які мали проблеми з документами чи боргами, більшість ці проблеми вже вирішили спільно зі своєю місцевою владою. Київ, Київська область, Одеса, дві заарештовані ТЕЦ на Львівщині, сусіднє КП «Криворіжтепломережа» у Кривому Розі вже отримують газ і дають тепло людям.

Що стосується АТ «Криворізька теплоцентраль», її керівництво не підготувалося до зими, не забезпечило виконання умов, щоб отримувати пільговий газ. Так що у першу чергу питання слід задавати туди».

В НАК «Нафтогаз України» також назвали умови, за яких газопостачання буде відновлено: АТ «Криворізька теплоцентраль» має укласти договір на газопостачання і згідно з графіком оплатити третину боргу в сумі 374 мільйони гривень.

У Кривому Розі теплопостачання міста здійснюють дві компанії – КП «Криворіжтепломережа» і АТ «Криворізька теплоцентраль»  – кожна охоплює приблизно по 50% міста. АТ «Криворізька теплоцентраль»  підписала договори і отримала газ для теплопостачання. А «Криворіжтеплоцентраль» не уклала договору і має мільярдний борг.

За даними прес-служби АТ «Криворізька теплоцентраль», станом на вечір 12 листопада за результатами перемовин, на «Криворіжгазі» пообіцяли подати газ на всі котельні «Теплоцентралі». Представник «Криворіжгазу» заявив, що роботи для подачі вже почали. На котельнях №5 і 6 тепло з’явиться протягом доби.

Деякі експерти вбачають у цій ситуації також політичні мотиви і стверджують, що однією з причин зриву опалювального сезону в Кривому Розі є конфлікт між лідерами Опозиційного блоку Юрієм Бойко та Олександром Вілкулом.

Між тим, прес-служба Кам’янської міськради повідомила, що міський голова Кам’янського Андрій Білоусов нині знаходиться у Києві з метою остаточного вирішення питання отримання лімітів на газ для «Дніпровської ТЕЦ». Її запуск очікується до кінця поточного тижня. «Дніпровська ТЕЦ» забезпечує  тепловою  енергією  більшість  споживачів правобережної  частини  міста. Прес-служба також нагадує, що у зв’язку з боргами минулих років за газ, місто було змушене підписати договір поруки, який гарантує НАК «Нафтогаз» оплату  400 млн гривень заборгованості протягом  5 років. Основна сума – це борг населення. Місто взялося оплачувати борги «Дніпровської ТЕЦ» через КП «Тепломережі». Також у зв’язку з відсутністю теплопостачання міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на позачерговому засіданні ухвалила рішення про запровадження додаткових канікул для учнів шкіл правобережної частини міста з 12 по 18 листопада.

Напружена ситуація з теплом ще в одному місті – Павлограді.

Слід відзначити, що кілька міст Дніпропетровської області, що відмовилися від централізованого теплопостачання, увійшли в опалювальний сезон без надзвичайних ситуацій та особливих проблем.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


Підписатись
Повідомте про
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика