Бюджет Краматорська зростає, разом з цим збільшуються видатки на розвиток міста

3700
коментарі відсутні

Бюджет Краматорська зростає, разом з цим збільшуються видатки на розвиток міста

Поточного року доходи міського бюджету очікуються у розмірі понад 2,2 мільярда гривень. Це на 100 мільйонів більше, ніж у минулому році, і майже вдвічі більше у порівнянні з 2015 роком. Незважаючи на те, що бюджетні кошти витрачаються в основному на так звані “захищені статті”, Краматорськ з року в рік збільшує фінансування видатків розвитку. Цього року на розвиток спрямують 600 мільйонів гривень.

Розглянемо процес бюджетування Краматорська на прикладі звіту за 9 місяців 2019 року. Дохідну частину бюджету Краматорська за цей період наповнили:

  • 840 млн грн (або 54,7%) – власні податки та збори загального фонду,
  • 658 млн грн (або 42,8%) – міжбюджетні трансферти,
  • 38 млн грн (або 2,5%) – надходження спеціального фонду.

Левова частина загального фонду (73%) сформувалася за рахунок податку з доходів фізичних осіб (ПДФО). І це при тому, що місту залишається лише 60 відсотків від цього податку. Решта надходить до державного бюджету (25%) та обласного бюджету (15%). Втім надходження ПДФО у Краматорську з року в рік зростає. Це відбувається тому, що у місті збільшується заробітна плата, з якої відраховується даний податок, та зростає кількість нових платників податків – в основному, з числа переміщених підприємств та силових відомств.

Серед інших доходів загального фонду найбільш суттєвими є: плата за землю (9%), єдиний податок (8,5%) та акциз з роздрібної реалізації алкоголю та тютюну (5%). Решта джерел доходів менш значущі – це податок на нерухоме майно, плата за надання адміністративних послуг, оренда комунального майна, туристичний збір, прибуток комунальних підприємств тощо.

Майже половина доходів міського бюджету складається з міжбюджетних трансфертів. Серед них найбільш значними є субвенції з державного бюджету на освіту, медицину та соціальний захист. Це робиться для того, щоб застрахувати мешканців від поганої ситуації в громаді. Тобто, якою б не була місцева економічна ситуація, скільки б не збиралося податків на місцях, кошти на ці сфери гарантовано йдуть від держави – звісно, за мінімумом. Втім, збираються вони також з нас, платників податків.

І третє, найменше джерело доходів – надходження спеціального фонду. До нього зараховуються: кошти від продажу землі, власні надходження бюджетних установ (батьківська плата за навчання у школах мистецтв, платні медичні послуги, благодійні внески тощо), 25% екологічного податку (решта, 55% надходить до обласного бюджету, ще 20% – до державного).

Крім того, дохідну частину міського бюджету наповнюють кошти, що надходять на виконання інвестиційних проєктів з Державного фонду регіонального розвитку, Надзвичайної кредитної програми, обласного бюджету, бюджетів інших міст за надання медичних послуг жителям цих міст.

Видатки краматорського бюджету, за принципом збалансованості, дорівнюють надходженням. Тобто, що зібрали у загальний гаманець, то й можемо витрачати.

Якщо проаналізувати у відсотках основні напрямки, куди йдуть з місцевого бюджету наші податки, то беззаперечними лідерами загального фонду будуть 5 сфер: освіта, медичні установи другого рівня (заклади первинної медичної допомоги напряму фінансуються з Національної служби здоров’я за принципом “гроші йдуть за пацієнтом”), соціальний захист, утримання житлово-комунального господарства, утримання місцевої влади. Вони розподіляються таким чином:

  • соціально-культурна сфера – 81,5%,
  • утримання ЖКГ – 8,9%,
  • органи місцевого самоврядування – 6,8%,
  • інші видатки – 2,8%.

Видатки загального фонду майже повністю “з’їдають” захищені статті. Перед усім це заробітна плата з нарахуваннями співробітникам бюджетної сфери та комунальні платежі. На даний час у Краматорську за рахунок місцевого бюджету утримуються 130 установ.

Видатки спеціального фонду, які за економічною характеристикою є капітальними (видатками розвитку), за 9 місяців склали 189 мільйонів гривень. Це лише третина від уточненого плану на цей період. Тобто гроші на розвиток у бюджеті є, але використовуються вони занадто повільно.

Серед основних напрямків бюджету розвитку у 2019 році можна назвати такі:

  • придбання тролейбусів з автономним ходом,
  • ремонт резервуарів фільтрувальної станції,
  • капремонти кімнат підлітків, клубу “Зоря”, ганку клубу “Надія”,
  • капремонти будівель дитсадків, шкіл, обладнання харчоблоків,
  • капремонти медичних закладів, придбання медичного обладнання,
  • капремонти доріг та тротуарів,
  • капремонти житлового фонду, в тому числі – житлового будинку на вул. А. Куїнджи (Щербакова), 16, який був майже повністю зруйнований під час обстрілу у 2014 році.

Аналіз виконання видаткової частини бюджету Краматорська показує, що протягом останніх п’яти років спостерігається стійка тенденція зростання фінансування видатків розвитку. Це означає, що у місті більше робиться капітальних ремонтів, реконструюються та будуються об’єкти благоустрою та соціальні об’єкти – школи, дитячі садки, лікарні, спортивні клуби, заклади культури тощо.

Загалом обсяг капітальних видатків за 5 років зріс майже у 3,6 раза в абсолютних цифрах, і вдвічі у відсотках до загального обсягу витрат:

2015 р. – 167,7 млн грн (13,6%)

2019 р. (очікування) – 602,3 млн грн (26,0%).

Світлана Денисенко. “Донеччина. ЗмІни”


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика