Блокада Донбасу – від користі до збитків

4949
коментарі відсутні

Блокада Донбасу – від користі до збитків

Голова Луганської військово-громадянської обласної державної адміністрації Юрій Гарбуз під час інтерв’ю  виданню «Гордон» заявив, що товарна блокада окупованої частини Донбасу радше приносить збитки аніж користь, з самого початку різко виступаючи проти неї.

Наприклад, Алчевський металургійний комбінат – один із найбільш модернізованих у Європі. Був. Так, він перебуває на окупованій території, але це 12 тис. робочих місць, люди в гривнях отримували зарплату, розуміли, що Україна їх не кинула.

«Що дала блокада? Ми втратили 12 тис. людей, які вірили в Україну. Комбінат варто. Місце порожнім не буває, нашу продукцію на світовому ринку вже хтось замістив. Проте через блокаду Луганська область втратила бюджет. Минулий рік був найболючішим: 40% надходжень до бюджету ми не отримали. Найголовніше: 12 тис. людей втратили надію. А що отримали натомість? Нічого», – говорить губернатор.

За словами губернатора, підприємства на неконтрольованій території були зареєстровані в Україні, люди працювали, отримували зарплату, метал в Україні продавався, гроші реально надходили. Обласний бюджет втратив 200 млн грн, до державного – 500 млн грн. Тобто Україна втратила через блокаду 700 млн грн! І це тільки в 2017 році.

«Що стосується блокади, вважаю, що Кремль зіграв на патріотичних почуттях українців. Насправді це був серйозний переділ ринку. Не знаю, між якими вежами Кремля з одного боку, і нашими в Києві з іншого був поділ, але Алчевський металургійний комбінат тепер розграбований. Було ще шість–сім підприємств, зареєстрованих на підконтрольній території, але працювали в окупованих районах. Сьогодні цього немає, луганський бюджет йде в мінус, Росія черговий раз нас переграла», – впевнений Юрій Гарбуз.

Експерти теж доволі критично відносяться до результатів блокади, що розпочалася взимку 2016 року.

Після закріплення блокади на державному рівні з березня 2017 року десятки промислових підприємств на неконтрольованому Донбасі були «націоналізовані», лише у «ДНР» їх було більше 40.

На вищевказані та інші підприємства, що залишилися на непідконтрольному Донбасі, ввели «зовнішнє управління». Воно було покладено на зареєстрований в Південній Осетії ЗАТ «Внешторгсервис». Не без проблем, але заводи та комбінати заробили, але вже не на Україну.

«Є логістичне плече через Росію – це додатково 300-500 км залізницею… Сьогодні торгівля й вантажі проходять через залізничне сполучення. Заблокована дрібна торгівля, а великі вантажі як ходили, так і ходять», – зазначає політолог Андрій Єременко.

В «республіках» отримали не тільки додатковий дохід в казну, але й привід на всіх майданчиках заявляти, що лише введення зовнішнього управління на ряді підприємств української юрисдикції врятувало промисловість від знищення. Ну і, звичайно, відкрито можна було говорити про російську руку допомоги і про утиски з боку Києва.

Водночас чимало підприємств, перш за все, шахти, закрилися, а гірняки, не маючи інших перспектив, поповнили собою особовий склад «збройних сил».

Хоча організатори блокади й заявляли про її плюси, на кшталт зменшення залежності від вугілля з окупованих територій. «Державні ТЕЦ за рік переведені на вугілля марки «Г», що видобувається на підконтрольній території Україні. Частина антрациту, який не вдалося замістити маркою «Г», поки ще завозиться з США. Тобто, не фінансується бюджет окупантів, а гроші йдуть країні-члену. Припинився безкоштовний відпуск води, електроенергії, газу на територію, де Росія ввела свої адміністрації. А це мільярди гривень, які українці платили зі своєї кишені», – заявляв нардеп Семен Семенченко.

Між тим, підприємства на підконтрольній частині Донбасу, «зав’язані» на сировині з непідконтрольноюї території, першими відчули наслідки «корисної» блокади. Втрати понесли маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча й Авдіївський коксохім. Те вугілля, яке ще нещодавно вільно йшло з тимчасово непідконтрольної території, тепер шляхом нескладних схем надходить в Україну з РФ. І коштує він дорожче (купувати доводиться з посередницькою націнкою та за іноземну валюту), і спонсоруванням агресора чомусь не вважається. Так, у минулому році з РФ отримано вугілля на 1,552 млрд дол., або 56,57% всього завезеного обсягу. Серед 6 найбільших зарубіжних компаній-постачальників енергетичного вугілля з обсягом продажів в Україну понад 500 тис. т. за 2017 рік перші 4 – російські.

«Рішення про блокаду зробило ще важче життя людей по обидві сторони лінії конфлікту, збільшило дефіцит енергоносіїв, розірвало виробничі цикли, спровокувало подорожчання вугілля, яке тепер імпортується з далеких ПАР і США. Країна втратила 1% зростання ВВП (30 млрд грн.), отримала падіння промвиробництва та збільшення дефіциту зовнішньої торгівлі на 2,5 млрд дол. за оцінками самої влади. У реальності цей показник істотно гірше», – заявив нардеп з Опозиційного блоку Сергій Льовочкін.

Загалом, протягом 9 місяців 2017 року деякі галузі пережили спад виробництва: видобуток вугілля – падіння на 15%, виробництво чавуну – падіння на 21%, виробництво напівфабрикатів зі сталі – падіння на 24%, виробництво прокату чорних металів – падіння на 11%

«В цілому експорт металу з України за 7 місяців 2017 року виявився на 18% менше, ніж за аналогічний період минулого року, – констатує Охріменко. – Ось це і є реальний ефект від блокади ОРДЛО. Крім того, раніше Україна закуповувала вугілля в ОРДЛО за ціною 1700 гривень (65 доларів) за тонну. Зараз Україна закуповує вугілля в США вдвічі дорожче, так що підвищення тарифів на ЖКГ неминуче», – заявив економіст Олександр Охріменко.


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика