Анонімні перекази – чи можливо це за новим законом

7436
коментарі відсутні

Анонімні перекази – чи можливо це за новим законом

Задля боротьби з відмиванням «брудних» грошей в Україні посилюються обмеження щодо переказу готівкових коштів. У зв’язку з цим деякі ЗМІ поспішили надати свої «роз’яснення» про нібито блокування карток отримувачів, що насправді не відповідає дійсності. Однак стрімке поширення подібних коментарів викликало обурення у багатьох людей. Тому Нацбанк опублікував офіціальну інформацію стосовно оновлених вимог до готівкових переказів.

 

Умови готівкових переказів

 

28 квітня 2020 року набуває чинності Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». В ньому змінюються вимоги до надання інформації про платника та отримувача коштів під час здійснення переказу.

Одразу зазначимо – у Нацбанку наголошують, що нові правила не впливатимуть суттєво на переважну більшість банківських операцій. І тим більше, не зупиняють платіжні системи, як про це кажуть деякі електронні видання.

Що власне стало приводом для маніпуляцій? Це норма Закону, згідно якої готівкові перекази на суму 5000 та більше гривень повинні супроводжуватись ідентифікацією та верифікацією платника, а також необхідним переліком даних щодо платника та отримувача.

Варто зазначити, що обмежувальна норма щодо ліміту на так звані «анонімні» перекази містилася й у попередній редакції закону. Неможливо було переказати готівкою більш ніж 15 тисяч гривень без ідентифікації особи платника. Зараз цю норму зменшено до 5 тисяч гривень.

Тобто, якщо ви хочете переказати через касу банку або через платіжний термінал гроші на свою чи будь-чию картку, і ця сума перевищує 5000 гривень, то банк зобов’язаний з’ясувати, хто ви є. Інакше кажучи, отримати інформацію про відправника готівки. Отримувач, як клієнт банку, вже відомий установі.

Таким чином виконується головне завдання Закону – запобігати відмиванню доходів та протидіяти ухиленню від податків. У багатьох країнах світу з розвинутою демократією такі обмеження є нормою, яка ні в кого не викликає супротиву. Не секрет, що в Україні деякі дільці користуються «анонімними» переказами під час здійснення тіньових бізнес-операцій, перераховуючи гроші на картки фізичних осіб. З введенням Закону в дію подібні оборудки стануть складнішими.

Для того, щоб ідентифікувати особу, яка має намір переказати готівкою більш ніж 5 тисяч гривень, банк затребує в неї паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо це не клієнт банку, то всі його дані занесуть до бази даних цієї установи. Якщо особа є клієнтом, то всі необхідні дані вже знаходяться в банку. Також стосовно отримувачів – наявність картки, на яку здійснюється переказ, передбачає наявність повної інформації про особу.

 

Виключні випадки

 

Законом дозволено здійснювати перекази готівкою без ідентифікації особи у певних випадках. Як вже було зазначено – якщо сума не перевищує 5000 гривень. Крім того, оновленим Законом дозволені перекази на більшу суму, якщо це:

  • оплата кредиту на суму до 30 тисяч гривень;
  • оплата житлово-комунальних послуг;
  • оплата податків, штрафів, інших платежів та зборів, незалежно від суми;
  • оплата товарів і послуг карткою;
  • зняття готівки з власного рахунку.

Ці платежі не вважаються Нацбанком ризиковими з точки зору запобігання легалізації «брудних» грошей, тому дозволені без обмежень у сумі.

У Нацбанку зазначають, що оновлені вимоги щодо готівкових переказів жодним чином не зупиняють платіжні системи. Тож здійснювати звичайні операції – сплачувати комунальні послуги, робити грошові перекази, розраховуватися за товари та послуги – буде цілком можливо.

 

Походження коштів

 

Розповсюджені в ЗМІ так звані «пояснення» до Закону стосувалися також необхідності надавати свідчення про походження переказаних коштів. Насправді такої вимоги не існує. Банки здійснюватимуть перекази згідно зазначених вище правил, не вимагаючи чогось зайвого.

Але, якщо буде помічено низку аналогічних операцій на той самий рахунок, то банк може затребувати інформацію про походження коштів і навіть заблокувати картку отримувача. Банк розцінює подібні операції як пов’язані між собою, які здійснюються з метою переказу великої кількості грошей окремими сумами.

Для цього в банках запроваджені аналітичні системи, які відслідковують відхилення у роботі клієнтів. Наприклад, людина щомісяця отримує на картку фіксовану зарплату, і раптом їй заходить велика сума грошей. У такому разі система автоматично розцінюватиме це як ризиковий фактор, і банк має повноваження запросити пояснення, звідки вони взялися.

До того ж, згідно з Законом, банк зобов’язаний з’ясувати джерело походження коштів у разі здійснення переказів на суму понад 400 тисяч гривень. Таким чином під обов’язковий фінансовий моніторинг потраплятимуть всі великі грошові перекази. Особлива увага приділятиметься фінансовим операціям політиків, чиновників та членів їх сімей, а також закордонні грошові перекази, в тому числі – до офшорних зон.

 

Світлана Денисенко, «Донеччина. ЗмІнИ»


Відстежуйте події, що відбуваються на сході України, разом з нами на наших сторінках - YouTube або Facebook або Twitter або Telegram.  Долучайтесь!


0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі

Новини

Відео

Аналітика